پرداخت آنلاین

6 راز محبوبیت معماری مسجد نصیرالملک شیراز 🕌

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

معماری مسجد نصیرالملک شیراز یکی از پر رمز و راز ترین آثاری هنری در ایران و جهان می باشد. این مسجد به دلیل انعکاس زیبا و حیرت انگیز نور از میان شیشه های رنگی و خلق فضایی مسحور کننده در دل خود، به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر زیبای شیراز تبدیل شده است.

سبک معماری مسجد نصیرالملک و ظرافت ها و جزئیات آن، موضوع مورد بحث بسیاری از طراحان و معماران ایرانی و حتی خارجی بوده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی و تحلیل معماری مسجد نصیرالملک بپردازیم.

عناصر اصلی در معماری مسجد نصیرالملک شیراز

معماران این مسجد بزرگ و معروف، میرزا رضا کاشی گر و حاج محمد حسن معمار بوده اند که قریب به 11 سال روی طراحی این اثر هنری زیبا زمان گذاشتند. این 2 معمار هنرمند، عناصر زیر را به عنوان عناصر در ساخت و تزئین این بنا در نظر گرفتند.

 • ضلع شمالی: طاق مروارید؛
 • ضلع جنوبی: ایوان و گلدسته ها؛
 • ضلع شرقی: گاو چاه و شبستان شرقی؛
 • ضلع غربی: شبستان اصلی مسجد؛
 • ضلع شمال شرقی: امامزاده زنجیری
معماری مسجد نصیر الملک شیراز
میرزا رضا کاشی گر و حاج محمد حسن افراد معمار مسجد نصیرالملک شیراز بودند.

همانطور که می دانید آجر، جزء جدایی ناپذیر از طراحی و معماری بناهای تاریخی و معروف ایران می باشد. آجر آنلاین، مرکز تخصصی فروش این مصالح نوستالژیک و با اصالت، یعنی آجر و آجر نما می باشد. برای مشاهده نمونه کارها و محصولات ما می توانید به صفحه اصلی وب سایت (http://ajoronline.com/) مراجعه کنید.

تحلیل معماری مسجد نصیرالملک

جلوه و شکوه معماری مسجد نصیرالملک شیراز، از همان بدو ورود نمایان است. مقرنس کاری های بی نظیر در وروی طاق نمای مسجد و کاشی های هفت رنگ در سراسر آن، این ادعا را ثابت می کنند.

و اما در این بخش، تحلیل سبک معماری مسجد نصیر الملک را از قسمتی شروع می کنیم که غوغای نور و رنگ آن، تجربه ای فراموش نشدنی را برای توریستان و گردشگران رقم زده است.

تحلیل معماری مسجد نصیرالملک
کاشی های هفت رنگ و مقرنس کارها از شاخصه های معماری مسجد نصیر الملک بودند

معماری اسلامی مسجد نصیرالملک شیراز در شبستان اصلی

دیدنی ترین بخش مسجد، شبستان ضلع غربی آن می باشد که کاشی کاری های پر نقش و نگار آن باعث ساعت ها توقف هر بیننده ای در این قسمت می شود.

معماری مسجد نصیرالملک شیراز در بخش شبستان اصلی آن، محدود به همین کاشی کاری ها نیست. این شبستان دارای 2 ردیف 6 تایی ستون می باشد که 12 امام را یادآور هستند.

سبک معماری مسجد نصیرالملک در شیراز
جایگاه ستون ها در مسجد نصیرالملک

در لا به لای این ستون ها، 7 طاق چشمه ای بسیار زیبا قرار دارد که در دنباله آن ها محرابی از سنگفرش مرمر به چشم می خورد.

ساختمان شبستان از 7 پنجره بزرگ تشکیل شده که با چهارچوب های چوبی و شیشه های رنگی پوشیده شده اند. گذر باریکه های نور از میان این شیشه های رنگی، جلوه و شکوه مسجد را دو چندان می کند.

نور و رنگ در معماری اسلامی مسجد نصیرالملک
جایگاه شیشه های رنگی و بازی نور و رنگ در معماری مسجد نصیر الملک شیراز

توجه: امروزه مصالح و متریالی که در ابنیه تاریخی ایران باستان به کار رفته اند، دوباره جان گرفته و مورد استقبال مردمی قرار گرفته است که در جستجوی هویت و اصالت خود می باشند. آجر قزاقی سنتی و پلاک های قزاقی کف و نما، از جمله این مصالح هستند. بسیاری از معماران و طراحان از آجرهای قزاقی جهت ترمیم و بازسازی ابنیه تاریخی نیز استفاده می کنند.

جزئیاتی از معماری مسجد نصیرالملک در شیراز که شاید ندانید!

 1. تمامی سنگ های به کار رفته در ستون های مسجد، از کوه های پیرامون شهر شیراز گردآوری شده اند.
 2. هفت پنجره معروف شبستان مسجد اشاره به 7 آسمان یا 7 باب بهشت دارند.
 3. رنگ های انتخاب شده برای شیشه های رنگی، 4 رنگی اصلی یعنی زرد، آبی، قرمز و سبز می باشند.
 4. معماری مسجد نصیرالملک شیراز در بخش شاه نشین، به طاق مروارید معروف می باشد، چرا که فرورفتگی طاق های آن شبیه به مروارید بوده و بسیار چشم نواز است.
 5. ایوان های شمال و جنوب در مسجد نصیر المک، قرینه نمی باشند، این موضوع را از گلدسته هایی که در ایوان شمال طراحی شده اند می توان دریافت.
 6. جالب است بدانید که شیشه های رنگی پرطرفدار و معروف مسجد، چند سال بعد از ساخت این بنا طراحی و اجرا شدند.
جزئیات معماری در مسجد نصیرالملک
کاشی کاری سقف در معماری اسلامی مسجد نصیرالملک شیراز

آجر آنلاین برای علاقمندان به معماری اسلامی و باستانی ایران، مطالب و مقاله های متعددی را در وب سایت خود درج کرده است. پیشنهاد ما به شما همراهان گرامی، مقاله “نمای آجر سنتی، معجزه ای برای جذابیت بنا” می باشد. اگر میخواهید با عناصر طراحی نمای سنتی آجری و سبک ها معماری در این زمینه آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *