پرداخت آنلاین

معرفی ملات ساروج و نکاتی خواندنی درباره آن

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

ملات ساروج نوعی ملات بسیار قدیمی است و برای ابنیه ای که با آب در ارتباط بودند به کار می رفته است. بناهایی مانند: پل، حوض، برکه گرمابه، آب‌انبار، سد و… .

گفته می شود که ساروج از ابتکارات معماران ایرانی است. ردپایی از این ملات در نقاطی از ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند عمان، یمن و حتی افغانستان دیده می شود.

ملات ساروج چیست؟

ماده اصلی در ساروج، آهک است که به شیوه‌های مختلفی آن را به عمل می آورند. استحکام این ملات از ملات ماسه و سیمان بیشتر است و در گذشته به عنوان مصالح ساخت و ساز کاربرد داشته است.

قدمت ملات ساروج در ایران به 700 سال پیش بر می گردد. گفته می شود که آخرین بار، 80 سال پیش در اوایل سلطنت پهلوی از این ملات در ساخت و ساز استفاده شده و بعد از آن دیگر از آن استفاده نشده است. 

تاریخچه و قدمت ملات ساروج
قدمت ملات سارج در ایران به 700 سال پیش بر می گردد.

انواع ساروج

در گذشته؛ کاربرد ملات ساروج در آب بندی آب انبارها و حوض ها بسیار مشهود بوده است، اما امروزه با اختراع ملات های سیمانی، کابرد آن ها بسیار کم شده است. 2 نوع ساروج در ایران وجود داشت که در ادامه معرفی می کنیم.

ملات ساروج گرم

این نوع ملات از پخته شدن و آسیاب کردن آهک رس دار به دست می آید و در نوار شمالی خلیج فارس و جنوب ایران بیشتر به کار رفته است. معروف ترین بنای ساروجی از این نوع، در بندر خمیر وجود دارد.

ملات ساروجی گرم
کاربرد ملات ساروج در آب بندی آب انبارها و حوض ها زیاد بود.

توجه! در صورت تمایل شما همراهان به آشنایی بیشتر با انواع ملات و مصالح ساختمانی، کافیست به بخش وبلاگ وبسایت www.Ajoronline.com مراجعه نمایید و مطالب و نکات خواندنی ما را دنبال کنید.

ملات ساروج سرد

ساروج سرد، کند به دست می آید و کندگیر است. ملات ساروج سرد از ترکیب آهک، آب، خاکستر، خاک رس، ماسه بادی و موی بز یا پنبه جگن تشکیل می شود که موی بز یا پنبه جگن برای جلوگیری از ترک خوردن است.

ملات ساروچ
ساروج سرد کندگیر است.

طرز تهیه ملات ساروچ

ترکیبات ملات ساروج عبارتند از:

  • ‌آب به مقدار کافی
  • خاکستر الک شده
  • 10 پیمانه گرد آهک شکفته
  • 1 پیمانه خاک رس
  • 1 پیمانه ماسه‌ بادی
  • 3 تا 50 کیلو لوئی (تخم و پرزهای نوعی نی است)

برای ساختن این ملات ابتدا آهک و خاک رس را به نسبت 6 و 4 مخلوط می کنند، سپس این ترکیب را با ترکیبات بالا به مدت 2 روز، ورز می دهند و ملات ساروج آماده می شود.

طرز تهیه ملات ساروج
جهت ساخت ملات ساروج، آهک و خاک رس را به نسبت 6 و 4 مخلوط می کنند.

امروزه با توسعه صنعت ساخت و ساز، شاهد ساخت و اختراع مصالح ساختمانی بروزتر و متنوع تر می باشیم. آجر نما رستیک از جمله این مصالح است که با وجود مدرن و جدید بودن، سعی کرده طرح نوستالژیک و کهنه خود را حفظ کند. جهت مشاهده نمونه پروژه های کار شده با آجر رستیک، کافیست به بخش محصولات آجر آنلاین مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *