بررسی کاربرد آجر سفالی؛ متریالی جداناپذیر در ساختمان سازی

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

اصلی ترین کاربرد آجر سفالی برای دیوار چینی و تیغه کشی است. همچنین از این آجر برای سقف ساختمان بسیار استفاده می شود. از آنجایی که قیمت آن بسیار مناسب است و ویژگی های بهتری برای ساختمان سازی دارد همواره انتخاب افراد در ساختمان سازی بوده است.

اگر قصد ساختمان سازی دارید و دنبال با کیفیت ترین آجر سفال دیوار، بنایی و… می گردید، ادامه مطلب را برای شناخت بهتر این آجر از دست ندهید.

آجر سفال چیست؟

کاربرد آجر سفالی چیست؟
کاهش وزن و بهینه کردن هزینه ها از کاربردهای آجر سفال تیغه ای می باشد

آجر سفال با خاک رس و به دو صورت دستی و صنعتی تولید می شود. آجر سفال، تیغه ای مکعبی شکل با سوراخ های افقی می باشد که تعداد این سوراخ ها با توجه به ابعاد آجر سفال متفاوت است:

 • آجر سفال ۱۵ سانتی متری: ۹ سواخ دارد
 • آجر سفال ۱۰ سانتی متری: ۶ سوراخ دارد
 • آجر سفال تیغه ۷ سانتی متری: ۴ سوراخ

در سازه‌های مدرن امروزی، دیوارها دیگر نقش باربری ندارند و فقط برای حفظ حریم خصوصی و جداسازی فضاها به کار گرفته می‌شوند. بنابراین، انتخاب مصالح مناسب برای این امر باید در راستای کاهش وزن ساختمان و بهینه کردن هزینه های آن باشد. کاربرد آجر سفالی به دلیل ویژگی هایی که دارد در اینجا نقش بسیار پر رنگی را اجرا می کند.

کاربرد آجر سفال با توجه به تنوع و انواع مختلفی که دارد متفاوت است و باید مطابق با نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کرد. در ادامه می توانید با انواع آجر سفال و کاربردهای آن آشنا شوید. اما خوب است قبل از آن کمی از تاریخچه این آجر بدانیم.


خرید و مشاهده قیمت آجر سفال تیغه در تاریخ روز و درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه


کاربرد آجر سفالی در بناهای تاریخی ایران

آجر سفالی در بناهای تاریخی
استفاده از آجر سفال تیغه در بناهای تاریخی

آجر سفال یکی از قدیمی ترین انواع آجر می باشد که قدمت آن به چندین قرن پیش باز می گردد. استفاده از آجر سفالی در سده چهارم و در اروپا آغاز شد که بعد از مدتی از رونق افتاد. اما در سده ۱۲ میلادی دوباره استفاده از آجر سفالی در ایتالیا شروع به رشد کرد.

در ایران نیز نمونه های بسیاری از آجر سفالی وجود دارد که نشان دهنده قدیمی بودن این آجر در کشور ما می باشد. نمونه ای از کاربرد آجر سفالی در ایران را که تا به امروز زیبا و پابرجا مانده است را می توانیم در موارد زیر مشاهده کنیم:

 • بقایایی از کوره سفال پزی در کاشان و شوش
 • طاق کسرا در غرب ایران
 • مسجد اصفهان
 • پل تاریخی، پل دختر در آذربایجان شرقی
کاربرد آجر سفال در طاق کسرا
استفاده از آجر سفال در نمای تاریخی طاق کسرا

کاربرد انواع آجر سفالی

به مرور زمان کاربرد آجرها در صنعت ساختمان سازی بسیار متنوع شد که در همین راستا آجر سفال نیز با توجه به نیازهای بشر در ساختمان سازی، در مدل های مختلفی تولید و روانه بازار شد.


بهترین نوع آجر در ساختمان سازی چیست را با کلیک روی دکمه زیر مطالعه کنید:


انواع آجر سفالی
کاربرد انواع آجرسفالی چیست؟

کاربرد آجر سفالی فوم دار

بلوک سفالی فوم دار نوعی آجر سفال درجه یک است که در مرکز آجر دارای یک ردیف با عرض بیشتر می باشد. در این ردیف فوم های یونولیت به عنوان عایق حرارت و صوت قرار می گیرند. بیشترین کاربرد آجر سفالی فوم دار در مناطق سردسیر می باشد که عایق خوبی برای حرارت می باشد.

کاربرد آجر سفال سقفی

آجر سفالی سقفی یکی دیگر از انواع آجر سفال می باشد که طبق نامش پوشش سقف های ساختمانی را فراهم می کند. این آجر دارای ابعاد بزرگتری نسبت به سایر آجر سفال ها می باشد که راج ترین ابعاد آن دارای ارتفاع ۴۰ و ۵۰ است.

کاربرد آجر سفالی سقفی به دلیل ویژگی سبک بودن آن حتی در سقف های تیرچه بلوک نیز مورد استفاده قرار می گیرید که به جای بلوک یا یونولیت از آن استفاده می شود.

کاربرد آجر سفال نما

آجر سفالی نما
کاربرد آجر سفالی نما

همانطور که گفته شد آجر سفال به مرور زمان با توجه به نیاز بشر در ساختمان سازی در مدل های مختلفی تولید و عرضه شد. یکی از انواع آجر سفال، آجر سفال نما می باشد. کاربرد آجر سفالی نما بر خلاف مدل های دیگر، در نماسازی ساختمان ها می باشد که به دلیل تنوع رنگی و ویژگی های آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به این آجرها، آجر ۳ سانتی نیز می گویند که همه ما آن را بر دیوار مدارس، مساجد و نمای بسیاری از ساختمان ها مشاهده کرده ایم.

کاربرد آجر سفالی نما
کاربرد آجر سفال نما در نمای بیرونی ساختمان

آجر سفال نما نه تنها برای نما و زیباسازی ساختمان ها استفاده می شود بلکه بعضا برای دیوار چینی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.


خرید و مشاهده انواع آجر سفال نما به قیمت درب کارخانه تنها با کلیک روی دکمه:


مزیت های استفاده از آجر سفال

تا اینجا با کاربرد آجر سفالی و انواع آن در صنعت ساختمان سازی آشنا شدیم. شناخت این کاربردها کمک بسیاری در خرید با کیفیت آجر سفال تیغه می کند. اما حالا چرا باید از آجر سفال در دیوارچینی و حتی نما استفاده کنیم؟

 • عایق صوتی و حرارتی
 • سبک بودن وزن آن
 • کاهش اتلاف انرژی
 • افزایش استحکام و مقاومت ساختمان
 • کاهش جرم ساختمان

نکاتی مهم در خصوص آجر سفال با کیفیت

استفاده از آجر سفالی
نکات استفاده از آجر سفالی

اگر قصد خرید آجر سفال را دارید و شناخت کاملی از کاربرد آجر سفالی بدست آوردید حتما هنگام خرید به موارد زیر دقت کنید. آجر سفال تیغه با کیفیت و مرغوب باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

 • جداره های داخلی آجر سفال باید سالم و بدون هیچ گونه ترک خوردگی باشد؛ زیرا بیشترین فشار را جداره های داخلی متحمل می شوند.
 • رنگ آن باید یکدست باشد.
 • باید فاقد هرگونه جوش باشد؛ زیرا وجود جوش در آجر نشان دهنده حرارت دیدن زیاد آن است که مقاومت کمتری دارد.
 • گوشه های آجر سفالی باید قائم باشند.

برای خرید آجر سفال با کیفیت با تمام ویژگی های بالا، می توانید به فروشگاه اینترنتی آجر آنلاین مراجعه کرده و درخواست خود را برای آن ثبت نمایید. با خرید آجر سفال از آجر آنلاین از پشتیبانی همه جانبه و تحویل فوری سفارش خود بهره مند شوید.

جمع بندی

بیشترین کاربرد آجر سفالی در تیغه چینی و دیوار چینی می باشد و از بهترین مصالح در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. کیفیت آجر سفال نقش مهمی را در داشتن بنای مقاوم و محکم دارد، بنابراین جهت خرید آن باید به فروشگاه معتبری مراجعه نمایید.

کاربرد آجر سفال در دیوار چینی
کاربرد آجر سفال برای دیوار چینی و تیغه کشی

آجر آنلاین معتبرترین مرکز اینترنتی فروش آجر سفال می باشد که با پشتیبانی همه جانبه تیم فروش مجموعه ما، می توانید از لحظه به لحظه خرید محصول خود آگاه باشید.

سوالات متداول 

کاربرد آجر سفال چیست و از آن در چه جاهایی از ساختمان می توان استفاده کرد؟

✅ در واقع این آجر نوعی آجر سفال بنایی است که در بخش های مختلف ساختمان سازی از جمله تیغه کشی، دیوار چینی و اجرای سقف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. 

آجر سفال ۱۵ و ۱۰ سانتی متری دارای چند سوراخ می باشد؟

✅ آجر تیغه ۱۵ سانتی دارای ۹ سوراخ و آجر تیغه ۱۰ سانتی دارای ۶ سوراخ است.

چرا آجر سفالی در دیوار چینی، تیغه کشی و… از محوبیت بیشتری نسبت به سایر آجرها و مصالح برخوردار است؟

✅ آجر سفال دیوار، سقفی و… به علت های عایق صوتی و حرارتی، سبک بودن وزن آن، کاهش اتلاف انرژی، افزایش استحکام و مقاومت ساختمان و کاهش جرم ساختمان بسیار بیشتر از سایر آجرها و مصالح ساختمان سازی مورد استقبال قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.