پرداخت آنلاین

آجر آهکی و 6 ویژگی منحصر به فرد آن

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

از دیگر انواع آجر، آجر آهکی یا همان ماسه آهکی می‌باشد. آجرهای آهکی اولین بار در سال 1884 به صورت صنعتی در آلمان شروع به توسعه کردند و در ادامه کشور انگلیس جزء تولید کنندگان بزرگ این محصول قرار گرفت.

وبسایت آجر آنلاین در ادامه با معرفی مشخصات و ویژگی های این محصول، شما متقاضیان خرید آجرهای آهکی را بیشتر راهنمایی خواهد کرد.

آجر آهکی چیست؟

آجر ماسه آهکی، نوعی آجر است که در ترکیب آن آب و سیلیس و آهک زنده (coa) به کار گرفته می‌شود. نام علمی آجر آهکی آجر سیلیکات کلسیم می‌باشد و این همان نام علمی سیلیس و آهک است. حتی در برخی از بازارها این آجر را به همین نام آجر سیلیکات کلسیم می‌شناسند.

با توجه به نحوه شکل‌گیری و مواد اولیه، قیمت آجر آهکی از سایر مصالح ساختمانی ارزان‌تر است و در این شرایط اقتصادی افراد زیادی به استفاده از آن روی آوردند

معرفی آجر آهکی
آجر آهکی همان آجر سیلیکات کلسیم می باشد.

پخت آجر آهکی در دستگاه‌های مخصوص به اسم اتوکلاو انجام می‌شود و با فشار بخار و در دمای 1200 درجه سانتی‌گراد پخت می‌شود. این نحوه از پخت باعث می‌شود آجر مقاومت فشاری خوبی پیدا کند و ذرات آن به خوبی به‌هم بچسبند.

ویژگی های آجر ماسه آهکی

آجر‌های آهکی نوع ساخت‌شان با دیگر آجرهای خاکی و مصنوعی متفاوت است و به همین دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

  • هزینه تولید کم: در شهرهای ساحلی ماسه بادی به صورت فراوان وجود دارد لذا می‌توان قیمت آجر ماسه آهکی را در این شهرها بسیار به صرفه در نظر گرفت.
  • مقاومت فشاری آجر ماسه آهکی در برابر مواد شیمیایی و رطوبت: آهک و سیلیس در مقابل آب و رطوبت و بیشتر سولفات‌ها مقاومت خوبی دارند ولی باید دقت نمود این آجر‌ها مانند سیمان پرتلند در مقابل سولفات منیزیم و آمونیوم مقاوم نیستند.
  • مقاومت در مقابل سرما و یخ زدگی و فشار زیاد: آجر‌ آهکی چون با فشار زیادی تولید شدند مقاومت فشاری مناسبی دارند و مقاومت آن‌ها بعد از پخت تا 200 مگاپاسکال می‌رسد.
مشخصان آجر آهکی
مقاومت فشاری زیاد، از ویژگی های آجر ماسه آهکی می باشد.
  • زیبایی و منظم بودن ابعاد: این آجرها با توجه به نوع قالب‌گیری و کم بودن درصد انقباض و انبساط‌‌‌شان دارای ابعاد منظم و یک شکل هستند و رنگ سفید آن جلوه خاصی به این آجر بخشیده است .
  • تنوع رنگی مناسب: آجر آهکی در اصل آجری سفید رنگ است ولی می‌توان آن را با دیگر رنگ‌دانه‌ها مخلوط کرد لذا می‌توان این آجر را با رنگ مناسب سلیقه خود تهیه کنید.
  • عایق صدا و حرارت: این آجر می‌تواند از ورود صدا به داخل منزل جلوگیری کند و همچنین عایق مناسب برای انتقال هوا باشد. نوعی آجر منحصربه‌فرد در راستای جلوگیری از ورود آلودگی‌های صوتی به داخل، اختراع شده است به اسم آجر عایق صدا، برای آشنایی بیشتر با آن، مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

کاربرد آجر ماسه آهکی

باتوجه به مواد اولیه تشکیل دهنده و نحوه پخت آجر آهکی، آن‌ها می‌توانند فشار خوبی را تحمل کنند، لذا در دیوارهای باربر می‌شود از آنها استفاده کرد.
مقاومت این آجر در محیط‌های نمکی و اسیدی بسیار کم است. همچنین به‌علت جذب آب زیاد برای پی‌سازی در زمین‌های شوره‌زار مناسب نیستند.

جالب است بدانید، اگر برای دیوارکشی از آجرهای آهکی استفاده شود، ترکیب شدن آجرها با دی‌اکسیدکربن بعد از گذشت چند سال، می‌تواند تولید سنگ آهک کند که باعث مستحکم‌تر شدن دیوار می‌شود.

در صورتی که این مطلب برای شما مفید و جذاب بود، پیشنهاد می کنیم مقاله معرفی آجر قزاقی را با بهترین و با کیفیت ترین تصاویر تکسچر و پروژه های اجرایی از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *