بهترین نوع آجر در بنای ساختمان چیست + کاربردها

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

سابقه استفاده از آجر در بنا به سالها قبل باز می گردد. با گذشت سالها از ساخت آجر هنوز هم کاربرد این متریال نه تنها کم شده، بلکه بیشتر هم شده است. در همین راستا سوال بسیاری از مهندسین و افراد این است که برای دیوار چینی چه نوع آجری بهتر است؟ آجر ساده بهتر است یا آجر سوراخ دار؟

پاسخ به این سوال ها نیاز به بررسی بسیاری از فاکتورهای مهم از جمله کاربرد آجر در ساختمان سازی دارد. آجر آنلاین (بزرگ ترین مرکز فروش اینترنتی آجر در سراسر ایران) با تحقیق در مورد آجر و کاربردهای آن، اطلاعات و نکات مفیدی را پیدا کرده است که می تواند پاسخگوی پرسش های بالا باشد. بنابراین این مقاله جامع استفاده از آجر در ساختمان سازی را از دست ندهید.

کاربرد آجر در ساختمان سازی
کاربرد آجر در بنا، ساختمان سازی و دیوار چینی

کاربرد انواع آجر در بنای ساختمان به چه صورت است؟

انواع آجرهایی مانند آجر فشاری یا گری، آجر لفتون یا ۱۰ سوراخ، آجر سفالی یا تیغه ای در ساختمان سازی و دیوار چینی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مقاله می توانید از کاربرد آجر در ساختمان سازی و بنا بیشتر آشنا شوید.

دیوارچینی با آجر
کاربرد آجر بنا در ساختمان سازی

با آجر لفتون یا بهمنی در ساختمان سازی آشنا شوید!

آجر لفتون که با نام های ۱۰ سوراخ، سوراخ دار و بهمنی نیز شناخته می شود در ساخت پی، دیوار چینی، سوله سازی و اجرای سقف کاربرد فراوان دارد.

مواد سازنده این آجر در بنا شامل خاک رس، نسوز یا شیل می باشد. حجم این آجر به دلیل سوراخ هایی که دارد تا ۲۵% کاهش می یابد و وزن آن سبک می شود. این آجر دارای تنوع رنگ هایی مانند آجر ده سوراخ زرد و همچنین آجر لفتون قرمز است و می توان آن را در ابعاد ۵.۵ × ۱۰ × ۲۱.۵ و ۵ × ۱۰ × ۲۱.۵ از سایت آجر آنلاین خریداری نمود.

از جمله مزایای آجر لفتون، سوراخ های روی آن است. در واقع وجود این سوراخ ها باعث می شود میلگرد درون آنها قفل شود و همین امر ساختمان های آجری را در برابر زلزله مقاوم می کند.

کاربرد آجر ده سوراخ
آجر ده سوراخ یا لفتون چه کاربردهایی دارد؟

آجر سفال تیغه ای، بهترین آجر در بنا برای دیوار چینی

از انواع آجر سفال تیغه ای می توان برای تیغه چینی و دیوار کشی استفاده کرد. این آجر انواع مختلفی دارد که در لیست زیر آنها را عنوان کرده ایم:

  • آجر تیغه ای ۱۵: رایج ترین نوع آجر سفالی موجود در بازار می باشد.
  • آجر سفال تیغه ای ۱۰: ابعاد این آجر ۲۰*۲۰*۱۰ می باشد اما ممکن است در اندازه های کوچکتری هم تولید شود.
  • آجر سفالی فوم دار: داخل این نوع آجر نوعی فوم یونولیت کار شده است و از آن بیشتر در مناطق سردسیر استفاده می شود.
  • آجر سفال سقفی: از این آجر برای پوشش سقف استفاده می کنند. ابعاد رایج این آجر دارای ارتفاع ۴۰ و ۵۰ است.

بهترین آجرهای تیغه ای رنگ یکنواخت دارند، ترک خوردگی روی سطح آنها وجود ندارد و جداره های داخلی آنها سالم است. این آجر پایداری بسیاری دارد و عایق مناسبی برای گرما و صوت می باشد. امروزه آجر سفالی با سوراخ های افقی و به شکل مکعبی ساخته می شود. آجر کاری با این نوع آجرها به دلیل جذب آب کم باعث چسبندگی زیاد ملات به سطح آجر می شود، همچنین به دلیل وزن سبکی که دارند بهترین گزینه از آجر ساده برای دیوار چینی محسوب می شوند.

کاربرد آجر سفالی
آجر سفال تیغه ای چه کاربردهایی دارد؟

آجر فشاری، قدیمی ترین آجر در بنا و صنعت ساخت و ساز

آجر فشاری که با نام های آجر گری، توپر و زبره هم شهرت دارد، جزء قدیمی ترین آجر در بنا و صنعت ساختمان می باشد. از آن جایی که این آجر را با فشار زیاد دست و انگشت می ساختند، به آجر فشاری شهرت یافته است. با توجه به گسترش تنوع در صنعت آجر کاری امروزه استفاده از آن کاهش پیدا کرده است.

در گذشته از این آجر برای دیوار چینی، کرسی چینی و همچنین قالب بندی فوندانسیون بسیار استفاده شده است اما هم اکنون بیشتر از این آجر در دیوار چینی باغ ها و ویلاها استفاده می شود.

از جمله مشخصات آجر توپر می توان به مقاومت بالای آن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی و همچنین سازگاری آن با آب و هوای مرطوب اشاره کرد. آجر فشاری هم توسط دستگاه قالب گیری پرس و هم توسط دست کارگران ساخته می شود. آجر فشاری که توسط دستگاه ساخته می شود ابعاد یکدست تری نسبت به آجر توپر ساخته شده توسط کارگران دارد.

کاربرد آجر گری
آجر فشاری یا توپر چه کاربردهایی دارد؟

امیدواریم با مطالعه این مقاله شناخت کامل تری در خصوص آجر در بنا بدست آورده باشید. تنوع بسیار بالای آجر به شما این امکان را می دهد تا از آن استفاده های گسترده ای انجام دهید. جهت آشنایی بیشتر با کاربرد آجر به صورت کلی چه برای نما، کف و ساختمان سازی می توانید به وبلاگ کاربرد آجر در سایت آجر آنلاین مراجعه کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.