آموزش ساخت شومینه با آجر نسوز؛ راحت و قدم به قدم

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

صدای سوختن چوب و آتش گرفتن آن می تواند یکی از آرامبخش ترین لحظات را در روزهای سرد پاییز و زمستان در کنار شومینه با آجر نسوز فراهم سازد.

استفاده از آجر نسوز شومینه به دلیل ویژگی هایی که دارد می تواند گرما و روح تازه ای را در منزل شما ایجاد کند. بعلاوه جذابیت های رنگی که آجر نسوز دارد باعث می شود شومینه شما نقطه کانونی دکوراسیون در منزل به شمار آید.

آجر نسوز شومینه رنگ مشکی
شومینه با آجر نسوز مشکی نقطه کانونی دکوراسیون منزل

آجر آنلاین به عنوان بزرگترین مرجع فروش آجر نما، انواع آجر نما، نسوز و… را به قیمتی مناسب به فروش می رساند. برای مشاهده به روزترین قیمت آجر نما و نسوز کافیست وارد سایت ajoronline.com شوید. آجر نما نسوز به دلیل ویژگی هایی که دارد باعث شده است تا نظر بسیاری از طراحان و مهندسین را جلب کند و کاربردهای بی نظیری را فراهم کند. پیشنهاد می شود با مطالعه کاربرد آجر نسوز شناخت بیشتری از این آجر کسب کنید و از آجر نسوز در نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده نمایید.

آموزش ساخت شومینه با آجر نسوز

ساخت شومینه با آجر نسوز
نحوه ساخت شومینه آجر نسوز

نحوه ساخت شومینه با آجر نسوز در ابتدا نیازمند رعایت نکات مهمی است که در ادامه مرحله به مرحله آن را بررسی کرده ایم:

مرحله اول:

در این مرحله ابتدا باید نوع آجر نسوز و الگوی شومینه خود را انتخاب کنید. همان طور که گفته شد، آجر نسوز با رنگ های روشن گزینه مناسبی جهت ساخت شومینه آجری محسوب نمی شود.

علاوه بر این موارد آجر نسوز دارای طرح های متفاوتی از جمله ال نسوز، کف نسوز، کرکره ای، تایل و… می باشد که متناسب با الگوی شومینه خود باید یکی از آنها را انتخاب کرد.

برای ابعاد آجر نسوز شومینه می توان از آجرهای ۷*۳۱ استفاده کرد که استانداردترین ضخامت آن برای شومینه ۲/۵ می باشد. اما به طور کلی می توانید از آجر نسوز مطابق با سلیقه خود در ابعاد دیگر نیز استفاده کنید.

مرحله دوم:

برای ساخت شومینه آجری نیازمند ابزارهای زیر می باشید:

 • سطل بزرگ
 • ماله
 • راهنمای فاصله
 • اسفنج

از آنجایی که آجر نسوز شومینه به وسیله ملات نصب می شود می توان از ملات معمولی سیمانی و یا سیمان نسوز استفاده کرد که دستور درست کردن آن بر روی کیسه قرار دارد.

مرحله سوم:

پس از درست کردن ملات نسوز شومینه ابتدا باید دیوار پشتی شومینه را با یک لایه ملات بپوشانید. دلایل این کار به شرح زیر است:

 1. شکاف هوا برطرف می شود؛
 2. یک لایه محافظت شده در برابر حرارت ایجاد می شود.

مرحله چهارم:

در این مرحله آجر کف شومینه را قرار دهید. نکته مهمی که در این مرحله وجود دارد، این است که راهنمای فاصله باید به درستی تنظیم شود و یک شکاف انبساطی بین دیواره پشتی و کناری به وجود آید. این شکاف باعث می شود تا از ترک خوردگی آجر جلوگیری شود.

مرحله پنجم:

پس از آجر کردن کف شومینه نوبت به دیوار پشتی و دیوارهای جانبی آن می رسد. از راهنمای فاصله برای ایجاد شکاف انبساطی فراموش نشود.

مرحله ششم:

پس از اینکه آجر چینی شومینه تمام شد با یک اسفنج مرطوب ملات های اضافی روی آجر نسوز را پاک کنید.

ببینید: لیست قیمت آجر نسوز

مزایای ساخت شومینه آجری

مزیت های ساخت شومینه با آجر نسوز
قابل دسترس بودن آجر نسوز برای شومینه

ساخت شومینه با آجر مزایایی دارد که با دانستن آنها شاید شما هم برای شومینه خود از آجر استفاده کنید. آجر نسوز به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد بهترین گزینه برای ساخت شومینه می باشد؛ علاوه بر آن فضای متفاوت و منحصر به فردی را در نمای داخلی می توانید با شومینه آجری ایجاد نمایید.

دانستن این مزایا کمک می کند تا با آگاهی بیشتری به خرید آجر نسوز برای شومینه بپردازید. مزایایی که می توان برای شومینه با آجر نام برد موارد زیر می باشد:

 • قابل دسترس بودن آجر
 • مقاومت بالا در برابر حرارت بالای ۵۰۰ درجه و آتش
 • دوام زیاد شومینه آجری
 • نمایی اصیل و جذاب
 • ضد فرسایش
 • ثابت بودن رنگ آن
 • نصب آسان
 • مقرون به صرفه بودن
 • تنوع در رنگ

اینها نمونه ای از مزایای آجر نسوز برای ساخت یک شومینه با کیفیت بود. در مقاله کاربرد آجر می توانید با انواع آجر ساختمان سازی و نما و کاربردهایی که هریک از آنها دارند آشنا شوید. مطالعه این مقاله جامع شما را در خرید بهتر آجر مورد نظرتون راهنمایی می کند.

ایده هایی از طرح شومینه با آجر نسوز

در ادامه می توانید نمونه هایی از طرح شومینه آجری مشاهده نمایید و از آنها برای ساخت یک شومینه با آجر نسوز منحصر به فرد ایده بگیرید.

مزایای استفاده از آجر نسوز برای شومینه
ثابت بودن رنگ شومینه آجری نسوز
آجر نسوز شومینه ای
طرح شومینه آجر نسوز
طرح شومینه با آجر نسوز
آجر نسوز خاکستری بهترین گزینه برای ساخت شومینه
ساخت شومینه آجری نسوز
ترکیبی از طرح شومینه آجری نسوز و سنگ
شومینه با آجر نسوز 10*10
طرح شومینه با آجر نسوز ۱۰*۱۰
ساخت شومینه با آجر نسوز سفید

شناخت انواع آجر نسوز شومینه

انواع رنگ آجر نسوز برای شومینه
ساخت شومینه با آجر نسوز انگلیسی و قهوه ای

آجرهای نسوز شومینه به دلیل طیف رنگی بسیاری که دارند به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند:

 • آجر انگلیسی (سمیرم): یکی دیگر از نام های آجر قرمز نسوز، آجر انگلیسی می باشد. طیف رنگی این آجر از رنگ قرمز روشن تا تیره را در بر می گیرد که بهترین گزینه برای طرح شومینه با آجر نسوز محسوب می شود.
 • آجر شاموتی: آجر نسوز شاموتی بیشتر در طیف رنگی پرتقالی، کرم، خردلی و طلایی ساخته می شود که به دلیل روشن بودن رنگ آن برای ساخت شومینه با آجر نسوز پیشنهاد نمی شود. اما همچنان بعضی از سلیقه ها از این آجر برای ساخت شومینه استقبال می کنند.
 • آجر قهوه ای و مشکی: یکی از انواع آجر نسوزها قهوه ای و مشکی است که به دلیل تیره بودن رنگ آن یکی دیگر از گزینه های مناسب برای ساخت شومینه گازی با آجر نسوز محسوب می شود. رنگ شومینه اجری قهوه ای و مشکی نمای بسیار زیبا و خیره کننده ای را در منزل شما ایجاد کند.

علاوه بر این موارد آجر نسوز دارای مدل های دیگری از جمله سفید و خاکستری نیز می باشد که به دلیل روشن بودن رنگ آنها گزینه مناسبی برای استفاده در شومینه آجری محسوب نمی شود؛ زیرا شومینه به مرور زمان به دلیل سوختن چوب و دوده تیره می شود.

بیشتر بخوانید: طراحی داخلی با آجر نسوز را با این ۸ ایده متفاوت کن

۳ نکته مهم در تمیز نگه داشتن شومینه با آجر نسوز

عکس شومینه با آجر نسوز
طرح شومینه آجری مشکی

تمیز نگه داشتن آجر نسوز شومینه باعث می شود علاوه بر زیبایی ظاهری که ایجاد می کند عملکرد بهتری نیز داشته باشد. بنابراین نکاتی در این راستا وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید:

 • تمیز کردن آجر نسوز در شومینه باید مدیریت شود. به طور مثال حداقل هر دوسال یکبار باید تمیز شود.
 • برای جلوگیری از تجمع خاکستر در شومینه باید پس از هر بار آتش سوزی مرتبا آن را تمیز کنید.
 • هنگام تمیز کردن خاکسترها برای جلوگیری از پخش دود و غبار از اسپری آب استفاده کنید.

جمع بندی

تا اینجا فهمیدیم که آجر نسوز می تواند بهترین گزینه برای ساحت یک شومینه در فضای نشیمن باشد. با ساخت شومینه آجر نسوز می توانید با یک تیر ۲ نشان بزنید. به این صورت که با آجر نسوز شومینه ای با دوام و عمر طولانی خواهید داشت و از آن به عنوان آجر نما برای داشتن فضایی شیک و مدرن نیز استفاده کنید. علاوه بر آجر نسوز با آجر نماهای دیگری نیز می توانید نماهای منحصر به فردی را در فضای منزلتان ایجاد کنید. در مقاله کاربرد آجر نما می توانید با انواع آجر نماها و کاربردهای آن آشنا شده و ایده های خلاقانه ای برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی شیک با آجر نما دریافت نمایید.

سوالات متداول

از چه ابعاد آجر نسوز برای شومینه استفاده کنیم؟

✅ برای ابعاد آجر نسوز شومینه می توان از آجرهای ۷*۳۱ استفاده کرد که استاندارترین ضخامت آن برای شومینه ۲/۵ می باشد.

بهترین رنگ آجر نسوز برای شومینه چه رنگی است؟

✅ آجر نسوز انگلیسی، مشکی، قهوه ای و خاکستری می تواند بهترین انتخاب برای ساخت یک شومینه آجری متفاوت و منحصر به فرد باشد.

چگونه شومینه با آجر نسوز را تمیز نگه داریم؟

✅ برای اینکه شومینه آجری همواره تمیز باشد باید ۱_ حداقل هر دوسال آن را تمیز کنیم. ۲_ پس از هر بار آتش سوزی خاکستر آن را جمع آوری کنیم. ۳_ هنگام تمیز کردن خاکسترها از اسپری آب استفاده کنیم.

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.