آجر بتنی | آجری مقاوم و ضد زلزله!

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

آجر بتنی نوعی آجر است که در ساختار آن از سیمان و سنگ یا به اصطلاح عامیانه از ملات استفاده می شود. این آجرها ساختاری کاملا متنوع دارند که انواع آجر سبک و سنگین بتنی را شامل می شوند. همچنین این آجرها با آجر نما های آجر آنلاین که از خاک رس تشکیل شده اند، کاملا متفاوت هستند.

اگر مایل هستید با ویژگی‌های این آجرها ( آجر سبک و سنگین بتنی ) و کاربردشان آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله از آجر آنلاین با ما همراه باشید.

آجر بتنی چیست؟

آجر بتن بر خلاف دیگر آجرها از خاک رس و آب تولید نمی‌شود، بلکه از ترکیب سیمان و ماسه تشکیل شده، که بعد از قالب‌گیری خشک و به قطعه‌ای مستحکم تبدیل می‌شود.

برای ساخت قالب آجر بتنی، در قدم اول ملات سیمان را داخل قالبی که روان‌کاری شده قرار می‌دهند و بعد از اینکه ملات سیمان شکل خود را حفظ کرد و اصطلاحا خود را گرفت، آن را از قالب بیرون می‌آورند و به‌طور کامل خشک می‌کنند.

ساخت آجر بتنی
آجر بتنی از ترکیب ماسه و سیمان تشکیل می شود.

انواع آجرهای بنتی و کاربرد آنها کدام است؟

به‌صورت‌کلی در کشور ما از ۲ نوع قالب آجر بتنی استفاده می‌شود:

 1. انواع آجرهای بتنی سنگین یا معمولی (آجر ضد زلزله بتنی)
 2. انواع آجر سبک بتنی
انواع آجر بتن
آجر های بتنی به ۲ نوع سبک و سنگین تقسیم می شوند.

آجر بتنی سنگین یا معمولی به عنوان آجر ضد زلزله

برای مستحکم کردن بنا و ضد زلزله ساختن آن، از آجرهای بتنی در دیوار چینی ساختمان استفاده می‌شود، چرا که استحکام زیادی دارند و به شکل نوعی آجر ضد زلزله عمل می کنند.

آجر بتنی معمولی (آجر ضد زلزله بتنی) تخلخل زیادی دارد و جذب آب بسیار مناسب‌تری از آجر خاکی دارد لذا شوره زدن آن کمتر اتفاق می‌افتد.

آجر بتنی سنگین
آجر سنگین بتنی بسیار مستحکم و ضد زلزله عمل می کند.

آجر سبک چیست و چه انواعی دارد؟

برای بسیاری از شما ممکن است این سوال وجود داشته باشد که آجر سبک چیست؟ اصلا چگونه می توان آجر سبک بتنی ساخت؟ در پاسخ باید گفت این آجرها از ملات سیمان و سنگ‌ریزه تشکیل شده اند و در ساختار آن‌ها هوا وجود دارد و از همین رو است که در دسته انواع آجر سبک قرار می گیرند.

علت سبک بودن این آجرها این است که هنگام ساخت آجر بتنی سبک، داخل ملات آماده، هوا را وارد می‌کنند تا در هنگام خشک شدن، این حباب‌های هوا داخل آجر حبس شوند؛ این عمل باعث می شود، قالب آجر بتنی سبک ساخته شود.

امروزه آجر بتنی سبک را در رنگ‌‌های مختلفی می‌سازند و از آن‌ها به عنوان آجر بتنی رنگی در نمای ساختمان‌ها هم استفاده می‌کنند.

آجر بتنی سبک
آجر های بتنی سبک در ساخت نمای ساختمان نیز استفاده می شود.

قیمت آجر بتنی سبک، سنگین و نسوز چقدر است؟

حالا که درباره ویژگی های آجر بتنی صحبت کرده ایم؛ بهتر است درباره قیمت آجر سبک و سنگین بتنی هم صحبت کنیم. قیمت آجر بتنی سبک یا سنگین بستگی به کیفیت آن دارد، از این رو نمی تون قیمت مشخصی را برای آن تعیین کرد. اما با توجه به اینکه این آجر، محصول بسیار کاربردی در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود؛ می توان گفت به طور قطعی قیمت آجر بتنی بسیار مناسب می باشد.

اگر به دنبال آجرهای زیبا، مقاوم و مستحکم برای طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان خود می باشید، آجر نسوز نما گزینه مناسبی برای شماست. خرید آجر نما نسوز نیز از طریق همین وبسایت و تنها با ۱ تماس شما با مدیر فروش امکان پذیر است.

ویژگی‌های آجر بتنی در یک نگاه!

اگر بخواهیم به صورت اجمالی چند نمونه از ویژگی‌های مهم آجر بتنی سبک و یا سنگین را نام ببریم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مقاوم بودن در برابر فشار و ترک خوردن و ضد زلزله بودن؛
 2. ابعاد بزرگ و سرعت در پیشرفت دیوار چینی؛
 3. جذب آب زیاد به علت داشتن تخلخل فراوان؛
 4. ضد آب بودن و مناسب برای مناطق مرطوب.

جمع بندی:

کاربرد آجر بتنی چیست؟

✅ در ساختن بنای ساختمان از آجر بتنی سبک و سنگین استفاده می شود. این آجر ضد زلزله موجب استحکام ساختمان شده و به همین دلیل آجر پر کاربرد و پر تقاضایی محسوب می شود.

آجر بتنی شامل چه انواعی می شود؟

✅ آجر بتنی سبک و آجر بتنی سنگین از انواع این آجر محسوب می شوند. در ساختار آجر بتنی سبک هوا وجود دارد و به همین دلیل است که آجر سبک محسوب می شود. آجر بتنی سبک را در نمای ساختمان نیز به کار می برند. آجر سنگین نیز در بنای ساختمان برای استحکام بیشتر استفاده می شود.

آجر بتنی چگونه ساخته می شود؟

✅ آجر بتن از ترکیب سیمان و ماسه تشکیل شده است که در ادامه بعد از قالب‌گیری خشک و به قطعه‌ای مستحکم تبدیل می‌شود.

4 Comments

  1. سلام و عرض ادب؛
   معمولاً برای این کار از آجرهای فشاری استفاده میکنند.
   ما به شما توصیه می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در این رابطه، با افراد مقنی یا چاه کن مشورت کنید.
   موفق باشید ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.