پرداخت آنلاین

آجر ضد اسید (4 کاربرد آن در صنعت)

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

آجر ضد اسید در برابر مواد اسیدی و انواع اسیدها مقاومت دارد لذا از آن در فضاهایی که در مجاورت اسید می باشند استفاده می شود.

امروزه با توسعه و پیشرفت صنعت ساخت و ساز، محصولاتی با کارکردهای متنوع، وارد بازار شده اند. از جمله آجرهای ضد اسید، آجر ضد زلزله، آجر ضد صدا و… . اینکه آجر های ضد اسید دقیقا چه نوع آجری هستند و چه کارآیی هایی دارند را در ادامه این مطلب متوجه خواهید شد.

آشنایی با آجر ضد اسید
آجر ضد اسید در محیط هایی که در معرض اسید هستند، استفاده می شود.

آجر ضد اسید چیست؟

همان طور که گفته شد این آجرها که در واقع آجر ضد اسید سولفوریک هستند، در جایی استفاده می‌شوند که در معرض پاشیدن اسید یا جاهایی مانند حوضچه‌های سولفور قرار دارند. این مصالح در مقابل اسیدهایی مانند اسید سولفوریک، کلریدریک، نیتریک کاملا مقاوم می‌باشد، البته تنها در برابر اسید هیدروفلوریک و فسفریک مقاوم نیستند که در این حالت از آجر ضد اسیدی پایه کربنی استفاده می‌شود.

این محصولات علاوه بر مقاومت در برابر اسید و قلیا مقاومت خوبی در برابر شوک حرارتی، تغییرات دما و همین‌طور آسیب‌های شدید مکانیکی از خود نشان می‌دهد. این آجرها سطحی پر از منفذ و متخلخل دارد.

آجر ضد اسید سولفوریک
آجر های ضد اسیدی در برابر شوک حرارتی نیز مقاومند.

کاربرد آجر های ضد اسید

آجر ضد اسید سولفوریک به علت مقاومت در برابر اسید در اماکن صنعتی مانند کارخانجات و کارگاه ها استفاده می‌شود که در ادامه به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

  1. کارخانجات تولید مواد شیمیایی خورنده، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها و…؛
  2. کارخانجات مواد لبنی و غذایی؛
  3. اتاق‌های باطری صنعتی؛
  4. مخازن آبکاری، واحدهای اسید فسفوریک، اتوکلاو، کوره‌ها و گازسوزها
کاربرد آجر های ضد اسید در صنعت
از آجر ضد اسید در اماکن صنعتی استفاده می شود.

نوعی دیگر از مصالح ساختمانی هستند که با توجه به مقاومت دمایی بسیار زیادی که دارند در بسیاری از کوره های صنعتی، کارخانه های تولید شیشه، تنورها و… کاربرد دارند. به این مصالح آجر نسوز می گویند که به دلیل زیبایی ظاهری که دارند، امروزه در بسیاری از نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار گرفته اند. در بخش محصولات همین سایت، می توانید انواع آن ها را مشاهده نمایید.

کاشی ضد اسید یا آجر ضد اسید؟

اگر بین خرید آجر ضد اسید یا کاشی آن مردد هستید، باید ابتدا نیاز خود را بهتر و بیشتر شناسایی کنید. گاه نیاز به پوشش ضد اسید را کاشی ضد اسید که ضخامتش زیر 60 میلیمتر است، رفع می‌کند.

ولی اگر بار حرارتی و مکانیکی روی آن زیاد باشد به جای استفاده از کاشی از آجر که ضخامتی بیشتر از 60 میلیمتر دارد استفاده می‌شوند.

مقایسه آجر ضد اسید با کاشی ضد اسید
ضخامت کاشی ضد اسید کمتر از 60 میلیمتر است.

وبسایت Ajoronline.com سعی دارد با کمک دیدگاه ها و بازخوردهای شما کاربران گرامی، سطح خود را ارتقاء بخشیده و رضایت شما را به خود جلب نماید. با ارائه نظرات و انتقادات خود، ما را در این امر یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *