بررسی ۶ تفاوت آجر سفال و لفتون؛ کدام بهتر است؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

آجر سفال تیغه و آجر لفتون دو تا از معروفترین انواع آجرها در ساختمان سازی می باشند که بسیاری از افراد هنگام خرید درگیر تفاوت آجر سفال و لفتون می شوند و نمی دانند کدام یک برای پروژه مناسب تر است.

آجر آنلاین (ajoronline.com) برای کمک به این افراد هنگام خرید به بررسی تفاوت آجر لفتون و سفال پرداخته است که امیدواریم کمک کننده شما عزیزان برای خریدی بهتر و مناسب تر باشد.

تفاوت آجر سفال تیغه و لفتون
بررسی تفاوت های آجر سفال و لفتون

آجر سفال و لفتون چه تفاوت هایی باهم دارند؟

با توجه به اینکه هر دو این آجرها در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند اما به دلیل تفاوت هایی که دارند کاربری آنها در ساختمان سازی مختلف است. از نمونه تفاوت های بارزی که می توان میان این دو آجر ذکر کرد موارد زیر می باشند:

 • تفاوت در نوع خاک آنها؛
 • ظاهر و تنوع رنگی؛
 • تفاوت آجر سفال و لفتون در قیمت؛
 • میزان جذب آب از تفاوت آجر لفتون و سفال است؛
 • نحوه بسته بندی از نمونه تفاوت آجر تیغه و لفتون محسوب می شود.

با کلیک روی لینک مقایسه انواع آجر می توانید سایر آجرها را نیز باهم مقایسه کرده و با تفاوت های آنها و همچنین کاربرد هر کدام بیشتر آشنا شوید.

۱_ تفاوت آجر سفال و لفتون بر اساس خاک آنها

شاید با خود بگویید که آجر لفتون و سفال هر دو از خاک رس تولید می شوند، پس تفاوت آجر سفال و لفتون در نوع خاک آنها چه می تواند باشد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که بله به طور معمول آجر لفتون و سفال از خاک رس تولید می شود، اما آجر لفتون نه تنها با خاک رس بلکه با خاک نسوز یا شیل نیز تولید می شود. از آنجایی که قیمت آجر لفتون با خاک رس کمتر از خاک نسوز و شیل می باشد بیشترین تولیدی آن با خاک رس است.

تفاوت آجر لفتون و سفال
تفاوت آجر لفتون و سفال براساس نوع خاک آنها

جهت مشاهده قیمت روز آجر لفتون به درب کارخانه کلیک کنید.

۲_ ظاهر و رنگ بارزترین تفاوت آجر لفتون و سفال

همه ما می دانیم که از بارزترین تفاوت های انواع آجرها ظاهر و تنوع رنگی آنها می باشد. این تفاوت هم در بین آجر سفال و آجر لفتون مستثنی نمی باشد.

از مقایسه آجر سفال و لفتون در ظاهر و رنگ های آن می توان گفت که آجر لفتون تنوع رنگی بیشتری نسبت به آجر سفال دارد که شامل رنگ های زیر می باشد:

 • زرد
 • قرمز
 • گلبهی (پوست پیازی)
 • قهوه ای تیره
تفاوت آجر سوراخ دار و تیغه در رنگ
تفاوت رنگی آجر تیغه و لفتون

علاوه بر تفاوت های رنگی، تعداد سوراخ های این دو آجر و ابعاد آنها از بارزترین تفاوت آجر سفال و لفتون می باشد. آجر سفال تیغه با توجه به نوع کاربری دارای تعداد سوراخ های متفاوت می باشد که رایج ترین آن ۹ سوراخ و ۶ سوراخ است، اما آجر لفتون کامل دارای ۱۰ سوراخ و نیمه آن ۵ سوراخه است.

۳_ قیمت آجر سفال ارزانتر است یا آجر لفتون؟

با مقایسه آجر لفتون و سفال از نظر قیمتی می توان گفت که قیمت آجر لفتون نسبت به آجر سفال تیغه بیشتر می باشد، که از میان آنها آجر لفتون قرمز نیز قیمت بیشتری دارد.

تفاوت آجر تیغه و لفتون
بررسی مقایسه بین آجر لفتون و سفال از نظر قیمت

به طور کلی با توجه به متراژ کار، ابعاد، رنگ انتخابی و… قیمت این آجرها می تواند متفاوت باشد و حتی قیمت آجر سفال گرگان، تهران و… به نسبت قیمت آجر لفتون کمتر تمام شود.

۴_ تفاوت آجر تیغه و لفتون در نوع کاربری آنها در ساختمان سازی

اصلی ترین کاربرد آجر لفتون و سفال در ساختمان سازی می باشد، اما با توجه به نوع آنها تفاوت هایی در کاربری وجود دارد؛ به طور مثال آجر سفال فوم دار به دلیل وجود یونولیت در سوراخ آن عایق خوبی برای گرما و سرما است که می تواند بهترین متریال برای مناطق سردسیر باشد.

از دیگر تفاوت آجر سفال و لفتون در نوع کاربری آن می توان به نمای ساختمان اشاره کرد. آجر لفتون ۴ طرف نما که یکی از انواع آجر است هم در نما و هم به عنوان دیوار چینی مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع را نمی توان در آجرهای تیغه یافت.

آجر لفتون یا آجر سفال تیغه، کدام یک برای دیوار چینی بهتر است؟

با توجه به اینکه آجر سفال تیغه عایق بهتری برای سرما و گرما است و همچنین سرعت اجرای آن نیز بالاتر است، می توان گفت به طور کلی این محصول برای دیوار چینی مناست تر است. البته لازم به ذکر است که از هر دو این محصولات می توان برای دیوار چینی استفاده کرد.

کاربرد آجر لفتون
مقایهس آجر تیغه و لفتون در کاربری آنها

برای مشاهده انواع آجر سفال تیغه و نمونه محصولات کافیست روی لینک کلیک کنید.

۵_ تفاوت آجر سفال و لفتون در نحوه بسته بندی آنها

نحوه بسته بندی آجر لفتون و سفال یکی دیگر از بارزترین تفاوت آجر لفتون و سفال می باشد. به طور کلی آجرهای سفال تیغه به صورت فله ای عرضه می گردد و آجر لفتون علاوه بر فله ای به صورت بسته بندی شده مدل شیرینگی در بازار عرضه می شود.

تفاوت آجر لفتون با سفال تیغه
مقایسه نحوه بسته بندی آجر لفتون و سفال

۶_ تفاوت آجر لفتون و آجر تیغه در میزان جذب آب

در مقایسه آجر سوراخ دار و تیغه متوجه شدیم که به طور کلی آجر لفتون میزان جذب آب کمتری نسبت به تیغه دارد.

از آنجایی که از آجر لفتون برای نما هم استفاده می شود، برای تولید از خاک با کیفیتی استفاده می شود تا کمترین میزان جذب آب و شوره زدن را داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که این موضوع فقط برای آجر لفتون های درجه یک و با کیفیت صدق می کند و برای آجرهایی که بی کیفیت هستند ممکن است حتی نسبت به آجر تیغه جذب آب بیشتری داشته باشد. میزان درصد جذب آب هریک از این آجرها در لیست زیر شرح داده شده است:

 • آجر لفتون درجه یک کمتر از ۱۰ درصد جذب آب دارد.
 • آجر تیغه حدودا ۱۵ درصد جذب آب دارد.

جمع بندی

در ساختمان سازی استفاده از متریال های با کیفیت که هم استقامت ساختمان را حفظ نمایند و هم وزن آن را بیش از وزن استاندارد افزایش ندهند بسیار مهم می باشد. بنابراین در این مقاله به بررسی مقایسه دو آجر لفتون و سفال که در ساختمان سازی کاربرد دارند پرداختیم.

از آنجایی که هم آجر لفتون و هم آجر سفال ویژگی های لازم و مناسب را برای استفاده در دیوار چینی و تیغه کشی و داشتن ساختمانی با استقامت بالا را دارند، آگاهی از تفاوت آجر سفال و لفتون تاثیر بسیاری در انتخاب شما دارد. امیدواریم این مطلب توانسته باشد شما را در قدمی موثر برای خریدی بهتر راهنمایی کرده باشد.

سوالات متداول

از آجر لفتون می شود برای نما هم استفاده کرد؟

✅ بله؛ آجر لفتون ۴ طرف نما که یکی از با کیفیت ترین آجرهای لفتون است، می توان از آن هم برای نما و هم برای دیوار چینی استفاده کرد.

برای دیوار چینی قیمت آجر لفتون گرانتر است یا قیمت آجر سفال تیغه؟

✅ به طور کلی قیمت آجر لفتون گرانتر از آجر تیغه است. برای علت آن می توان به خاک آجر لفتون، رنگ قرمز آن و کاربری آجر لفتون اشاره کرد.

در مقایسه آجر ده سوراخ و آجر تیغه برای ساختمان سازی بهتر است از کدام استفاده کنیم؟

✅ آجر تیغه و آجر ده سواخ هر دو برای ساختمان سازی بسیار مناسب هستند. با توجه به میزان هزینه ای که میخواهید بکنید، نوع استفاده شما و ابعاد مورد نیازتان باید یکی از این دو را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.