آیا دلایل ظاهر شدن شوره آجر را می دانید؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

شوره آجر چیست؟ آیا لکه های سفید رنگ روی مصالح آجری همان شوره است؟ علت شوره زدن آجر چیست؟ چه آجری سفیدک نمی زند؟

شوره روی آجر نسوز، سنتی، هلندی یا هر مصالح آجری دیگر، از زیبایی و جذابیت بنا کاسته و باعث از بین رفتن عمر مفید این مصالح می شود. با شناخت عمده دلایل این پدیده می توان از این اتفاق جلوگیری کرد و فرق میان مصالح با کیفیت و کم کیفیت را تشخیص داد.

شوره زدن آجر
شوره آجر چیست و به چه دلیلی بوجود می آید؟

شوره آجر چیست؟

سفیدک هایی که روی آجر ایجاد می شوند، در واقع همان نمک های محلول در آب هستند که طی فرآیند نصب آجر، بر اثر تبخیر آب، رسوب می کنند و روی سطح آجر باقی می مانند و به آن ها شوره آجر می گویند.

شوره آجر معمولا همزمان با ساخت یا بعد از تمام شدن ساخت ساختمان، در طی مدت زمان کوتاهی روی نما ایجاد می شود. رنگ شوره ها بسته به نوع نمک، متفاوت می باشد. گاهی ممکن است در فصل تابستان، شوره روی آجر ناپدید یا کمرنگ تر شود اما غالبا در طول سال باقی می ماند.

وبسایت ajoronline.com از تامین کنندگان معتبر انواع آجر نما می باشد؛ به نحوی که تمامی محصولات آجر آنلاین، بدون شوره ارزیابی و دسته بندی می شوند. جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر کافیست روی دکمه سبز رنگ تماس و یا چت آنلاین کلیک کنید.

شوره آجر یا سفیدک
شوره آجر به دلیل رسوب نمک های محلول ایجاد می شود.

علت شوره زدن آجر چیست؟

در هنگام ظاهر شدن سفیدک روی آجر، بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که دلیل آن بی کیفیت بودن آجر است؛ در حالی که اصلی ترین دلایل پدید آمدن شوره آجر، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام موجود در آن می باشند.

شوره زدن آجر به علت استفاده از ملات نامناسب

مهم ترین منبع نمکی که باعث ایجاد سفیدک روی آجر می شود، ملات مورده استفاده است. ملات ها با میزان درصد مشخصی آب تهیه می شوند، در نتیجه از رطوبت قابل توجهی برای انتقال نمک های محلول در خود به داخل آجر برخوردارند و این عوامل باعث می تواند منجر به شوره زدن آجر شود.

دلیل بوجود آمدن شوره روی آجر
ملات یکی از اصلی ترین دلایل شوره آجر است.

نمک های محلول در آب و عدم تاثیر آن بر آجر نسوز

همان طور که در متن بالا نیز گفته شد، نمک هایی که در ملات آجر موجود هستند می توانند به سطح آجر رسیده و منجر به شوره زدن آن شوند؛ اینکه نمک های محلول در آب منتقل شده به داخل آجر، آیا به سطح آن می رسند یا خیر؟ به ۲ عامل بستگی دارد:

  1. میزان آلوده بودن ملات به نمک های مختلف
  2. میزان جذب آب در آجر

در بررسی عامل دوم باید بدانید که آجرهای رسی و معمولی جذب آب بسیار زیادی دارند، اما شوره آجر نسوز، بستگی به کیفیت آن دارد.

وبسایت آجر آنلاین به عنوان یکی از مراکز فروش مستقیم آجر نسوز از درب کارخانه، تولید انواع آجر نما نسوز را منطبق با استانداردهای مطرح در ایران و جهان، ضمانت می کند. برای درک میزان ماندگاری و دوام این آجرها کافیست به صفحه مربوطه مراجعه کرده و نمونه تصاویر پروژه های ساختمانی ما را مشاهده نمایید.

شوره زدن آجر به دلیل نمک های محلول
نقش نمک های محلول در آب در شوره زدن آجر نما

مایع شوره زدا از مهمترین عوامل پیشگیری از شوره آجر

با بررسی دلایل شوره زدن آجر، می توان راهکارهایی برای کنترل و جلوگیری از این اتفاق ارائه داد؛ که از جمله مهمترین آنها مایع شوره زدا می باشد. در لیست زیر توصیه هایی را در خصوص جلوگیری از شوره زدن آجر برای شما ذکر کرده ایم:

  • در همان ابتدا اگر شوره آجر کم و ناچیز بود، آن را جارو کنید، اگر زیاد بود، چند بار با آب و جارو شست و شو دهید و اگر برطرف نشد، از مایع شوره زدا استفاده کنید.
  • از ورود آب به منافذ دیوارها جلوگیری کنید؛ زیرا می توانند منجر به تبدیل شدن نمک های جامد به نمک های محلول در آب شوند.
  • با توجه به اینکه سفیدک ها در همان زمان ساخت یا نهایتا در زمان پایان ساخت، روی سطح آجر ایجاد می شوند، باید سریعا و پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، آن ها را رفع کنید.

با خرید آجر مناسب و مرغوب از سایت آجر آنلاین و همچنین مراقبت از آن با روش هایی که در لیست بالا ذکر کردیم، می توانید از شوره زدن آجر پیشگیری کنید.

جمع بندی: 

❓ شوره زدن آجر به چه معنا است؟

✔ به سفیدک هایی که روی سطح آجر ایجاد شده و بر روی آن باقی می مانند، شوره آجر می گویند.

❓ چه عواملی منجر به شوره زدن آجر می شود؟

✔ اصلی ترین دلایل ایجاد شوره آجر، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام  موجود در آن می باشد.

❓ با چه راهکارهایی می توان از شوره زدن آجر جلوگیری کرد؟

✔ ستفاده از مایع شوره زدا و یا حتی شستشوی آجر با آب در ابتدای کار می تواند باعث جلوگیری از شوره آجر شود.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.