پرداخت آنلاین

تولید آجر ضد زلزله در ایران | اختراعی نوین

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

صنعت ساخت و ساز روز به روز در حال پیشرفت و توسعه و تولید محصولات جدید، مطابق با نیازهای روز می‌باشد. آجر ضد زلزله ایرانی نمونه‌ای از این اختراعات است.

با توجه به زلزله خیز بودن کشورمان ایران، این اختراع از کاربردی ترین اختراعات بوده و در همه موقعیت‌های جغرافیایی می‌توان از آن استفاده کرد. 

آجر ضد زلزله ایرانی
آجر ضد زلزله، از کاربردی ترین اختراعات در کشور ایران

روش تولید آجر ضد زلزله در ایران

در ساخت آجر ضد زلزله، 30 درصد خاک رس و مواد افزودنی چون خاک اره، روان کننده‌ها، پلی استایلن‌‎ها و دیگر مواد افزودنی بومی به کار برده شده است.

همچنین شیارها و حفره‌هایی با دستگاه‌های مخصوص در پشت و روی آن‌ها ایجاد شده است که در زمان عملیات چفت و بست و چیدمان آجرها روی هم، این شیارها کاملا بر هم منطبق می‌‍شوند و حفره‌ها توسط آرماتور به زمین متصل می‌شوند.

ساخت آجر ضد زلزله در ایران
آجرهای ضد زلزله دارای شیارهایی در پست و روی خود هستند.

در واقع آجرهای ضد زلزله بدون نیاز به ملاتی چون سیمان و ماسه به‌صورت افقی و عمودی چیده می‌شوند. در میان انواع آجر، آجرهای ماشینی نیز با شیوه ساخت صنعتی و جدید خود، تاثیر به سزایی در محکم سازی و ضد زلزله کردن بناها دارند.

 

مزایای آجرهای ضد زلزله

همان‌طور که ذکر شد در اتصال این آجرها ملات به شکل نازک کاری استفاده می‌شوند و حتی می‌توان از چسب دوغاب به جای سیمان و شن و ماسه استفاده کرد. در واقع این موضوع باعث حذف داربست و بیشتر شدن سرعت ساخت و ساز با آجر ضد زلزله شده است.

از دیگر مزایای آجرهای ضد زلزله ایرانی می‌توان گفت:

  • سبک و کم حجم بودن؛
  • 98 درصد عایق حرارتی؛
  • 67 درصد عایق صوتی؛
  • افزایش طول عمر ساختمان؛
  • قیمت آجر ضد زلزله با توجه به کارکردها و مزایای آن، به صرفه می باشد.
قیمت به صرفه آجر ضد زلزله
آجرهای ضد زلزله ایرانی، از مزایای زیادی برخوردارند.

لازم به ذکر است، اگر نمای سازه آجری خود را به شیوه خشک به اجرا درآورید، از مزایای مهم آن سبک شدن سازه و کاهش نخاله‌های ساختمانی در زمان زلزله و حوادث طبیعی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نمای خشک آجری می‌توانید به مقاله مربوطه در بخش وبلاگ سایت آجر آنلاین https://ajoronline.com/ مراجعه نمایید.

تست آجر ضد زلزله و مقایسه با آجر معمولی

مخترعان این آجرها برای انجام تست بر روی آن‌ها، سازه‌ای از آجرهای ضد زلزله با ارتفاعی بیش از 2 متر ساختند و با دادن لرزه ای با فشار و شدت بسیار زیاد، مشاهده کردند هیچ آجری از جای خود تکان نخورده است.

آجرها و سفال‌های معمولی، به‌دلیل نداشتن شیار بر روی سطح خود و استفاده از سیمان، مقاومت زیادی در برابر ارتعاشات ندارند و با لرزه‌هایی با قدرت تقریبا 4 ریشتر به بالا، تخریب می‌شوند. در حالی که آجر ضد زلزله در برابر زلزله های 5.8 ریشتر هم مقاومت دارند.

مقایسه آجر ضد زلزله با آجر معمولی
آجر های ضد زلزله در برابر زلزله هایی با شدت 4 ریشتر به بالا مقاومند.

آجر سفالی که مختص نما می باشد، یکی از محصولات پر طرفدار آجر آنلاین در ساخت نمای خارجی ساختمان هاست. شما می توانید با خرید مستقیم و بدون واسطه آجر سفال یا دیگر انواع آجر نما از آجر آنلاین، نه تنها در هزینه ها صرف جویی کنید، بلکه استحکام و مقاومت ساختمان خود در برابر عوامل خارجی را تا سالیان سال ضمانت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *