نمای سنگ بهتر است یا آجر؟ کدام ارزانتر است؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

نمای سنگ بهتر است یا آجر؟ سنگ و آجر به عنوان محبوب ترین متریال های نمای ساختمان، همواره توسط افراد برای خرید مورد مقایسه قرار می گیرند. یکی از بهترین روش های انتخاب بهترین متریال از میان این دو مصالح، بررسی مزایا و معایب آنها در نمای ساختمان است.

آجر آنلاین که یکی از تخصصی ترین مراجع فروش انواع آجر نما و بنا به قیمت درب کارخانه می باشد، با توجه به تخصص خود در زمینه انواع آجر و تحقیق در مورد سنگ ها، اطلاعات مفیدی در خصوص این دو متریال در ادامه قرار داده است. این اطلاعات می تواند راهنمای خوبی برای پاسخ به سوال “برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا آجر؟” باشد.

نمای سنگ بهتر است یا آجر؟

نما به عنوان پوششی در ساختمان از مهم ترین عوامل در تعیین هویت یک ساختمان می باشد. امروزه استفاده از آجر را در نمای بسیاری از ساختمان ها مشاهده می کنیم که به یکی از اصلی ترین رقبای نمای سنگی تبدیل شده است.

در همین راستا افراد برای اجرای نمای ساختمان از یک سو تعریف هایی از نمای آجری (سنتی، نسوز، قزاقی و…) می شنوند و از سوی دیگر تعریف هایی از نمای سنگی در ساختمان؛ بنابراین بسیار طبیعی می باشد که با خود بگوید بلاخره نمای سنگ بهتر است یا آجر؟

نمای آجری یا نمای سنگ؟
برای ساختمان نمای سنگ بهتر است یا نمای آجر؟

تفاوت نمای سنگ با نمای آجر در برخی از عوامل بسیار فاحش است که در ادامه چندین مورد از آنها، مورد بررسی قرار گرفته است.

تفاوت نمای سنگ با آجر نسوز با توجه به دوام آن

دوام متریال مورد نظر در ساختمان یکی از مهم ترین عواملی است که خریداران برای خرید آجر نسوز نما یا سنگ، باید آن را مورد بررسی قرار دهند؛ زیرا تعویض نما و یا بازسازی نمای ساختمان یکی از دشوار ترین و پر هزینه ترین کارهای ساختمانی می باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم دوام نمای سنگ بهتر است یا آجر نسوز، باید پاسخ داد که آجر نما نسوز دوام بالاتری نسبت به سنگ دارد. امروزه با توجه به اینکه کیفیت آجرهای نما بیشتر شده است، در برابر تغییرات دمایی هوا، باران های اسیدی و… بسیار مقاوم هستند.

برای مشاهده قیمت روز آجر نسوز و نمونه پروژه های آن اینجا کلیک کنید.

علاوه بر مورد ذکر شده، از آجر نسوز می توان در هر نوع اقلیم آب و هوایی استفاده کرد و نگران ترک خوردن یا شکستن آن نباشیم. اما سنگ ها در هر نوع آب و هوایی سازگار نیستند و با تغییرات یهویی دما نیز امکان ترک و شکستگی در آنها وجود دارد.

مقایسه نمای سنگ و آجر در ایمن بودن

امتیاز بالای ایمن بودن نمای آجری یا سنگ از نظر سقوط کردن متریال ها و کنده شدن آنها از ساختمان مسلما به آجر داده می شود. معمولا بسیاری از ما افتادن سنگ ساختمانی را مشاهده کرده یا شنیده ایم. این امر گاهی خسارت های جبران ناپذیری را بر جای می گذارد.

تفاوت نمای سنگی و نمای آجری
نمای آجر بهتر است یا نمای سنگ؟

گاهی استفاده از سنگ های ساختمانی خیلی سنگین، باعث می شود تا به خوبی به ساختمان نچسبند و سقوط کنند. اما از آنجایی که آجر نما وزن بسیار سبکی دارد به راحتی به ساختمان می چسبد و سقوط نمی کند. بنابراین در این خصوص اگر بخواهیم بگوییم نمای سنگ بهتر است یا آجر، مسلما پاسخ آجر است.

آجر نما قزاقی از جمله آجرهای مطرح در خصوص طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان، دکوراسیون رستوران و… می باشد که بسیار جذاب و خاص بوده و امروزه از آن استفاده های متعددی می شود.

ذخیره انرژی نمای سنگ بهتر است یا نمای آجری؟

عایق سرما و گرما و حفظ انرژی داخل ساختمان ها یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می شود در خرید سنگ یا آجر نما حساسیت بالایی وجود داشته باشد.

یکی از اصلی ترین تفاوت نمای سنگ با نمای آجر در این خصوص است. آجر نما به خصوص آجر نسوز یکی از بهترین متریال های حافظ انرژی است و عایق خوبی نیز در برابر گرما و سرما محسوب می شود. اما سنگ ساختمانی این ویژگی را نداشته و هدر رفت انرژی دارد.

قیمت نمای سنگ بهتر است یا آجر؟

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم قیمت نمای سنگ بهتر است یا آجر، به جرئت می توان گفت نمای آجری قیمت بسیار مناسبی دارد. سنگ های ساختمانی مدل ها و کیفیت های متفاوتی دارند که در هر صورت، استفاده از آن ها در نمای ساختمان بسیار گران می باشد.

افرادی که به دنبال متریالی قیمت مناسب برای نمای ساختمان هستند، آجر نما بهترین گزینه برای آنها می باشد. نمای آجری با به کار بردن کمی خلاقیت و کمک گرفتن از طراحان ماهر می تواند بسیار جذاب تر و حتی شیک تر از نمای سنگی مانند نمای رومی شود. در همین راستا می توانید نمایی بسیار زیبا را با مناسب ترین قیمت از آن خود کنید.

گران بودن نمای سنگ
گران بودن قیمت نمای سنگ نسبت به نمای آجر

در بلاگ انواع نمای ساختمانی می توانید با نماهای بیشتری برای ساختمان خود آشنا شوید که به تفکیک هر کدام مورد بررسی قرار گرفته و مزایا و معایب آنها نیز ذکر شده است.

برای مطالعه بیشتر در خصوص مقایسه انواع نمای ساختمانی روی لینک کلیک کنید.

مزایا و معایب نمای سنگ

بررسی مزایا و معایب متریال های آجر و سنگ در تشخیص نمای سنگ بهتر است یا آجر بسیار کمک کننده می باشد. بنابراین در ادامه مزایای نمای سنگ را خواهیم داشت:

 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • زیبایی بی همتا در نمای ساختمان

اما از معایبی که برای نما سنگی می توان بیان کرد موارد زیر است:

 • گران قیمت
 • وزن زیاد
 • آسان نبودن نصب آن
 • پر خطر در برابر حوادثی همچون زلزله

مزایا و معایب نمای آجر

بررسی مزایا و معایب آجر در مشخص شدن تفاوت نمای سنگ با نمای آجر بسیار کمک کننده می باشد و باعث می شود تا با توجه به نیازها و امکانات خود از میان این دو مصالح بهترین آن را انتخاب نمایید.

مزایایی که استفاده از آجر در نمای ساختمان ها دارد موارد زیر است:

 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاوم در برابر تغییرات دمایی
 • استحکام و دوام بالا
 • مقاوم در برابر باران های اسیدی و اشعه های خورشید
 • مقرون به صرفه
 • نصب آسان
 • دسترسی راحت
مزایای نمای آجری
معایب و مزایای نمای آجری چیست؟

نمای آجری با توجه به مزایای بسیار و وسوسه انگیزی که دارد، دارای چندین عیب کوچک نیز می باشد که در لیست زیر بیان شده است:

 • امکان شوره زدگی در صورت بی کیفیت بودن آجر به وسیله ملات های آن
 • بالا بردن وزن ساختمان
 • امکان رشد قارچ و کپک در میان بافت های آجر

جمع بندی

به طور کلی برای پاسخ به پرسش “برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا آجر؟” می توان گفت که استفاده هر یک از این متریال ها بستگی به میزان بودجه، نوع طراحی نمای ساختمان و سلیقه شما دارد. بنابراین به طور قطعی نمی شود اعلام کرد که نمای سنگ بهتر است یا آجر. امیدواریم این بررسی ها و اطلاعات شما را در انتخاب مناسب ترین متریال موردنظرتان کمک کرده باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.