پرداخت آنلاین

4 دلیل برتری نمای خشک آجری نسبت به شیوه های سنتی اجرای نما

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

نمای خشک آجری از گذشته تا کنون اولین انتخاب معماران برای طراحی و اجرای نمای خانه ها و ساختمان های مسکونی بوده است.

نمای خشک با آجر هرگز قدیمی نمی شود و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد؛ در واقع به همین دلیل است که نمای ساختمان با آجر نما محبوبیت خود را در طول تمام این سال ها حفظ کرده است.

نمای خشک آجری چیست؟

در سیستم اجرای نمای خشک آجری برای اتصال آجرها به هم از ملات استفاده نمی شود و ازاتصالات خاصی چون گیره ها و یراق آلات استفاده می شود. 

با توجه به اینکه ظرفیت ها و پتانسیل های آجر و آجرنما بسیار زیاد است، امروزه طرح های بسیار شیک و متنوع را می توان با این مصالح اجرا کرد. نصب آجر به روش خشک از حالت دو بعدی و روتین خود تغییر کرده و به حالت های سه بعدی و طرح های هندسی مدرن قابل اجرا می باشد.

نصب آجر به روش خشک
در سیستم اجرای نمای خشک با آجر برای اتصال آجرها به هم از ملات استفاده نمی شود.

مزایای اجرای نمای خشک آجر

نمای خشک آجری اگر به صورت صحیح اجرا شود مزایایی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1. وزن کم سازه

با نصب آجر به روش خشک می‌توان وزن نمای سازه را بسیار پایین آورد. این مزیت نمای خشک آجری در مواقع زلزله و حوادث طبیعی بسیار اهمیت دارد و نخاله کمتری را تولید می‌کند، به طوری که در هر متر مربع حدود 80 کیلوگرم از وزن نمای ساختمان کم می‌شود.

2. زمان کم و سرعت بالا در اجرای نمای خشک آجری

اگر بخواهیم نمایی را با ملات سیمان اجرا کنیم، چیدمان آجر و دوغاب‌ریزی و سفت شدن ملات، زمان زیادی را از ما می‌گیرند. این درحالی است که نمای خشک آجرنما را می‌توان در قالب‌هایی که برای آن تنظیم شده به صورت خیلی سریع چید و در نمای ساختمان به کار گرفت.

سرعت بالا در اجرای نمای خشک آجری
نمای خشک آجرنما را می‌توان در قالب‌هایی که برای آن تنظیم شده به صورت خیلی سریع چید.

3. عدم نیاز به نیروی متخصص

برای چیدمان آجرها در نمای خشک آجری نیازی نیست که استاد کار ماهر کار را انجام دهد، حتی کارگر ساده که کمی با این کار آشنایی داشته باشد می‌تواند آجرها را در مکان درست خود بگذارد.

4. طول عمر بالای نما و مرمت ساده آن

آجرهایی که در نمای خشک آجری به کار می‌روند از جمله آجر نسوز نما، به دلیل در امان بودن از جذب آب و در تماس نبودن با ملات و… طول عمرشان به 50 سال می‌رسد.

این درحالی است که طول عمر نماهای ساختمان‌هایی که با ملات و شیوه سنتی اجرا می‌شوند بیش از 15 سال نیست و بعد از 15 سال نیاز به مرمت دارند که در حین مرمت جایگزین کردن آجر نسوز جدید یا دیگر انواع آجر نما بسیار سخت و در برخی موارد ناممکن است.

عمر بالای نمای خشک با آجر
طول عمر نمای خشک آجر به 50 سال می‌رسد.

با یک نگاه کلی به مزایای نمای خشک آجری می توان دریافت که از لحاظ قیمت و زمان اجرای پروژه خیلی به صرفه تر از اجرای نما به صورت سنتی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *