آموزش شستشوی آجر نما با 7 ترفند ارزان

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

شستشوی آجر نما در چه مواقعی الزامی است؟ تمیز کردن نمای آجری چقدر اهمیت دارد؟ چگونه می توان با صرف کم ترین هزینه و انرژی، نمای ساختمان آجری را تمیز کرد؟

در این مقاله از وب سایت آجر آنلاین، به سوالات بالا و سایر سوالات شما همراهان گرامی در زمینه شستن نمای آجری پاسخ می دهیم.

شستن نمای آجری
آموزش شستن آجر نما با صرف کم ترین انرژی و هزینه

دلایل شستشوی آجر نما چیست؟

مصالحی چون آجر نما و سنگ، در هر کیفیت و استانداردی که ساخته شده باشند، پس از مدت طولانی، کثیف شده و به زیبایی روز اول خود به نظر نمی رسند. علل کثیف شدن نمای آجری می تواند موارد زیر باشد:

  1. جذب گرد و غبار و خاک به علت آلودگی هوا؛
  2. رشد جلبک یا کپک بر اثر بارندگی های متعدد؛
  3. رنگ کاری؛
  4. و…

در این مواقع کثیفی ها و جرم ها، جلوه و جلای اولیه نما را از بین می برند و شستشوی آجر نما الزامی می شود.

روش های کاربردی شستشوی نما آجری + فیلم آموزشی 🎥

در این بخش به شما می گوییم که چطور با صرفه جویی در زمان و هزینه، کار شستن نمای آجری را به راحتی انجام دهید.

پیش از پرداختن به ادامه مطلب، به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا ویدئوی کوتاه زیر را مشاهده کنید تا روش های شستشوی آجر نما را در کم تر از 3 دقیقه آموزش ببینید.

1. تمیز کردن نما با استفاده از محلول شستشوی آجر نما

وسایل مورد نیاز در این روش عبارتند از:

  • محلول سفید کننده
  • سطل آب
  • فرچه بزرگ
  • شلنگ و سری تنظیم کننده فشار آب

ابتدا آب و مایع سفید کننده را به مقدار مساوی با هم ترکیب کنید تا محلول شستشوی آجرنما ساخته شود، سپس دیوار آجری را با فرچه شسته و آب را با فشار خیلی زیاد روی آن بپاشید.

نکته: فشار زیاد آب علاوه بر تمیز کردن خود آجر، گرد و غبار لا به لای شیارهای آجرنما را نیز می شوید.

استفاده از محلول شستشوی آجر نما برای تمیز کردن نما
بعد از اعمال محلول شستشوی آجرنما، سطح آجر را با فرچه بزرگ بشویید.

2. شستشوی دیوار آجری با آب و بخار آب (ساده ترین روش)

یکی از بهترین و در دسترس ترین مواد شستشوی آجر نما، آب می باشد. این روش توسط بسیاری از متخصصان نماشویی نیز توصیه می شود و در رفع شوره آجر نما هم تاثیر دارد. البته نحوه استفاده از این راهکار برای از بین بردن شوره آجر کمی فرق دارد.

در این روش تاکید متخصصان بر استفاده از آب خالی می باشد؛ زیرا مواد شوینده مثل: پودر لباسشویی، محلول های اسیدی، سرکه و… باعث تخریب و از بین رفتن بافت آجرها می شوند.

روش شستن نمای آجری با بخار آب نیز بسیار ساده بوده و به شکل پاشش بخار آب روی دیوار آجری، توسط دستگاه مخصوص انجام می شود. در صورتی که نمای شما چربی گرفته، بهتر است بخار آب و آب گرم را با هم ترکیب کرده و 3 بار روی نمای بریزید، تا کاملاً تاثیر خود را بگذارد.

شستشوی آجر نما با آب یا بخار اب
شستن آجر نما با آب بسیار ساده و ارزان می باشد.

3. نانو

برای تمیزی بهتر و دوام بیشتر نما، به شما پیشنهاد می کنیم که برای شستشوی آجر نمای ساختمان خود از نانو استفاده کنید. پوشش نانو نه تنها از آجر در برابر رطوبت و جرم ها به خوبی محافظت می کند، بلکه باعث تغییر رنگ آجر نیز نمی شود.

4. سند‌بلاست

از سند بلاست برای صیقلی کردن و جلا دادن به سطح نما استفاده می شود. فرآیند شستشوی آجر نما از طریق سندبلاست به این صورت است که دانه های شن (یا سیلیس)، با فشار زیاد هوا و آب به سطح آجرنما پاشیده شده و باعث تمیز شدن سطح آجر می شوند.

5. دستگاه واترجت

در این روش، نمای شما از روز اول هم تمیز تر می شود!

در این روش، ترکیب سیلیس و آب، با فشار بسیار قوی از دستگاه بیرون آماده و روی سطح آجر پاشیده می شود. این روش، از روش های متداولی است که متخصصان نماشویی آجر استفاده می کنند.

تمیز کردن آجر نما
شستشوی آجرنما با دستگاه واترجت، آن را از روز اول هم تمیز تر می کند.

6. تمیز کردن آجر نما با سمباده

برای از بین بردن جرم های روی سطح آجر، ابتدا سطح آجر را با آب بشویید و بعد با استفاده از سمباده (غیر سیمی) جرم ها را کنده و دوباره روی سطح آب بریزید.

7. شستن آجر نما با جوهر نمک

این روش شستشوی آجر نما در مواقعی کاربرد دارد که لکه های ملات، بعد از تکمیل نما، روی سطح آجر باقی می مانند. در این روش ابتدا جوهر نمک را به آرامی به آب اضافه کنید و بعد روی سطح آجر اعمال کنید. 10 الی 15 دقیقه صبر کرده و نمای آجری را با آب شستشو دهید.

روش شستشو با آب و بخار آب، روشی است که روی تمامی انواع آجر نما (آجر نسوز انگلیسی، آجر سنتی، آجر نما قزاقی و…) قابل پیاده سازی است. از روش سند بلاست نیز می توان برای آجرهای بافت داری مثل آجر نما انگلیسی یا شاموتی استفاده کرد، اما در رابطه با سایر آجرها بهتر است با متخصصان و کارشناسان نماشویی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *