بلندترین برج آجری جهان (از تاریخچه تا سبک معماری)

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

بلندترین برج آجری جهان در کدام کشور است؟ از چه ساخته شده است؟ در کدام شهر قرار دارد؟ معماری آن به چه سبکی می باشد؟ اگر به تاریخ و بناهای تاریخ علاقه مند باشید شاید این نوع سوالات برای شما هم پیش آمده باشد. در پاسخ به این سوال ها می توان گفت که اگر می خواهید درمورد این برج آجری (برج گنبد قابوس) بیشتر بدانید در ادامه این مقاله از آجر آنلاین (سایت فروش اینترنتی آجر)با ما همراه باشید.

برج قابوس؛ بلندترین برج آجری جهان را بیشتر بشناسید؟

برج گنبد قابوس یکی از بلندترین برج آجری در جهان می باشد که در ویدیوی زیر می توانید این بنای تاریخی آجری جذاب را با جزئیات بیشتر تماشا نمایید.

برج گند قابوس یکی از معروفترین بناهای آجری جهان در ایران است. با کلیک روی لینک می توانید با بناهای آجری دیگری در کل دنیا آشنا شوید.

برج گنبد قابوس، بزرگترین برج آجری جهان در کدام شهر است؟

برج قابوس از بناهای تاریخی باعظمت و پر شکوه در ایران می باشد و به عنوان سمبل شهر گنبد کاووس، واقع در استان گلستان، در نظر گرفته شده است.

این برج که به عنوان بلند ترین و بزرگترین برج آجری جهان و ایران در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، دارای ۷۲ متر ارتفاع بوده و در سال ۳۷۵ هجری، در زمان سلطنت کاووس ابن وشمگیر بنا شده است.

برج گنبد قابوس، بلندترین برج آجری دنیا
بلندترین برج آجری ایران و جهان، برج قابوس می باشد.

تاریخچه و پیشینه بلندترین برج آجری جهان

برج آجری قابوس که به بزرگترین برج خشتی جهان نیز معروف است، با هدف مکانی برای آرامگاه قابوس ابن وشمگیر ساخته شد تا نمایانگر شکوه و عظمت دوران پادشاهی ایشان و جاودانه ماندن وی در تاریخ باشد.

سوالی که در ادامه ذهن کاربران را احتمالا به خود مشغول می کند این است که بلندترین برج آجری ایران در کدام شهر قرار دارد؟ در پاسخ باید گفت که بزرگترین بنای آجری جهان در شهر گنبد کاووس واقع شده است و از همین رو بسیاری از مسافران که از دشت جرجان (گرگان) عبور می کنند، می توانند این برج مرتفع را به منزله راهنمای مسیر خود استفاده کنند.

بررسی سبک معماری برج قابوس

معماری برج قابوس (بلندترین برج تمام آجری جهان) را در ۳ زمینه بررسی خواهیم کرد:

  • پی بنا و بدنه
  • گنبد
  • متریال

معماری برج آجری گنبد کاووس به سبک رازی بوده که در ادامه به مشخصات و جزئیات آن می پردازیم.

سبک معماری برج قابوس
معماری برج قابوس به سبک رازی می باشد.

پی بنا و بدنه برج آجری گنبد کاووس (بزرگترین برج تمام آجری جهان)

شروع پی سازی بلندترین برج تمام آجری جهان از زمین هموار بوده و تا ارتفاع ۱۵ متر با آجر و مصالح آجری بالا آمده است. این برج تماما با آجر زرد می باشد. از آنجایی که در زمان قدیم تجهیزاتی برای داشتن انواع رنگ های آجر وجود نداشته است، تمامی آجرها تنها به رنگ زرد تولید می شده اند.


دسترسی به قیمت انواع آجر زرد در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


در بدنه گنبد ۱۰ دندانه یا اصطلاحاً تَرک وجود دارد که از پای بست شروع شده و تا زیر سقف مخروطی ادامه دارد.

  • فاصله راس ترک ها از یکدیگر: ۱٫۳۴
  • قطر داخلی گنبد: ۹٫۷۰
  • قطر گنبد از قاعده ترک ها: ۱۴٫۶۶
  • قطر پای بست گنبد: ۱۷٫۶

در ورودی گنبد، در ضلع جنوبی آن واقع شده است و سر در آن مقرنس کاری شده است. بر روی بدنه بلندترین برج آجری دنیا، ۲ ردیف کتیبه در میان قاب های مستطیلی آجری نیز تعبیه شده اند.

کتیبه های بلندترین برج آجری جهان
۲ ردیف کتیبه بر روی بدنه برج آجری قابوس قرار گرفته است.

گنبد مخروطی شکل بلندترین برج آجری جهان

ارتفاع این گنبد ۱۸ متر بوده و در بلندای ۳۷ متری بدنه برج قابوس قرار گرفته است. شیب در نظر گرفته شده برای گنبد، بسیار تند می باشد، تا علاوه بر جلوگیری از باقی ماندن ریزش های جوی بر روی آن، مانع از نشستن پرندگان و آسیب به سقف نیز شود.

گنبد بلند ترین برج آجری
گنبد بزرگترین برج آجری جهان با شیب تند طراحی شده است.

انواع آجرنما سنتی در برج قابوس

کلمات هر یک از کتیبه های داخل برج قابوس، آجری می باشند؛ به این صورت که خطوط آن ها بر روی آجرهای قرمز ساده ساییده شده اند. آجرهای این نما نیز از نوع سنتی می باشند؛ زیرا در گذشته کارخانه های آجرپزی وجود نداشته و آجرها به صورت سنتی ساخته می شدند. نوع خاص آجری که در این بنا به کار رفته است؛ آجری مستحکم و با مقاومت بالا به نام آجر کفشکی دنباله دار می باشد که استحکام آن تا کنون بعد از هزاران سال نیز حفظ شده است.

همراهان گرامی آجر آنلاین، اگر می خواهید بنای شما هم مانند بناهای تاریخی معروف جهان، ماندگار شود، در بخش محصولات این وب سایت، باکیفیت ترین و مقاوم ترین محصولات آجر نما سنتی، آجر کف سنتی، آجر خشتی، قزاقی و… به شما معرفی شده است.


دسترسی به قیمت آجر سنتی در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


عکس بلند ترین برج آجری جهان
بلند ترین برج آجری جهان از چه ساخته شده؟

معنی جملات درج شده بر روی دیواره برج آجری قابوس ابن وشمگیر (بلندترین برج خشتی جهان):

به نام خداوند بخشنده و مهربان، این قصر باشکوه به امیر شمس المعالی، قابوس ابن وشمگیر، تعلق دارد که به سال ۳۵۷ شمسی و ۳۹۷ قمری، به ساختن آن امر فرمود.

سوالات متداول

بلندترین برج آجری ایران در کدام شهر است؟

✅ برج قابوس به عنوان بزرگترین برج خشتی جهان در استان گلستان و در شهر گنبد کاووس قرار دارد.

از چه نوع آجری برای ساخت بزرگترین برج آجری جهان استفاده شده است؟

✅ از نوعی آجر ویژه به نام آجر کفشکی دنباله دار ساخته شده است که به شدت مقاوم بوده و استحکام آن تا کنون بعد از هزاران سال نیز حفظ شده است.

ارتفاع بزرگترین برج اجری جهان چقدر می باشد؟

✅ برج قابوس که به عنوان بزرگترین برج خشتی جهان شناخته می شود دارای ۷۲ متر ارتفاع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.