آجر سفال چیست؟ انواع؛ ویژگی ها و قیمت آن

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

آجر سفال چیست؟ آجر سفال یکی از اصلی ترین بخش های جدا نشدنی در ساختمان سازی است که از خاک رس تشکیل می شود.

این آجر در ۳ کیفیت ممتاز، درجه یک و درجه دو تولید شده و جداره های داخلی آن کیفیت آجر سفال را تعیین می کنند. اصلی ترین دلیل جدایی ناپذیر بودن آجر سفال در ساختمان سازی، ویژگی های آن، کاربردها و… است. این موارد از جذاب ترین بحث های ادامه مطلب است که قرار است پاسخ کاملی را برای سوال آجر سفالی چیست بدهیم. بنابراین حتما تا انتها، این مقاله را دنبال کنید.

آجر سفال چیست؟

آجرسفالی چیست
آجرسفال چیست

ترکیب کردن مصالحی همچون خاک رس، آهک، شن و… و در ادامه پخت آن ها در کوره، باعث به وجود آمدن آجری به نام آجر سفال می شود.

با گذر زمان و پیشرفته شدن تجهیزات به خصوص در ساختمان سازی، دیوارها دیگر همانند قدیم باربر ساختمان نمی شوند؛ زیرا بار ساختمان به ترتیب از اسکلت ساختمان به فوندانسیون و سپس به زمین منتقل می شود.

در همین راستا با وجود فناوری های ساختمان سازی استحکام ساختمان دیگر به دیوار آن وابسته نیست و دیوار صرفا برای حفظ حریم خصوصی و جدا سازی بخش های مختلف ساختمان به کار گرفته می شود. بنابراین برای مواردی همچون دیوار چینی باید از مصالحی سبک همچون آجر سفال استفاده کرد. همچنین برای کاهش وزن ساختمان و بهینه کردن هزینه های ساخت آن، این آجر بهترین گزینه محسوب می شود.

توضیحات بالا پاسخی واضح در جواب سوال آجر سفال چیست می باشد.


دسترسی به قیمت آجر سفال تیغه ای در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


ظاهر آجر سفال به صورت مکعبی شکل با سوراخ های افقی منظم می باشد که تعداد این سوراخ ها ابعاد آجر سفال را تعیین می کنند.

رایج ترین ابعاد این آجر با توجه به تعداد سوراخ های آن در لیست زیر بیان شده است:

 • ۳ سوراخ: ۵٫۵ سانتی متر؛
 • ۴ سوراخ: ۷ سانتی متر؛
 • ۶ سوراخ: ۱۰ سانتی متر؛
 • ۹ سوراخ: ۱۵ و ۲۰ سانتی متر.

تاریخچه آجر سفال چیست؟

قدمت آجر سفالی
تاریخچه آجرسفال چیست

یکی از باور نکردنی ترین حقایق درباره آجر سفال پیشینه آن است. به گفته برخی از باستان شناسان قدمت این آجر ده هزار سال می باشد.

این باستان شناسان در شوش و سیلک کاشان بقایایی از کوره های آجر سفالی نیز پیدا کرده اند. همچنین در کشور هندوستان نشانه هایی از این آجر وجود دارد که نشان از قدمت شش هزار ساله آجر سفال در این کشور است.

پیدایش آجر سفال به این گونه است که افراد در آن زمان با مشاهده پخته شدن خاک دیواره ها و کف اجاق ها پی به این آجر برده اند.

استفاده از آجر سفال دست به دست از آسیای غربی به غرب مصر و روم سپس به هندوستان و چین منتقل شده است. اروپایی ها از سده ۱۴ استفاده از این آجر را آغاز کردند که پس از مدتی رونق گرفت.

از معروفترین و ماندگارترین بناهای تاریخی با آجر سفال در ایران می توان به طاق کسرا، مسجد اصفهان، پل دختر و… اشاره کرد.

انواع آجر سفال چیست؟

در پاسخ به سوال انواع آجر سفال چیست باید گفت که این آجر از ۳ مدل برخوردار می باشد. به همین دلیل یکی از محبوب ترین آجرها به شمار می رود. انواع آجر سفال موارد زیر می باشند که هرکدام کاربردهای جداگانه ای دارند:

 • آجر سفال فوم دار
 • بلوک سقفی

آجر سفال فوم دار چیست؟

آجر سفالی فوم دار
آجر سفال فوم دار چیست

بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن پاسخی کامل برای سوال آجر سفال فوم دار چیست می باشند. پاسخ واضح این است که آجر سفال فوم دار یکی از انواع آجر سفال تیغه محسوب می شود. این آجر جزء با کیفیت ترین آجر های سفال ممتاز و درجه یک قرار می گیرد.

تنها تفاوت این آجر با آجر سفال معمولی وجود یونولیت در یکی از سوراخ های آن است. این امر باعث می شود تا آجر سفال فوم دار به آجری ضد عایق و ضد صدا تبدیل شود.

بلوک سقفی چیست؟

آجر سفال سقفی همانطور که از نامش پیداست، اصلی ترین کاربرد را در اجرا و پوشش سقف دارد. این بلوک چون وزن سبکی دارد برای اجرای سقف بسیار مناسب است.

ابعاد بلوک سفالی دارای ارتفاع ۴۰ و ۵۰ سانتی متری است.

کاربردهای آجر سفال

کاربردهای آجرسفال
کاربرد آجر سفال چیست

به راستی دقیقا کاربرد آجر سفال چیست و چرا از بخش های جدایی ناپذیر ساختمان سازی محسوب می شود؟ کاربردهای آجر سفال با توجه به ۲ مشخصه آن متفاوت است که این دو شاخص ابعاد و نوع آجر سفال تیغه می باشند.

به طور مثال آجر سفال در ابعاد ۲۰ و ۱۵ سانتی متری برای ساخت دیوارهای بیرونی ساختمان استفاده می شود و از ابعاد ۷ و ۱۰ سانتی متری برای دیوار چینی داخلی (تیغه چینی) استفاده می گردد.

تا اینجا بخشی از کاربرد آجر سفالی را بیان کردیم. اگر می خواهید درخصوص کاربردهای این آجر بیشتر بخوانید کافیست روی لینک مربوطه کلیک کنید تا با کاربرد آجر سفال در انواع آن بیشتر آشنا شوید.

مزایا و ویژگی های آجر سفالی چیست؟

مزایای آجر سفالی چیست؟
مزایای آجر سفال چیست؟

یکی از دلایل محبوب بودن آجر سفال ویژگی های آن است. اگر شما هم می خواهید آجر سفالی و ویژگی های آن را بشناسید به لیست زیر نگاهی بیندازید:

 • مقرون به صرفه بودن
 • وزن سبک
 • نصب سریع
 • سازگار با محیط زیست
 • مقاوم در برابر حرارت و آتش سوزی
 • کاربردی بودن آن در اصلی ترین مراحل ساخت ساختمان
 • کمک کننده در کاهش وزن ساختمان
 • مصرف کم ملات جهت نصب آن

جمع بندی

تا اینجای مطلب با آجر سفال چیست؟ چه ویژگی هایی دارد، پیشینه این آجر و… آشنا شدیم و متوجه شدیم که چرا آجر سفالی یکی از بخش های جدا نشدنی در ساختمان سازی محسوب می شود.

توجه داشته باشید که قرار نیست مقاله آجر سفالی چیست همینجا تمام شود، بلکه این مطلب همواره آپدیت شده و اطلاعات جامع تری از آجر سفال در این صفحه قرار می گیرد تا راهنمای کاملی برای خرید بهتر شما کاربران گرامی باشد.

سوالات متداول

کاربرد انواع آجر سفال چیست؟

✅ آجر سفال در ابعاد ۲۰ و ۱۵ سانتی متری برای ساخت دیوارهای بیرونی ساختمان استفاده می شود و از ابعاد ۷ و ۱۰ سانتی متری برای دیوار چینی داخلی (تیغه چینی) استفاده می گردد.

استفاده از آجر سفال چه مزایایی دارد؟

✅ مقرون به صرفه بودن، وزن سبک، نصب سریع، سازگار با محیط زیست، مقاوم در برابر حرارت و آتش سوزی، مقاوم در برابر حرارت و آتش سوزی و… از مزایای انواع آجر سفال محسوب می شود.

آجر سفال فوم دار چیست؟

✅ بسیاری از افراد به دنبال پیدا کردن پاسخی کامل برای سوال آجر سفال فوم دار چیست می باشند. پاسخ واضح این است که آجر سفال فوم دار یکی از انواع آجر سفال تیغه است. این آجر از با کیفیت ترین آجر های سفال یعنی ممتاز و درجه یک محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.