بهترین آجر ساختمانی چیست؟ + معرفی ۳ آجر برای دیوار چینی

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

سابقه استفاده از آجر در ساختمان سازی به گذشته های دور بر می گردد. با گذشت سالها از ساخت آجر ساختمانی هنوز هم کاربرد این متریال نه تنها کم نشده، بلکه بیشتر هم شده است. در همین راستا سوال بسیاری از مهندسین و افراد عادی این است که بهترین آجر برای دیوار چینی کدام است یا به عبارتی برای دیوار چینی آجر ساده بهتر است یا سوراخ دار؟

آجر آنلاین (بزرگ ترین مرکز فروش اینترنتی آجر ساختمان در سراسر ایران) با تحقیق در مورد بهترین آجر دیوار چینی و کاربردهای آن، اطلاعات و نکات مفیدی را پیدا کرده است که می تواند پاسخگوی این سوالات باشد. در ادامه می توانید اطلاعات جامعی از آجر ساختمانی بدست آورید.

کاربرد آجر در ساختمان سازی
کاربرد آجر در ساختمان سازی چیست و بهترین آجر دیوار چینی کدام است؟

معرفی انواع آجر ساختمانی و کاربردهای متفاوت هر کدام

دیوارچینی با آجر
کاربرد آجر در ساختمان سازی

انواع آجر ساختمانی مانند آجر فشاری یا گری، آجر لفتون یا ۱۰ سوراخ، آجر سفالی یا تیغه ای از بهترین آجر برای دیوار چینی و ساختمان سازی محسوب می شوند. در ادامه مقاله می توانید با کاربرد آجر در ساختمان سازی و بنا بیشتر آشنا شوید.

آجر لفتون یا بهمنی بهترین آجر ساختمانی!

آجر لفتون که با نام های ۱۰ سوراخ، سوراخ دار و بهمنی نیز شناخته می شود در ساخت پی، دیوار چینی، سوله سازی و اجرای سقف کاربرد فراوان دارد.


دسترسی به قیمت آجر ده سوراخ در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


کاربرد آجر ده سوراخ
آجر ده سوراخ یا لفتون بهترین آجر در ساختمان سازی

مواد سازنده این آجر در ساختمان سازی شامل خاک رس، نسوز یا شیل می باشد. حجم این آجر به دلیل سوراخ هایی که دارد تا ۲۵% کاهش یافته و سبک می شود.

این آجر ساختمانی دارای تنوع رنگ هایی مانند زرد، قرمز و گلبهی است و می توان آن را در ابعاد ۵.۵×۱۰×۲۱.۵ و ۵×۱۰ ×۲۱.۵ از سایت آجر آنلاین خریداری نمود.

از جمله مزایای آجر لفتون، سوراخ های روی آن است. در واقع وجود این سوراخ ها باعث می شود میلگرد درون آنها قفل شده و همین امر ساختمان های آجری را در برابر زلزله مقاوم می کند.

آجر سفال تیغه ای، بهترین آجر برای دیوار چینی و تیغه چینی

آجر سفال تیغه برای دیوار چینی
آجر سفال تیغه بهترین نوع آجر برای دیوار چینی

از انواع آجر سفال تیغه ای می توان برای تیغه چینی استفاده کرد. تیغه چینی با آجر سفال به دلایل ویژگی ها و انواعی که دارد بهترین گزینه برای این امر است. در لیست زیر انواع آجر سفال در ابعاد مختلف آن ذکر شده است:

  • آجر تیغه ای ۱۵: رایج ترین نوع آجر سفالی موجود در بازار می باشد؛
  • آجر سفال تیغه ای ۱۰: ابعاد آجر سفال ۲۰*۲۰*۱۰ می باشد اما ممکن است در اندازه های کوچکتری هم تولید شود؛
  • آجر سفالی فوم دار: داخل این نوع آجر نوعی فوم یونولیت کار شده است و از آن بیشتر در مناطق سردسیر استفاده می کنند؛
  • آجر سفال سقفی: از این آجر ساختمانی برای پوشش سقف استفاده می کنند. ابعاد رایج این آجر دارای ارتفاع ۴۰ و ۵۰ است.

دسترسی به قیمت آجر سفال تیغه ای در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


بهترین آجرهای تیغه ای رنگ یکنواخت دارند، ترک خوردگی روی سطح آنها وجود ندارد و جداره های داخلی آنها سالم است. این آجر پایداری بسیاری دارد و عایق مناسبی برای گرما و صوت می باشد.

امروزه آجر سفالی با سوراخ های افقی و به شکل مکعبی ساخته می شود. آجر کاری با این نوع آجرها به دلیل جذب آب کم باعث چسبندگی زیاد ملات به سطح آنها می شود، همچنین به دلیل وزن سبکی که دارند از جمله بهترین آجر ساختمانی برای تیغه چینی و دیوار چینی محسوب می شوند.

آجر فشاری، قدیمی ترین نوع آجر در ساختمان سازی

کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی
دیوار چینی با آجر فشاری بهتر است یا دیگر آجرها؟

آجر فشاری که با نام های آجر گری، توپر و زبره هم شهرت دارد، جزء قدیمی ترین نوع آجر در ساختمان سازی محسوب می شود. از آن جایی که این آجر را با فشار زیاد دست می ساختند، به آجر فشاری شهرت یافته است. با توجه به گسترش تنوع در صنعت آجر ساختمانی امروزه استفاده از آن کاهش پیدا کرده است.


مشاهده قیمت هر تن آجر فشاری در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


در گذشته دیوار چینی با آجر فشاری، کرسی چینی و همچنین قالب بندی فوندانسیون، از این آجر بسیار استفاده شده است، اما هم اکنون بیشتر از این آجر ساختمانی در دیوار چینی باغ ها و ویلاها استفاده می شود.

از جمله مشخصات آجر توپر می توان به مقاومت بالای آن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی و همچنین سازگاری آن با آب و هوای مرطوب اشاره کرد.

آجر فشاری هم توسط دستگاه قالب گیری پرس شده و هم توسط دست کارگران ساخته می شود. آجر فشاری که توسط دستگاه ساخته می شود ابعاد یکدست تری نسبت به آجر توپر ساخته شده توسط دست دارد.

کدام آجر برای دیوار چینی مناسب است؟

تا اینجا انواع آجر دیوار چینی و تیغه کشی را معرفی کردیم که می توانید به دلخواه از آنها استفاده کنید. اما یکی از پر تکرار ترین سوالاتی که پرسیده می شود این است که برای دیوار چینی چه آجری خوبه؟ ساده یا سوراخ دار؟

بهترین جوابی که می توان در پاسخ به این سوال ها داد این است که برای خرید و انتخاب بهترین آجر دیوار چینی باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  1. میزان بودجه
  2. استفاده از آجر دیوار چینی برای پشت کار یا نمای ساختمان
  3. وزن سازه ساختمان

به طور مثال اگر از نظر میزان بودجه مشکلی ندارید و می خواهید برای نمای ساختمان از یک آجر ساختمانی استفاده کنید، بهترین انتخاب شما آجر لفتون چهار طرف نما است.

جمع بندی

تنوع بسیار بالای آجر به شما این امکان را می دهد تا از آن استفاده های گسترده ای انجام دهید. جهت آشنایی بیشتر با کاربرد آجر برای نما، کف و ساختمان سازی می توانید به مطالعه جامع ترین مقاله کاربرد آجر بپردازید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله شناخت کامل تری جهت استفاده از آجر در ساختمان سازی بدست آورده و متوجه شده باشید که برای دیوار چینی آجر ساده بهتر است یا سوراخ دار!

سوالات متداول

بهترین آجر برای دیوار چینی کدام است؟

✔ بهترین نوع آجر برای دیوار چینی آجر لفتون می باشد. دلیل این امر پایداری بالا و سبک بودن این آجر است.

جهت استفاده از آجر در ساختمان سازی کدام نوع آن را توصیه می کنید؟

✔ بهترین آجر ساختمانی انواع آجر لفتون، سفال تیغه ای و فشاری می باشد که با مطالعه این بلاگ می توانید شناخت مناسبی از آنها بدست آورید.

کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی چیست؟

✔ در گذشته از این آجر برای دیوار چینی، کرسی چینی و همچنین قالب بندی فوندانسیون بسیار استفاده شده است اما هم اکنون بیشتر از این آجر در دیوار چینی باغ ها و ویلاها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.