کاربرد آجر فشاری در ساختمان، کمرنگ اما پابرجا !

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

از گذشته تا به امروز کاربرد آجر فشاری (گری، زبره) در صنعت ساختمان سازی، روز به روز کمرنگ تر شده اما همچنان پا برجا باقی مانده است.

راز ماندگاری آجر فشاری چیست؟ چرا پس از سالها پیشرفت در حوزه روشهای مدرن تولید مصالح ساختمانی، این محصول همچنان پا بر جا مانده است؟ مگر این محصول چه ویژگی ها و مزیت هایی دارد که کاربرد آجر گری از صحنه ساختمان سازی پاک نشده است؟ برای شناخت بیشتر آجر گری مطالعه این مقاله پژوهشی از آجر آنلاین (ajoronline.com)، بزرگترین مرکز فروش اینترنتی آجر در سراسر ایران را از دست ندهید.

کاربرد آجر گری
کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی

کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی و دلیل ماندگاری این محصول!

آجر فشاری که به آن آجر گری، زبره و توپر نیز می گویند از قدیمی ترین نوع آجرها و مصالح ساختمانی محسوب می شود. به دلیل اینکه این آجر با فشار دست ساخته شده به آجر فشاری شهرت پیدا کرده است.

کاربرد آجر فشاری در گذشته بسیار رایج بوده است. در واقع از این آجر در ساخت طاق ها، دیوارهای حمل کننده و همچنین دیوارهای باربر ساختمانی استفاده بسیاری شده است.

امروزه کاربرد آجر فشاری در دیوار چینی به دلیل وزن زیاد این آجر و همچنین مرتفع تر شدن ساختمان ها بسیار کم شده و بیشتر در فوندانسیون ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

در مقاله کاربرد آجر در ساختمان سازی می توانید اطلاعاتی جامع از انواع آجرها در ساختمان سازی و بهترین آن برای دیوار چینی را مطالعه کنید. اگر به دنبال بهترین آجر برای دیوار چینی و ساختمان سازی هستید قبل خرید پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

کاربرد آجر گری در ساختمان سازی
کاربرد آجر فشاری در فوندانسیون ساختمان

مزایا و معایب کاربرد آجر گری (فشاری) چیست؟

کاربرد آجر فشاری با توجه به مزایا و معایبی که دارد تعیین می شود. در ادامه می توانید به صورت کامل با مزایا و معایب آجر گری آشنا شوید.

مزایای آجر فشاری:

 • ظاهری شبیه به سنگ دارد و یادآور طبیعت است؛
 • مقاومت بالای آجر توپر در برابر رطوبت موجب شده است تا کاربرد آجر فشاری در محیط های مرطوب حتی به عنوان نمای خارجی نیز متداول شود؛
 • جذب بالای آب توسط آجر گری باعث شده است چسبندگی بسیاری با ملات سیمانی داشته باشد و در هر زمانی از سال مورد استفاده قرار گیرد.

معایب کاربرد آجر فشاری:

 • آجر توپر نمی تواند گرمای داخل اتاق را حفظ کند، از این رو آجر مناسبی برای محیط های سرد محسوب نمی شود؛
 • آجر فشاری خاصیت ضد بخار نیز دارد؛ از این رو گرد و غبار روی آن بر اثر باران یا شستشو با آب جذب نمی شود؛
 • کاربرد آجر فشاری در عایق سازی ساختمان بسیار نا کارآمد است و هرگز نمی تواند به حفظ گرمای داخل خانه کمک کند؛
 • وزن زیاد آجر فشاری اصلی ترین عیب آن محسوب می شود و همین نقص، کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی و حتی نما سازی را امروزه به شدت کاهش داده است؛ زیرا وزن زیاد این آجر باعث سنگین شدن ساختمان و غیر مجاز شدن آن می شود.
مزایا و معایب آجر گری
مزایا و معایب آجر فشاری چیست؟

آجر فشاری دوستدار محیط زیست در بین تمام مصالح!

آجر گری یا توپر مقاومت بالا و همچنین عمر بسیار طولانی دارد. علاوه بر این آجر گری به دلیل قابلیت بازیابی که دارد، به دوست دار محیط زیست نیز شهرت یافته است. این آجر در رنگهای زرد، ابلغ و قرمز تولید می شود و همخوانی بسیاری با طبیعت دارد. حتی می توان خاطر نشان کرد که کاربرد آجر فشاری در روستاها به عنوان آجر نما نیز مطرح است.

ابعاد آجر فشاری چیست؟

ابعاد آجر فشاری به شرح زیر است:

 • ۲۳×۱۱×۷٫۵
 • ۲۵×۰۵×۱۰
 • ۲۱×۱۰×۰۵
 • ۲۱×۱۱×۰۶

مشاهده نمونه آجر گری و دریافت توضیحات بیشتر تنها با کلیک روی دکمه


آجر فشاری سازگار با محیط زیست
آجر فشاری کمترین ضرر را برای محیط زیست دارد

جمع بندی

با بررسی تمامی موارد گفته شده درباره کاربرد آجر فشاری می توان نتیجه گرفت که همچنان ساخت این آجر باید ادامه داشته باشد اما با توجه به رشد صنعت آجر سازی تنها در فوندانسیون ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

آشنایی با کاربرد آجر گری به ما کمک می کند تا با شناخت بهتر و بیشتر این آجر را خریداری کرده و از آن در بهترین موقعیت استفاده کنیم.

سوالات متداول کاربران در خصوص کاربرد آجر فشاری در ساختمان سازی

آجر گری در ساختمان سازی چه کاربردی دارد؟

✅ کاربرد آجر فشاری بیشتر در فوندانسیون ساختمان رایج است و امروزه در دیوار چینی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مزایای آجر فشاری چیست؟

✅ ظاهری شبیه به سنگ دارد و یادآور طبیعت است؛ مقاومت بالایی نسبت به رطوبت دارد و جذب بالای آب توسط آجر گری باعث شده است چسبندگی بسیاری با ملات سیمانی داشته باشد و در هر زمانی از سال مورد استفاده قرار گیرد.

چرا آجر توپر به دوستدار طبیعت معروف است؟

✅ آجر گری یا توپر مقاومت بالا و همچنین عمر بسیار طولانی دارد. علاوه بر این آجر گری به دلیل قابلیت بازیابی که دارد، به دوست دار محیط زیست نیز شهرت یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.