کاربرد آجر نما چیست + انواع آجر در طراحی نما

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

امروزه آجر به دلیل تنوع بالایی که در مدل و رنگ دارد نه تنها در دیوار چینی بلکه در نما نیز جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. کاربرد آجر نما باعث شده است تا توجه بسیاری از طراحان و معماران را برای ایجاد نمایی مدرن و چشم گیر جلب کند.

شاید تا به حال این تصور را داشته اید که کاربرد آجر در نما فقط برای مدارس و ساختمان های قدیمی می باشد. اما در ادامه این مقاله از آجر آنلاین ما قرار است این تصور همگانی را تغییر داده و شما را با کاربرد انواع آجر نماهایی که توانسته اند بناهایی جذاب و خلاق را ایجاد کنند بیشتر آشنا کنیم، بنابراین پیشنهاد می شود ادامه این مطلب را از دست ندهید!

کاربرد آجر در طراحی نما
توجه معماران و طراحان به کاربرد آجر در نما

کاربرد آجر نما به چه صورت است؟

آجر هویت بخش نما و ساختمان می باشد. انواع آجر با رنگ های متنوعی که دارند در نمای خارجی و داخلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و با هر سبک طراحی نظیر مدرن، کلاسیک، سنتی، ترکیبی و… سازگار می باشند.

آجرها در عین سادگی که دارند می توانند نمایی بسیار زیبا و منحصر به فرد ایجاد کنند. کاربرد آجر در نما زمانی معنا پیدا می کند که بتواند در کنار مصالح دیگری استفاده شود و با بازی رنگی که ایجاد می کند هیجان را در افراد و نمای داخلی و خارجی ساختمان فراهم کند.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که هنگام استفاده از آجر در نمای خارجی و داخلی ساختمان، نیاز است تا با انواع آجر نما و روش های نصب و نکات مربوط به هرکدام آشنایی کافی را داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن نمای دلخواهتان را ایجاد کنید.

کاربرد آجر در نما چیست
آجر هویت بخش نما و ساختمان

معرفی کاربرد انواع آجر در نماهای مدرن

آجرهای مختلفی که امروزه وجود دارند در صنعت ساختمان سازی به ۲ دسته تقسیم می شوند. آجرهایی که برای دیوار چینی و ساختمان سازی استفاده می شوند و آجرهایی که برای نما کاربرد دارند. برخی آجرها هم برای نما و هم دیوار چینی مورد استفاده قرار می گیرند مانند آجر سنتی یا قزاقی. برخی دیگر از آجرها را هم می توان در نمای خارجی و هم نمای داخلی استفاده کرد مانند آجر نما نسوز، آجر لعابی و آجر رستیک.

آجر دکوراتیو یا هلندی بیشتری کاربرد آجر در طراحی نما را به خود اختصاص داده اند.

کاربرد انواع آجر نما
کاربرد انواع آجر نما در نمای داخلی و خارجی ساختمان

در ادامه می توانید توضیحات کاملتری در خصوص کاربرد آجر نما و نمونه پروژه هایی از آجر آنلاین را مشاهده و مطالعه نمایید.

کاربرد آجر نما نسوز

آجر نسوز نما به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد بیشترین کاربرد را در نمای خارجی ساختمان ها پیدا کرده است. اما از آن در نمای داخلی نیز استفاده می شود.

آجر نسوز یا آجر مدرن به دلیل طیف رنگی گسترده و جذابی که دارد توانسته است نظر بسیاری از طراحان و معماران را جلب کند. این آجر در مدل های تایل، کرکره ای، ال، کف، شیاری و… تولید می شود و بنابراین گزینه ای بسیار مناسب برای اجرای طرح های جذاب و مدرن در نمای داخلی و خارجی ساختمان ها می باشد.

آجرهای نسوز به دلیل مقاومت بالایی که در برابر حرارت و تغییرات دمایی دارند از آنها برای ساخت شومینه، باربیکیو، کوره، تنور، کف و سوله نیز استفاده می شود. بهترین آجر نسوز برای ساخت شومینه و باربیکیو آجر انگلیسی (سمیرم) می باشد که می توانید آن را با بهترین قیمت از سایت ajoronline خریداری نمایید.

کاربرد آجر نما نسوز
کاربرد آجر نما نسوز در نمای خارجی ساختمان

کاربرد آجر نما دکوراتیو

آجرهای دکوراتیو (آنتیک یا تزئینی) به دلیل کاربرد اصلی که در طراحی کوراسیون داخلی دارند به آجر نما داخلی نیز معروف می باشند اما از آن ها برای نماهای خارجی نیز استفاده می شود. این آجرها از خاک مصنوعی و مواد نانو و پلیمر ساخته شده اند که در بیشتر مواقع در آنها از پوشش رنگی و غیر رنگی استفاده می شود.

آجر دکوراتیو یا آنتیک در رنگ های متنوع و جذاب بسیاری از جمله سفید، طوسی، یشمی، کرم قهوه ای، آبی فیروزه ای و… تولید می شود که امروزه در بسیاری از کافی شاپ ها، رستوران ها و… شاهد آن می باشیم. استفاده از آجر تزئینی در طراحی کافی شاپ بسیار مقرون به صرفه تر از سایر مصالح می باشد که می توانید با هزینه ای بسیار مناسب فضایی چشم نواز ایجاد کنید.

کاربرد آجر نما دکوراتیو
استفاده از آجر دکوراتیو (آنتیک) در نمای داخلی و خارجی

از دیگر کاربرد آجر نما دکوراتیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از آجر دکوراتیو در نشیمن که دیوار پشت تلویزیون (تی وی وال) می تواند بهترین گزینه برای این امر باشد؛
 • استفاده از آجر دکوراتیو در اتاق خواب که رعایت تناسب بین دیوار آجری و تخت خواب می تواند فضایی بسیار دل انگیز را ایجاد کند؛
 • آجر دکوراتیو در سرویس بهداشتی؛
 • آجر دکوراتیو در آشپزخانه که به دلیل جذب چربی بسیار پایینی که دارد می تواند بهترین گزینه برای ایجاد فضایی دنج و آرام در حین آشپزی باشد.
کاربرد آجر دکوراتیو در نما
آجر دکوراتیو (تزئینی) در نمای داخلی اتاق خواب

کاربرد آجر رستیک در نما

آجر رستیک در واقع نوعی آجر مجزا نمی باشد بلکه یکی از طرح های جذاب آجر نما محسوب می شود. این آجر به دلیل ظاهر صخره ای و ناهمواری که دارد همواره تداعی گر طبیعت و سادگی می باشد.

کاربرد آجر نما روستیک بسیار منحصر به فرد و زیبا است و در تمامی آجر نما ها همچون آجر نسوز، آجر دکوراتیو، آجر قزاقی یا سنتی می توان از این طرح استفاده کرد. این آجر به دلیل تنوع در مدل و رنگی که دارد دست ما را برای ایجاد طرحی منحصر به فرد و مدرن باز گذاشته است.

کاربرد آجر روستیک در نما
کاربرد انواع آجر رستیک برای نما

وجود آجر رستیک در موارد زیر می تواند جلوه بی نظیر و زیبایی را ایجاد کند:

 • دیوارهای داخلی ساختمان
 • آشپزخانه
 • اتاق خواب
 • دیوار پشت تلویزیون
 • شومینه
 • کافی شاپ
 • رستوران
 • لابی ساختمان
 • و…

کاربرد آجر نما رستیک تنها در نمای داخلی نمی باشد و از آن می توان در نمای خارجی نیز استفاده کرد. وجود آجر رستیک در اطراف پنجره ها می تواند چشم انداز زیبایی را ایجاد کند.

آجر نما رستیک
کاربرد آجر نما رستیک در دیوار داخلی ساختمان

کاربرد آجر قزاقی در نمایی مدرن

آجر قزاقی یا به عبارتی آجر نما قزاقی یکی از قدیمی ترین آجرها می باشد که همه ی ما با آن آشنایی داریم. وجود این آجرها همواره حسی نوستالژیک را برای افراد تداعی می کند. آجر قزاقی از دیر باز برای ساختمان سازی و دیوار چینی مورد استفاده قرار می گرفته است که امروزه با وجود تنوع در رنگ ها و مدل های مختلف در بسیاری از نماهای خارجی و داخلی ساختمان ها نیز شاهد آن هستیم.

از کاربرد آجر نما قزاقی در نمای داخلی می توان به اتاق خواب، دیوار نشیمن، سرویس بهداشتی و… اشاره کرد که ترکیب آن با طرح رستیک می تواند نمای بسیار جذاب و چشم گیری ایجاد کند.

کاربرد آجر قزاقی سنتی
آجر قزاقی قدیمی ترین نوع آجر در نمای ساختمان
آجر قزاقی نما
استفاده از آجر قزاقی نما در نمای داخلی

کاربرد آجر نما لعابدار

آجر لعابدار یا آجر لعابی، از گذشته تا به امروز در معماری اصیل ایرانی کاربرد داشته است. این آجر به دلیل زیبایی خاص و تنوع بالایی که در مدل و رنگ دارد در نما بسیار استفاده می شود. این آجرها علاوه بر زیباسازی نما در استحکام و مقاومت بنا نیز تاثیر گذارند.

در کاربرد آجر نما لعابدار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مساجد و مناره ها و حسینیه ها
 • کاشی کاری کنار باغچه ها
 • کف سازی
 • سفره خانه ها و هتل های سنتی
 • گنبدها و ایوان ها

برخی از طراحان خوش ذوق از آجر لعاب دار برای منازل خود به خصوص نمای داخلی آن استفاده می‌کنند. کف حوض‌ها و حوضچه‌ها با کاشی‌ها و آجر لعابدار فیروزه‌ای جلوه‌ای بی‌نظیر و خیره کننده دارد.

کاربرد آجر نما لعابی
کاربرد آجر نما لعابی برای زیبا سازی
آجر لعابی در طراحی نما
استفاده از آجر نما لعابدار در رستوران سنتی

قیمت انواع آجر در طراحی نما

عوامل مختلف بسیاری در تعیین قیمت کاربرد آجر نما موثر می باشد، از جمله تعداد قالب با بندکشی و بدون بند کشی، نحوه بسته بندی، کرایه بار، نوع آجر نما و رنگ آن که به همین علت نمی توان قیمت مشخصی را برای آجر نما تعیین کرد. اما در صفحات آجر آنلاین می توانید قیمت روز هر کدام از انواع آجر نماها را مشاهده کنید که به طور کلی این قیمت ها بدون واسطه و به قیمت درب کارخانه برای شما ارائه شده اند.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.