۴ مقایسه آجر شاموتی و سمیرم جهت خریدی بهتر!

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

آجر نسوز یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین نوع آجر در میان متریال های مختلف می باشد. از آنجایی که آجر نمای نسوز تنوع رنگی بسیار بالایی دارد شاید برای بسیاری از ما انتخاب از میان انواع آن سخت باشد. مقایسه آجر شاموتی و سمیرم (انگلیسی) که پر استفاده ترین رنگ های آجر نسوز هستند کمک شایانی در انتخاب بهترین آن با توجه به نیاز، طراحی نما و میزان بودجه ما می کند.

تفاوت آجر شاموتی و آجر سمیرم
تفاوت آجر انگلیسی و شاموتی چیست؟

اگر قصد خرید آجر نسوز برای کوره، نمای ساختمان و… دارید و نمی دانید که آجر سمیرم نسوز بهتر است یا آجر شاموتی حتما ادامه مطلب را در خصوص مقایسه آجر سمیرم و شاموتی را مطالعه کنید.

مقایسه آجر شاموتی و سمیرم با ۴ عامل مهمی که نمی دانستید!

آجر شاموتی و سمیرم از انواع آجر نسوز می باشند که با توجه به قیمت مناسب و مزایایی که نسبت به سایر مصالح دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. شاید برایتان سوال باشد که آجر شاموتی و انگلیسی (سمیرم) که هر دو آجر نسوز می باشند چه تفاوت هایی باهم دارند؟

آجر انگلیسی و شاموتی نسوز تفاوت های قابل توجهی دارند که توجه به تفاوت آجر سمیرم و شاموتی در طراحی بهترین نمای ساختمان و یا کاربردی ترین آن در مصرف مورد نیازمان بسیار کمک کننده می باشد.

مقایسه کاربرد آجر سمیرم و شاموتی

به طور کلی تفاوت آجر شاموتی و سمیرم از نظر کاربرد هیچ است؛ زیرا از هر دو این آجرها می توان در نمای ساختمان، شومینه، نمای داخلی، باربیکیو، کوره و… استفاده کرد.


با کلیک روی دکمه زیر نمونه تصاویر پروژه های اجرایی و قیمت روز آجر نما انگلیسی نسوز را مشاهده کنید


اما با توجه به اینکه مقاومت حرارتی آجر شاموتی بسیار بیشتر از آجر انگلیسی (سمیرم) است اصلی ترین کاربرد این آجر در کوره می باشد. علاوه بر آن به دلیل زیبایی های ظاهری و طیف رنگی مختلف از آن در نما نیز استفاده می کنند.

تفاوت آجر شاموتی و سمیرم در کاربرد
مقایسه آجر شاموتی و سمیرم نسوز در نوع کاربردی آنها

برای ساخت باربیکیو، آجر سمیرم به صورت رندوم یا سفارشی، طرفداران بیشتری نسبت به آجر شاموتی دارد. از این رو هنگام خرید توجه به تفاوت آجر شاموتی و انگلیسی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

تفاوت آجر شاموتی و سمیرم در مواد اولیه آنها

آجر شاموتی نسوز از خاک شاموت تولید می شود که این نوع خاک را می توان در معادن طبس یافت. خاک شاموت معادن طبس از با کیفیت ترین و بهترین نوع خاک ها برای تولید آجر نسوز محسوب می شود.

آجر سمیرم (انگلیسی) از نوعی خاک به اسم سمیرم تولید می شود که بیس رنگی آن قرمز می باشد و استفاده از آن در نمای ساختمان نمایی انگلیسی به آن می دهد.

تولید آجر شاموتی در کوره به گونه ای می باشد که می تواند درجه حرارت ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ را تحمل کنند. اما درجه حرارتی که آجرهای سمیرم تحمل دارند از ۷۰۰ تا ۸۰۰ درجه می باشد. بنابراین از تفاوت آجر شاموتی و انگلیسی می توان نتیجه گرفت که آجر شاموتی مقاومت بالایی در برابر حرارت نسبت به آجر انگلیسی دارد.

قیمت آجر شاموتی بیشتر است یا آجر سمیرم؟

در مقایسه آجر شاموتی و سمیرم از نظر قیمت می توان گفت که آجر شاموتی از خاک معادن طبس تولید می شود که با کیفیت ترین خاک ها را در اختیار دارد. اما خاک آجر انگلیسی نسوز (سمیرم) از معادن سمیرم است. بر همین اساس قیمت آجر شاموتی نسبت به آجر انگلیسی بیشتر می باشد.

آجر سمیرم یا آجرشاموتی؟
آجر انگلیسی ارزانتر است یا آجر شاموتی؟

دسترسی به جدیدترین قیمت آجر شاموتی و تصاویر نمونه پروژه های اجرایی با کلیک روی دکمه زیر:


اگر به دنبال آجری مقرون به صرفه اما با کیفیت هستید خرید هریک از این آجرها می تواند بهترین انتخاب شما باشد؛ زیرا علاوه بر کیفیت بالایی که دارند در نمای ساختمان شما به طور ویژه ای جلوه می کنند.

مقایسه آجر شاموتی و سمیرم در طیف رنگی آنها

بارزترین تفاوت آجر شاموتی و سمیرم طیف رنگی آنها است. بیس رنگی آجر نما شاموتی زرد است که در رنگ های زرد، کرم، خردلی و پرتقالی تولید می شوند. اما آجر سمیرم در طیف رنگی قرمز روشن تا قرمز تیره، جیگری، زرشکی و… می باشد.

تفاوت آجر سمیرم و شاموتی
مقایسه آجر شاموتی و سمیرم از نظر رنگ

برای شیک تر و خاص تر شدن نمای ساختمان خود می توانید از هریک این آجرها به صورت رندوم استفاده کنید. بازی رنگ ها و ترکیب آن ها به قدری زیبا می باشد که با ترکیب آنها می توان نماهای خلاقانه، زیبا و با شکوهی طراحی کرد.

آجر انگلیسی بخرم یا آجر شاموتی؟

اگر هنوز هم نمی دانید که برای پروژه خود آجر شاموتی بخرید یا آجر انگلیسی، خوب است که به این نکات توجه داشته باشید:

  • میزان بودجه پروژه
  • طراحی نمای ساختمان
  • کارآیی ساختمان (تجاری،مسکونی و… آجر انگلیسی نمای رسمی تری برای این کار نسبت به آجر شاموتی دارد)
  • سلیقه و نیاز خود به آجر

جمع بندی:

آجر نسوز از مدرن ترین و پر طرفدارترین انواع آجر است که انواع و طیف رنگی بسیار متنوعی دارد. حتما برای شما نیز پیش آمده که گاها برای خرید این متریال گیج شوید. در این مقاله به مقایسه آجر شاموتی و سمیرم، دو تا از رایج ترین انواع آجر نسوز پرداخته شد تا چراغی باشد برای خریدی با کیفیت و بهتر از بزرگ ترین مرجع فروش اینترنتی آجر نسوز در سراسر ایران آجر آنلاین

سوالات متداول در خصوص تفاوت آجر شاموتی و انگلیسی

در مقایسه آجر شاموتی و سمیرم کدام یک ارزانتر است؟

✅ قیمت آجر انگلیسی نسبت به آجر شاموتی ارزانتر است؛ چون خاک آن از معان سمیرم می باشد که نسبت به معادن آجر شاموتی ارزانتر است.

برای ساخت کوره از آجر شاموتی استفاده کنیم بهتر است یا آجر سمیرم؟

✅ هر دوی این آجرها تحمل بالایی در برابر حرارت دارند، اما آجر شاموتی نسبت به آجر انگلیسی درجه حرارت بیشتری را تحمل می کند.

خاک آجر شاموتی چیست؟

✅ خاک آجر شاموتی همانطور که از نامش پیداست از شاموت می باشد که شامل ترکیبات خاک رس پلاستیک، رس فلنیت، بنتونیت، کالوئن و خاک رس است. این خاک از معادن طبس یافت می شود که با کیفیت ترین خاک را داراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.