آموزش نصب آجر نما نسوز، دکوراتیو و… در ۴ روش قدیمی و جدید

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

نصب آجر نما یکی از ظریف ترین کارهای عملیاتی ساختمانی است که اصول و استانداردهای خاص خود را دارد. آنچه می‌تواند باعث زیبایی بخشیدن به نمای آجری شود ظرافت در اجرای آجر نما و نحوه چینش آن است. همچنین اجرای آجر نما دوغابی، ملات ماسه سیمان، چسب و… نیازمند متخصص ماهر در این زمینه می باشد. از این رو در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با این ظرافت ها بیشتر آشنا شوید.

آموزش نصب آجر نما با ۴ روش و نکات مهم آن

نصب آجر نما ساختمان
روش های متنوع نصب آجر نمای ساختمان

مهم ترین عامل تاثیر گذاری در زیبا و ظریف کار شدن یک نمای آجری، انتخاب با دقت یک نصاب آجر نما ماهر و کاربلد است که طریقه کار و نصب آجر نما را به خوبی بلد باشد.

میزان دقت در شاقول بودن آجر نماها، استفاده از کاور نایلونی پس از هر ۴ ردیف آجرچینی به منظور جلوگیری از ریختن دوغاب روی مصالح، ظرافت در بندکشی آجرنما و میزان متریال مصرفی در ملات بندکشی بسیار اهمیت دارد. همه این موارد لزوم استخدام یک استادکار را در زمینه نصب آجر نما نشان می‌دهد. 

انواع روش های نصب آجر هلندی، نسوز، سنتی و… شامل موار زیر می باشد:

  • اجرای آجر نما دوغابی
  • نصب آجر با ملات ماسه سیمان
  • نصب آجرنما با چسب
  • نصب آجر به روش خشک

۱_ اجرای آجر نما دوغابی

شاید در ابتدا برایتان سوال باشد که اصلا آجر نما دوغابی چیست و چگونه نصب می شود؟ در جواب به این سوال می توان گفت آجرهای دوغابی به آجرهایی گفته می شود که از ضخامت کمی برخوردار هستند و برای نمایی با پوشش آجری استفاده می شوند.

دلیل نامگذاری دوغاب بر روی این آجرها این می باشد که هنگام اجرای آجر پلاک ملات آجر نما را به صورت دوغابی پشت آجر می ریزند و آن را بر روی دیوار اجرا می کنند که به این روش نیز اجرای آجر نما دوغابی می گویند.

۲_ نصب آجر نما با ملات ماسه سیمان

نصب آجر نما با ملات
نصب آجر نما با ملات سیمان، روشی قدیمی است.

نصب آجر نما با ملات ماسه سیمان قدیمی ترین روش نصب آجرنما است. نحوه اجرای آجر نما به این روش ساده‌تر است ولی به کارگیری آن باعث کثیفی بیشتری در روی مصالح نصب شده می‌شود. ضمن آنکه دور ریز مواد در روش نصب آجر نما با ملات سیمان خیلی زیاد است.

برای جمع آوری ملات ریخته شده روی آجر، می توان از تیغه شیشه، برس پلاستیکی یا تکه موکت استفاده کرد. نحوه اجرای آجر قزاقی، سفال تیغه و… برای دیوار چینی و ساختمان سازی با این روش بسیار مرسوم است.

۳_ نصب آجر نما با چسب

نصب آجر نما با چسب از روش قبلی جدیدتر است و به وسیله چسب مخصوص آجر نما انجام می شود. البته در این روش دقت زیادی لازم است که چسب کل سطح آجر را فراگیرد. در غیر این صورت چسبیدن آجرنما خیلی درست انجام نخواهد شد. سازگاری چسب با نوع آجر در این میان خیلی مهم است.

آجر دکوراتیو و آجر هلندی از نمونه آجرهایی است که معمولا با این روش نصب می شوند. نحوه نصب آجر دکوراتیو به این گونه است که در ابتدا باید سطح نصب آن صاف باشد بدون هیچ گونه سوراخ و بر آمدگی؛ سپس ملات یا چسب آجر مورد نیاز روی دیوار پخش شود و در انتها آجر دکوراتیو با چیدمان دلخواه نصب شود.


دسترسی به قیمت آجر نما هلندی در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


نصب آجر نما هلندی با چسب
نصب آجر نما با چسب مشابه این تصویر است

در روش نصب آجر نما با چسب، ضخامت چسب باید بین ۳ تا ۷ میلی‌متر باشد؛ همچنین عمل بندکشی باید به شکل درست و کاملی انجام شود در غیر این صورت آب باران درون درزها نفوذ کرده و باعث ترک خوردن در حین یخبندان می شود.

انواع چسب آجر نما در آجر آنلاین در ۲ نوع پودری و خمیری با قیمت درب کارخانه به فروش می رسند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توانید مشخصات انواع چسب پودری و خمیری آجر را در از طریق کلیک روی لینک زیر مشاهده کنید.


دسترسی به قیمت چسب آجر در تاریخ روز و مدل های مختلف تنها با کلیک روی دکمه


۴_ چسباندن آجر نسوز، دکوراتیو و… به روش خشک

اجرای آجر نما به روش خشک یکی از جدیدترین و مدرن ترین روش های نصب آجر نما نسوز، قزاقی، دکوراتیو و… می باشد.

در این روش آجر نما را بدون ملات و با استفاده از رول، پیچ و یراق آلات مخصوص نصب می کنند. نصب آجر به روش خشک باعث می شود تا وزن ساختمان و اسکلت نسبت به اجرای آجر نما دوغابی کمتر شود. همچنین این روش از استحکام بالاتری برخوردار است.

روش نصب آجر روی دیوار گچی

برای اجرای آجر نما داخلی مانند آجر دکوراتیو، نسوز و… روی دیوار گچی بهترین ملات برای نصب آنها چسب خمیری است. شما می توانید انواع آجر نمای داخلی را روی هر سطوحی به جز شیشه و آهن با چسب نصب کنید.

توجه داشته باشید که قبل از اجرای آجر نما می بایست دیوار گچی کاملا تمیز و عاری از گونه آلودگی و کثیفی باشد. همچنین اگر پستی، ترک خوردگی و مشکلی رو دیوار گچی وجود دارد ابتدا باید رفع شود.

قبل از اجرای آجر نما با چسب دیوار گچی باید کمی مرطوب باشد تا بهتر بچسبد، بعد از نصب هم با پتک روی آجر بزنید تا به خوبی در جای خود محکم نصب شود.

جمع بندی

با توجه به تنوع آجرها روش های نصب آجر نما نیز بسیار متداول می باشد. روش نصب آجر روی دیوار گچی، طریقه نصب آجر نسوز با چسب و… نیازمند تخصص در این زمینه می باشد تا به خوبی نصب شود؛ زیرا در صورت درست نصب نشدن، آجرها در گذر زمان کنده می شوند. همچنین برای نتیجه بهتر اجرای نمای آجری بهتر است با روش متناسب آن آجر اجرا شود. 

بهتر است پس از پایان نصب، نما را شست و شو دهید تا گرد و غبار و کثیفی ها کاملا از روی مصالح پاک شوند. همچنین می توانید برای جلوگیری از شوره زدن آجر نما یا ضد آب کردن آن، از آجر نانو استفاده نمایید تا علاوه بر سرعت گرفتن عملیات نصب آجر نما، طول عمر ساختمان شما نیز بالا رود.

جهت آشنایی بیشتر با نانو آجرها، می توانید به بخش مقالات سایت آجر آنلاین در زیر منوی وبلاگ مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سوالات متداول مشتریان در خصوص آموزش نصب آجر نما

برای نصب آجر نما چند نوع روش برای اجرای آن وجود دارد؟

✅ برای نصب آجرنما از روش هایی همچون ملات ماسه سیمان، دوغاب، چسب و خشک (پیچ و یراق آلات) استفاده می شود.

در اجرای آجرنما به روش خشک، چه آجرهایی را می توان با این روش نصب کرد؟

✅ چسباندن آجر نسوز، دکوراتیو و قزاقی سنتی با روش خشک در نمای خارجی و داخلی ساختمان از بهترین روش های نصب آن است.

برای نصب آجر هلندی یا دکوراتیو از چه روشی برای نصب آن بهتر است استفاده کنیم؟

✅ نصب آجر هلندی نما با استفاده از چسب یکی از بهترین روش هایی می باشد که برای آنها استفاده می شود.

نحوه اجرای آجر نما دوغابی چگونه است؟

✅ هنگام اجرای آجر پلاک ملات آجر نما را به صورت دوغابی پشت آجر می ریزند و آن را بر روی دیوار اجرا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.