پرداخت آنلاین

صفر تا 100 گچ کاری را آموزش ببینید

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

گچ کاری از کارهای اولیه در طراحی داخلی هر ساختمانمی‌باشد. پیش از اعمال هرگونه کار تزئینی روی دیوارها یا سقف یک ساختمان مانند نصب کاغذ دیواری یا آجر نما روی آن، ابتدا نیاز است که گچ کاری سقف و دیوارها به درستی انجام شود.

کسب مهارت گچکاری غالبا کار چندان ساده ای نیست؛ با وجود این در این مقاله از آجر آنلاین نکاتی را گردآوری کرده ایم تا با فنون، نکات و اهمیت این کار بیشتر آشنا شوید.

آموزش مرحله به مرحله گچ کاری ساختمان

پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که یک گچ کار حرفه ای، در طول فرآیند کاری خود بسیار منظم و به دور از هرگونه کثیف کاری کارش را انجام می دهد. پس اول از همه از تمیز و بی عیب بودن ابزار گچ کاری و محیط کاری خود اطمینان حاصل کنید، سپس شروع به کار کنید.

گچ کاری ساختمان
بی عیب و نقص بودن ابزار گچکاری را حتما بررسی کنید.

مراحل گچ کاری سقف و دیوار

1.‌‌ تمیز کردن دیوار جهت چسبندگی مناسب بین گچ و سطح: برای این کار به وسیله یک فرچه یا برس کاملا خشک، دیوار را از بالا به پایین تمیز کرده و سعی کنید تمامی لک ها، گرد و خاک و شکاف های موجود بر روی سطح را از بین ببرید.

2. آماده سازی خمیر گچ کاری: برای این کار سطل (یا دلوی) را تا نصفه از آب سرد و تمیز پر کنید، کم کم مقداری گچ را به آب اضافه کنید. سپس با استفاده از ابزار مخصوص یا با دست آب را مرتب تکان دهید تا ذرات خشک گچ کاملا در آب حل شده و خمیری کاملاً یکدست به دست آید.

آماده کردن خمیر برای گچ کاری دیوار و سقف
بافت خمیر گچ کاری باید کاملا یکنواخت و یکدست باشد.

3. ماله کشیدن: بهتر است همیشه کار را با مقدار کمی گچ  شروع کنید و در صورت نیاز دوباره به مقدار آن اضافه کنید. با استفاده از کاردک، این مقدار گچ را به قسمت مورد نظر بمالید. کشیدن ماله را از سمت پایین به بالا انجام دهید. اگر گچ مقداری شل است و از دیوار کنده می‌شود، صبر کنید تا کمی سفت شود. این رویه را همین طور ادامه دهید تا کل دیوار را با گچ بپوشانید.

4. پایان گچ کاری: در این مرحله، ماله را خوب تمیز کرده و سعی کنید با فشاری یکسان و ثابت، آن را در تمامی جهات بر روی دیوار بکشید.

ماله کشیدن گچ
در زمان گچ کاری ساختمان، ماله را با فشار ثابت و یکنواخت بکشید.

پس از اتمام گچکاری، برای پوشش دیوارها و نمای داخلی منزل خود می توانید تصمیم گیری کنید. امروزه آجر نما یکی از مصالح پر طرفدار در طراحی نمای داخلی ساختمان ها به شمار می رود. برای آموزش نکات و اصول نصب آجر نما، در صفحه مربوطه می توانید بیشتر بخوانید.

نکات اصولی در گچکاری مدرن و ساده

فرقی نمی کند که گچ کاری ساده باشد یا مدرن، اصولی که باید رعایت شوند در هر دو حالت یکسان هستند.

  • نحوه مخلوط کردن آب و گچ: هنگام آماده کردن خمیر گچکاری توجه کنید که همیشه گچ را به آب اضافه کنید، نه آب را به گچ.
  • تشخیص آمادگی گچ: برای تشخیص اینکه خمیر گچ کاری شما آماده است یا نه، یک تکه چوب را به صورت عمودی وارد ملات کنید. اگر چوب سر جای خودش باقی ماند و نیفتاد، یعنی خمیر کاملاً آماده است.
  • می‌ توانید در قسمت‌هایی که ضخامت گچ زیاد است، از کمی آب استفاده کنید تا گچ را مجددا کمی شل کند و بتوانید راحت‌تر آن را شکل دهید.
  • زمان خشک شدن: به طور معمول، حدودا 2 الی 5 روز طول می کشد تا گچ‌ها کاملاً سفت و خشک شوند. در طول این مدت سعی کنید از دست کاری سطوح پرهیز کنید.
گچ کاری مدرن سقف
در گچ کاری ساده و مدرن ساختمان، به ضخامت گچ توجه داشته باشید.

نکته! اگر شما هم جز علاقمندان به مصالح نوستالژیک برای کار کردن روی نمای ساختمانتان هستید، آجر آنلاین بورس بهترین محصولات آجر نما در سراسر ایران می باشد.

آجر هلندی به عنوان نمونه یکی از جذابترین محصولات ما برای طراحی نمای داخلی منزل می باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از نمونه تصاویر پروژه های ما در صفحه مربوطه دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *