پرداخت آنلاین

آیا دلایل ظاهر شدن شوره آجر را می دانید؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

شوره آجر چیست؟ آیا لکه های سفید رنگ روی مصالح آجری همان شوره است؟ علت شوره زدن آجر چیست؟ چه آجری سفیدک نمی زند؟

شوره روی آجر نسوز، سنتی، هلندی یا هر مصالح آجری دیگری، از زیبایی و جذابیت بنا کاسته و باعث از بین رفتن عمر مفید این مصالح می شود. با شناخت عمده دلایل این پدیده می توان از این اتفاق جلوگیری کرد و فرق میان مصالح با کیفیت و کم کیفیت را تشخیص داد.

علت شوره آجر
دلایل شوره زدن آجر باید شناسایی شود.

شوره آجر چیست؟

سفیدک هایی که روی آجر ایجاد می شوند، در واقع همان نمک های محلول در آب هستند که طی فرآیند نصب آجر، بر اثر تبخیر آب، رسوب می کنند و روی سطح آجر باقی می مانند.

وبسایت Ajoronline.com از تامین کنندگان معتبر انواع آجر نما می باشد به نحوی که تمامی محصولات آجر آنلاین، طبق استانداردهای ملی آمریکا، بدون شوره ارزیابی و دسته بندی می شوند. جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر کافیست روی دکمه سبز رنگ تماس کلیک کنید.

شوره آجر معمولا همزمان با ساخت یا بعد از تمام شدن ساخت ساختمان، در طی مدت زمان کوتاهی روی نما ایجاد می شود. رنگ شوره ها بسته به نوع نمک، متفاوت می باشد. گاهی ممکن در فصل تابستان، شوره روی آجر ناپدید یا کمرنگ تر شود اما غالبا در طول سال باقی می ماند.

شوره آجر یا سفیدک
شوره آجر به دلیل رسوب نمک های محلول ایجاد می شود.

علت شوره زدن آجر چیست؟

در هنگام ظاهر شدن سفیدک روی آجر، بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که دلیل آن بی کیفیت بودن آجر است. در حالی که اصلی ترین دلایل پدید آمدن شوره آجر، نمک های محلول در دوغاب و ملات، آب استفاده شده و خاک رس خام می باشند.

ایجاد شوره آجر به علت استفاده از ملات نامناسب

مهم ترین منبع نمکی که باعث ایجاد سفیدک روی آجر می شود، ملات مورده استفاده است. ملات ها با میزان درصد مشخصی آب تهیه می شوند، در نتیجه از رطوبت قابل توجهی برای انتقال نمک های محلول در خود به داخل آجر برخوردارند.

مهم ترین دلیل بوجود آمدن شوره روی آجر
ملات یکی از اصلی ترین دلایل شوره آجر است.

نمک های محلول در آب

اینکه نمک های محلول در آب منتقل شده به داخل آجر، آیا به سطح آن می رسند یا خیر؟ به 2 عامل بستگی دارد:

  1. میزان آلوده بودن ملات به نمک های مختلف
  2. میزان جذب آب در آجر

در بررسی عامل دوم باید بدانید که آجرهای رسی و معمولی جذب آب بسیار زیادی دارند، اما شوره آجر نسوز، بستگی به کیفیت آن دارد.

وبسایت آجر آنلاین به عنوان یکی از مراکز فروش مستقیم آجر نسوز از درب کارخانه، تولید انواع آجر نما نسوز را منطبق با استانداردهای مطرح در ایران و جهان، ضمانت می کند. برای درک میزان ماندگاری و دوام این آجرها کافیست به صفحه مربوطه مراجعه کرده و نمونه تصاویر پروژه های ساختمانی ما را مشاهده نمایید.

شوره آجر نسوز
نقش نمک های محلول در آب در شوره زدن آجر نما

راهکار اساسی برای پیشگیری از شوره آجر

با بررسی دلایل شوره زدن آجر، می توان راهکارهایی برای کنترل و جلوگیری از این اتفاق ارائه داد.

  • جلوگیری از ورود آب به منافذ دیوارها و تبدیل شدن نمک های جامد به نمک های محلول در آب؛
  • با توجه به اینکه سفیدک ها در همان زمان ساخت یا نهایتا در زمان پایان ساخت، روی سطح آجر ایجاد می شوند، باید سریعا و پیش از ماندگاری ملات در سطح نما، رفع شوند؛
  • در همان ابتدا اگر شوره آجر کم و ناچیز بود، آن را جارو کنید، اگر زیاد بود، چند بار با آب و جارو شست و شو دهید و اگر برطرف نشد، از مایع شوره زدا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *