انواع چیدمان آجر یا آجرچینی در نمای ساختمان

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

آجرچینی به سبک ها و اشکال مختلف چیدمان آجر یا آجرنما در سازه های مختلف گفته می شود که به طور خلاصه می توان گفت همان انواع چیدمان آجر نما است. از جمله مصالحی که از قدیم تا امروز در صنعت ساختمان‌سازی مخصوصاً در کشورمان نقش مهمی داشته است آجر است.

آجر امروز غیر از ساخت دیوار و پی و سقف و… در پوشاندن دیوارها در سطوح داخلی و خارجی ساختمان به‌کار می‌روند که به این دسته از آجرها، آجرنما گفته می‌شود. در ادامه طرح آجر چینی سنتی و مدرن و انواع آجر چینی در معماری اسلامی را به شما معرفی خواهیم کرد. در واقع این مطلب آموزش آجر چینی نما را نیز به طور کامل در بر دارد.

آجرچینی مدرن
به شیوه های چیدمان آجر در نما، انواع آجر چینی نما گفته می شود.

انواع آجر چینی سنتی

آجر چینی سنتی دارای تنوع بسیاری می باشد که انواع آجر چینی در معماری اسلامی بحش زیادی از آن را شامل می شود. به طور کلی این را بدانید که آجر چینی در معماری اسلامی امروزه کمتر استفاده می شود اما در ابنیه تاریخی انواع چیدمان آجر نما وجود داشته است. در ادامه نمونه هایی از انواع آجر چینی نما را کامل تر بررسی می کنیم.

انواع آجر چینی در معماری اسلامی

انواع چیدمان آجر در معماری اسلامی سبک های مختلفی را شامل می شود که در لیست زیر آنها را نام برده ایم و در ادامه هر کدام را به صورت کامل توضیح می دهیم:

  • آجر چینی مشبک جناغی
  • چیدمان آجر نما به روش رگ چینی
  • آجرچینی بادبزنی
  • آجرچینی آبشاری
  • روش گل اندازی
  • روش فخر و مدین (نوعی آجرچینی مدرن)
  • آجر چینی حصیری
انواع آجر چینی نما
انواع چیدمان آجر اغلب در ابنیه تاریخی قابل رویت است.

آجر چینی مشبک جناغی

در روش مشبک جناغی آجرها به شکل ۴۵ درجه نسبت به زمین و ۹۰ درجه نسبت به هم چیده می‌شوند. در واقع در آجرچینی مشبک جناغی آجرها پشت سر هم به صورت جناغی قرار می گیرند و به قطر دیوار عمود می شوند.

آجرچینی مشبک جناغی
چیدمان آجر به شیوه مشبک جناغی
آجرچینی به روش مشبک جناغی
آجرچینی کف نما به شیوه مشبک جناغی

چیدمان آجر نما به روش رگ چینی

رگ چینی یکی از معمولی ترین شیوه ها در انواع چیدمان آجر است که در آجرهایی با رنگ و شکل یکسان، طرح ها و نقش های گوناگونی ایجاد می کند و به چند دسته تقسیم می شود:

  1. رگ چینی راسته: طرحی است که آجر از پهلو و درازا کار شود؛
  2. رگ چینی کله: آجرچینی می‌تواند افقی یا عمودی باشد و فقط کله آجر مشخص است؛
  3. رگ چینی لابند مرتب؛ آجرها یک در میان به صورت کله و راسته قرار داده می‌شوند.
آجرچینی راسته
چیدمان آجر به شیوه رگ چینی راسته
آجرچینی کله
آجرچینی به روش رگ چینی کله

یکی از مواردی که انواع چیدمان آجر نما را بهتر و زیبا تر به نمایش می گذارد، استفاده از پودر بندکشی می باشد. این ماده علاوه بر اینکه باعث زیبایی فواصل خالی بین آجرها می شود، استحکام و چسبندگی آجر به دیوار را هم بیشتر می کند. شما کاربران عزیز می توانید بر روی لینک آموزشی بندکشی آجر نما کلیک کنید تا با مطالعه این صفحه و دیدن فیلم آن بیشتر با مقوله بندکشی آجر نما آشنا شوید.

آجر چینی لابند مرتب
آجر چینی کله راسته

آجرچینی نیما نیم که رگ بالایی در وسط رگ پایینی قرار می‌گیرد و متداول‌ترین نوع آجرکاری است.

آجر چینی نیمانیم
رگ چینی نیما نیم، معمول ترین شیوه آجر چینی

آجرچینی بادبزنی

آجر چینی بادبزنی به این صورت است که آجرها به شکل مربع‌هایی، دو تا افقی و دو تا عمودی در کنار هم قرار گرفته‌اند.

آجرچینی بادبزنی
آجرچینی به شیوه بادبزنی

در تصویر زیر آجرکاری اطراف و داخل شومینه به شیوه کله راسته با آجر نسوز نما انجام شده است و آجرچینی کف به شیوه بادبزنی کار شده است. آجر نسوز یکی از مصالح فوق العاده زیبا در طراحی نما می باشد که به دلیل مقاومت دمایی بسیار بالای خود، در نمای شومینه، باربیکیو و… پرکاربرد است. در واقع طرح آجر چینی سنتی را به سبک های مختلفی می توان در نمای شومینه به کار برد.

آجرچینی به روش بادبزنی
آجرچینی نمای شومینه و کف به روش بادبزنی

آجرچینی آبشاری

در روش آبشاری آجرها در شکل‌های نامنظم و غیرقائم کنار هم قرار می‌گیرند و با اینکه نامنظم به نظر می‌آیند تشکیل یک شکل هندسی را می‌دهند.

آجرچینی به روش آبشاری
شیوه نامنظم آجرچینی در نما

در میان انواع آجر چینی سنتی، از این چیدمان آجر برای ایجاد طرحی خاص و متفاوت در نما استفاده می کردند.

آجرچینی آبشاری
آجرچینی مدرن نمای ساختمان به شیوه آبشاری

روش گل اندازی

روش گل اندازی در مساجد و مناره های قدیمی بسیار دیده شده است. این روش آجرها را به شکلی عمدتاً لوزی‌وار و طرح‌هایی شبیه به گل در می‌آورد.

آجرچینی گل انداز
آجرکاری سنتی به شیوه گل اندازی

روش فخر و مدین (نوعی آجرچینی مدرن)

روش فخر و مدین که به آن آجر چینی مشبک هم گفته می شود، نوعی چینش است که در آجر جای خالی و حفره و روزنه به وجود می‌آورد و به آن دیوار مشبک آجری نیز می گویند. این سبک از آجرچینی مدرن در فضاهای داخلی و خارجی به عنوان دیوارهای جدا کننده مورد استفاده قرار می گیرید.

آجر چینی مشبک
آجرکاری مشبک
آجرچینی مشبک
آجرکاری دیوار به شیوه فخر و مدین

آجر چینی حصیری

سبکی از انواع چیدمان آجر محسوب می شود که در نهایت ظاهر کار به شکل حصیر به چشم می خورد و نمای جذاب و زیبایی را به وجور می آورد. آجر نما حصیری در برابر نور خورشید مقاومت بالایی دارد و در رنگ های مختلفی تولید می شود.

آجر چینی به سبک حصیری
چیدمان آجر به سبک حصیری

زیبایی آجرچینی

چیدما آجر به شیوه های بسیار متنوعی امکان پذیر می باشد که می‌تواند به زیبایی نمای ساختمان بیفزاید. اشکال هندسی که با نوع چینش آجر به دست می‌آید و بافتی که شیوه های مختلف آجرچینی به دیوار می‌دهند، بعضاً در برابر نور محیط دارای سایه های تیره و روشن مختلفی می شوند که زیبایی نما را دو چندان می‌کند.

جمع بندی:

✔ کدام مدل از انواع چیدمان آجر نما بهتر است؟

تمام انواع آجرچینی بسیار مناسب هستند و بسته به محیط و کاربری که دارند، هر کدام از آن ها در جایی استفاده می شوند. به عنوان نمونه سبک گل اندازی در مساجد قدیمی کار استفاده می شد و یا سبک کله راسته برای نما شومینه بسیار استفاده می شود.

✔ آیا ما با سلیقه خودمان می توانیم نوع چیدمان آجر نما ساختمان مان را تعیین کنیم؟

بله. اما انتخاب شما باید از بین چارچوب هایی باشد که متخصص برای شما تعیین می کند و نمی توانید هر نوع آجری به عنوان مثال دیوار مشبک آجری را برای هر محیطی انتخاب کنید. جهت آموزش آجر چینی نما مطلب این صفحه را به دقت مطالعه کنید.

✔ کدام یک از انواع آجر چینی نما زیبایی بیشتری به محیط می دهد؟

تمام مدل های آجر چینی بسیار زیبا هستند و هر کدام کاربرد خود را دارند، نمی توانیم به این سبک آن ها را مقایسه کنیم. به عنوان مثال برای شومینه آجر چینی های متعددی وجود دارد که با توجه به سلیقه تان می توانید هر کدام شان را انتخاب کنید.

4.2/5 - (16 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.