نمای آجری سنتی، معجزه ای برای جذابیت بنا

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

نمای آجری سنتی از گذشته تاکنون جایگاه ویژه ای در فرهنگ و معماری اصیل ایرانی داشته است. صمیمیت و حس و حالی که در حیاط ها و ساختمان های خانه نمای آجری قدیمی بوده است، امروزه در هیچ نمای مدرنی احساس نمی شود.

استفاده از آجر نمای سنتی ایرانی اصل مهمی در اجرای این سبک از معماری به شمار می رود. نمای سنتی آجری همیشه خواهان زیادی بین مردم داشته و دارد؛ برای مردمی که دوست دارند به گذشته پر معنا و پر رمز و راز خود روی بیاورند، نمای ساختمان با آجر سنتی بهترین گزینه محسوب می شود.

نمای آجری سنتی در ساختمان
استفاده از نمای آجری سنتی در طراحی نما ساختمان

نکات کلیدی طراحی نمای آجری سنتی

آجر نما از مصالح زیبا، اصیل و در دسترس است که در دیوارهای خانه های قدیمی ایرانی بیشتر از هر چیزی به چشم می آمد. امروزه نیز بسیاری از معماران و طراحان، استفاده از آجر را برای طراحی نمای سنتی ایرانی اولویت قرار می دهند.

جهت طراحی یک نمای آجری سنتی خاص و منحصر به فرد که حس و حال بیننده را تحت تاثیر قرار دهد، ابتدا باید المان های مهم معماری سبک سنتی را شناخت. در ادامه این المان ها را معرفی می کنیم.

المان های طراحی نمای سنتی ایرانی

نمای سنتی آجری دارای المان های زیادی است که تقریبا در تمامی آن ها امکان استفاده از آجر نما و یا آجر سنتی وجود دارد.

  1. ایوان
  2. طاقی و طاقچه (از اصلی ترین المان های نمای آجری سنتی)
  3. سقف های آینه کاری یا گچ بری شده
  4. حوض و حوضچه
  5. پنجره های ارسی
  6. تخت های سنتی (بسیار کاربردی در طراحی نمای آجری قدیمی)
  7. و…
آجر در نماهای سنتی ایرانی
رعایت چیدمان آجر در انواع نما سنتی

همانطور که می دانید صرفا قرار دادن این المان ها کنار یکدیگر کافی نیست، معمار باید با ذوق و سلیقه هنری خود را با رعایت اصول هندسی و زیبایی شناختی در چیدمان آجر نمای سنتی ایرانی ترکیب کند. لازم به ذکر است که رعایت تناسب بین المان های مختلف، اثر هنری دلچسب و اصیلی از نمای آجر سنتی ساختمان خلق می کند.

جهت مشاهده ناب ترین ایده های طراحی نما آجری سنتی اینجا کلیک کنید.

انواع آجر نما برای طراحی نمای آجری سنتی

طراحی نما با آجر سنتی
نمای خانه سنتی ایرانی با طراحی منحصر به فرد

در معماری سنتی، طراحی نما با آجر سنتی انجام می شود. این آجرهای نما در مقایسه با آجرهای قدیمی، طرح و رنگ درجه یک تر و مطلوب تری دارند. اگر می خواهید برای طراحی نمای آجری سنتی خانه ایرانی خود از این آجرها استفاده کنید، با تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ و ابعاد مواجه خواهید شد.

امروزه انواع نمای آجر سنتی یا به تعبیری آجر نما سنتی در سفره خانه ها، موزه ها، هتل ها و متل های سنتی، بازارها و بازارچه های سنتی، فرهنگسراها و برخی از منازل یا خانه های آجری قدیمی که در حال بازسازی هستند، به سفارش مشتری به کار می رود.

تنوع رنگ و طرح در آجر نمای سنتی ایرانی

متنوع بودن آجرنمای سنتی ایرانی
تنوع در انواع نمای آجری سنتی

امروزه بر خلاف گذشته ها، با روی کار آمدن مصالح جدید و متنوع، دست شما برای طراحی نمای سنتی ایرانی خاص و منحصر به فرد باز می باشد. علاوه بر این با استفاده از این مصالح ارزان می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

این متریال در طیف های رنگی زرد، کرم، قرمز اخرایی، گلبهی، پوست پیازی و… و همچنین طرح های متنوعی چون خشتی، لعابدار، قایقی، گل و… در نمای آجری سنتی به کار می رود.

سبک رستیک در نمای سنتی آجری

نمای سنتی ساختمان
طراحی نمای خانه سنتی ایرانی

نوع دیگر نمای سنتی آجری، آجرنمای معروف به رستیک است. این نوع آجرنما شبیه به آجرهای گری و معمولی سابق است. امروزه از این متریال برای نوستالژیک کردن فضا و آفرینش نماهای سنتی یا کلاسیک استفاده می کنند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که از سبک های مدرن و صنعتی در زندگی امروزی خسته شده اید و به دنبال فضایی نوستالژیک در نمای آجر سنتی ایرانی هستید، آجر نما طرح رستیک، انتخاب شایسته ای برای شما می باشد. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم مقاله “۴ مزیت نمای رومی در ساختمان های امروزی” در آجر آنلاین را مطالعه کنید و از انواع نمای رومی ایرانی ایده گرفته بگیرید.

در ادامه می توان خاطر نشان کرد که بسیاری از معماران و یا مسئولین شهرداری به این نتیجه رسیده اند که محله های قدیمی را با نمای ساختمان سنتی ایرانی بازسازی کنند و ساختمان های جدید نیز با معماری سنتی در محدوده خودش ساخته شود. در واقع نمای سنتی خانه حس نوستالژیک و حال و هوای بسیار خوبی به افراد می دهد. هیچ کس نیست که از دیدن خانه های آجری قدیمی و نمای آجری سنتی لذت نبرده و میل به بازسازی آنها نداشته باشد.

جمع بندی:

✔ آیا می توان از سبک رستیک در نمای آجری سنتی استفاده کرد؟

بله. امروزه نمای خانه سنتی ایرانی یا بسیاری از بناهای قدیمی را با آجرنمای سنتی به سبک رستیک بازسازی می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالب این صفحه از سایت را به دقت مطالعه کنید.

✔ تنوع طرح و رنگ آجر نمای سنتی ایرانی در چه حد است؟

با توجه به این موضوع که متریال نمای سنتی ایرانی در طیف های رنگی زرد، کرم، گلبهی و… موجود است و همچنین طرح های متنوعی مانند خشتی، لعابدار و… دارد، بابت تنوع رنگی خیال تان راحت باشد و از آجر نما سنتی ایرانی کاملا استفاده کنید.

✔ نمای آجری سنتی چه المان هایی برای اجرا دارد؟

نمای ساختمان با آجر سنتی را با المان های متعددی مانند آینه کاری، حوضچه در حیات یا سقف و دیوارهای سنتی در رستوران ها و خانه ها می توانید طراحی کنید؛ که با مشاهده عکس های این صفحه اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب خواهید کرد.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.