بهترین آجر در ساختمان سازی چیست؟ (معرفی ۳ آجر مقاوم)

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

سابقه استفاده از آجر در ساختمان سازی به سالها قبل باز می گردد. با گذشت سالها از ساخت آجر هنوز هم کاربرد این متریال نه تنها کم شده، بلکه بیشتر هم شده است. در همین راستا سوال بسیاری از مهندسین و افراد این است که بهترین نوع آجر برای دیوار چینی کدام است؟ آجر ساده بهتر است یا آجر سوراخ دار؟

پاسخ به این سوال ها نیاز به بررسی بسیاری از فاکتورهای مهم از جمله کاربرد آجر در ساختمان سازی دارد. آجر آنلاین (بزرگ ترین مرکز فروش اینترنتی آجر در سراسر ایران) با تحقیق در مورد آجر و کاربردهای آن، اطلاعات و نکات مفیدی را پیدا کرده است که می تواند پاسخگوی پرسش های بالا باشد. بنابراین این مقاله جامع استفاده از آجر در ساختمان سازی را از دست ندهید.

کاربرد آجر در ساختمان سازی
کاربرد آجر در ساختمان سازی، بنا و دیوار چینی

کاربرد انواع آجر در ساختمان سازی به چه صورت است؟

دیوارچینی با آجر
کاربرد آجر در ساختمان سازی

انواع آجرهایی مانند آجر فشاری یا گری، آجر لفتون یا ۱۰ سوراخ، آجر سفالی یا تیغه ای از انواع آجر برای ساختمان سازی و دیوار چینی محسوب می شوند. در ادامه مقاله می توانید با کاربرد آجر در ساختمان سازی و بنا بیشتر آشنا شوید.

با آجر لفتون یا بهمنی در ساختمان سازی آشنا شوید!

آجر لفتون که با نام های ۱۰ سوراخ، سوراخ دار و بهمنی نیز شناخته می شود در ساخت پی، دیوار چینی، سوله سازی و اجرای سقف کاربرد فراوان دارد.

کاربرد آجر ده سوراخ
آجر ده سوراخ یا لفتون بهترین آجر در ساختمان سازی

مواد سازنده این آجر در ساختمان سازی شامل خاک رس، نسوز یا شیل می باشد. حجم این آجر به دلیل سوراخ هایی که دارد تا ۲۵% کاهش می یابد و وزن آن سبک می شود. این آجر دارای تنوع رنگ هایی مانند آجر ده سوراخ زرد و همچنین آجر لفتون قرمز است و می توان آن را در ابعاد ۵.۵×۱۰×۲۱.۵ و ۵×۱۰ ×۲۱.۵ از سایت آجر آنلاین خریداری نمود.

از جمله مزایای آجر لفتون، سوراخ های روی آن است. در واقع وجود این سوراخ ها باعث می شود میلگرد درون آنها قفل شود و همین امر ساختمان های آجری را در برابر زلزله مقاوم می کند.

روی عبارت کاربرد آجر لفتون (ده سورخ) کلیک کرده و بیشتر با نحوه استفاده و کاربرد این آجر آشنا شوید.

آجر سفال تیغه ای، بهترین آجر در ساختمان سازی و دیوار چینی

آجر سفال تیغه برای دیوار چینی
آجر سفال تیغه بهترین نوع آجر برای دیوار چینی

از انواع آجر سفال تیغه ای می توان برای تیغه چینی استفاده کرد که در واقع بهترین آجر برای دیوار چینی محسوب می شوند. این آجر انواع مختلفی دارد که در لیست زیر آنها را عنوان کرده ایم:

  • آجر تیغه ای ۱۵: رایج ترین نوع آجر سفالی موجود در بازار می باشد.
  • آجر سفال تیغه ای ۱۰: ابعاد این آجر ۲۰*۲۰*۱۰ می باشد اما ممکن است در اندازه های کوچکتری هم تولید شود.
  • آجر سفالی فوم دار: داخل این نوع آجر نوعی فوم یونولیت کار شده است و از آن بیشتر در مناطق سردسیر استفاده می شود.
  • آجر سفال سقفی: از این آجر برای پوشش سقف استفاده می کنند. ابعاد رایج این آجر دارای ارتفاع ۴۰ و ۵۰ است.

بهترین آجرهای تیغه ای رنگ یکنواخت دارند، ترک خوردگی روی سطح آنها وجود ندارد و جداره های داخلی آنها سالم است. این آجر پایداری بسیاری دارد و عایق مناسبی برای گرما و صوت می باشد. امروزه آجر سفالی با سوراخ های افقی و به شکل مکعبی ساخته می شود. آجر کاری با این نوع آجرها به دلیل جذب آب کم باعث چسبندگی زیاد ملات به سطح آجر می شود، همچنین به دلیل وزن سبکی که دارند از جمله بهترین مصالح برای دیوار چینی محسوب می شوند.

با بهترین نوع آجر برای دیوار چینی بیشتر آشنا شوید: آجر تیغه ای

آجر فشاری، قدیمی ترین آجر در ساختمان سازی

کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی
آجر فشاری یا توپر چه کاربردهایی دارد؟

آجر فشاری که با نام های آجر گری، توپر و زبره هم شهرت دارد، جزء قدیمی ترین نوع آجر در ساختمان سازی محسوب می شود. از آن جایی که این آجر را با فشار زیاد دست و انگشت می ساختند، به آجر فشاری شهرت یافته است. با توجه به گسترش تنوع در صنعت آجر کاری امروزه استفاده از آن کاهش پیدا کرده است.

در گذشته از این آجر برای دیوار چینی، کرسی چینی و همچنین قالب بندی فوندانسیون بسیار استفاده شده است اما هم اکنون بیشتر از این آجر در دیوار چینی باغ ها و ویلاها استفاده می شود.

از جمله مشخصات آجر توپر می توان به مقاومت بالای آن در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی و همچنین سازگاری آن با آب و هوای مرطوب اشاره کرد. آجر فشاری هم توسط دستگاه قالب گیری پرس و هم توسط دست کارگران ساخته می شود. آجر فشاری که توسط دستگاه ساخته می شود ابعاد یکدست تری نسبت به آجر توپر ساخته شده توسط کارگران دارد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله شناخت کامل تری در جهت استفاده از آجر در ساختمان سازی بدست آورده باشید. تنوع بسیار بالای آجر به شما این امکان را می دهد تا از آن استفاده های گسترده ای انجام دهید. جهت آشنایی بیشتر با کاربرد آجر چه برای نما، کف و ساختمان سازی می توانید به مطالعه مقاله کاربرد آجر بپردازید.

جمع بندی:

بهترین آجر برای دیوار چینی کدام است؟

✔ بهترین نوع آجر برای دیوار چینی آجر سفال تیغه می باشد. دلیل این امر پایداری بالا و سبک بودن این آجر است.

جهت استفاده از آجر در ساختمان سازی کدام نوع آن را توصیه می کنید؟

✔ شما می توانید از انواع آجر لفتون، سفال تیغه ای و فشاری در ساختمان سازی استفاده نمایید.

کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی چیست؟

✔ در گذشته از این آجر برای دیوار چینی، کرسی چینی و همچنین قالب بندی فوندانسیون بسیار استفاده شده است اما هم اکنون بیشتر از این آجر در دیوار چینی باغ ها و ویلاها استفاده می شود.

4.7/5 - (30 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.