نمای آجری سنتی، معجزه ای برای جذابیت بنا

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

نمای آجری سنتی از گذشته تاکنون جایگاه ویژه ای در فرهنگ و معماری اصیل ایرانی داشته است. صمیمیت و حس و حالی که در حیاط ها و ساختمان های خانه های قدیمی بوده است، امروزه در هیچ نمای مدرنی احساس نمی شود.

استفاده از آجر نمای سنتی ایرانی اصل مهمی در اجرای این سبک از معماری به شمار می رود. نمای سنتی آجری همیشه خواهان زیادی بین مردم داشته و دارند؛ مردمی که دوست دارند به گذشته پر معنا و پر رمز و راز خود روی بیاورند.

نکات کلیدی طراحی نمای آجری سنتی

آجر از مصالح زیبا، اصیل و در دسترس است که در دیوارهای خانه های قدیمی ایرانی بیشتر از هر چیزی به چشم می آمد. بسیاری از معماران و طراحان، استفاده از آجر را برای طراحی نمای سنتی ایرانی اولویت قرار می دهند.

طراحی نمای سنتی ایرانی با آجر
آجر یکی از مصالح زیبا در نماهای سنتی آجری

جهت طراحی یک نمای آجری سنتی خاص و منحصر به فرد که حس و حال بیننده را تحت تاثیر قرار دهد، ابتدا باید المان های مهم معماری سبک سنتی را شناخت. در ادامه این المان ها را معرفی می کنیم.

المان های طراحی نمای سنتی ایرانی

نمای سنتی آجری دارای المان های زیادی است که تقریبا در تمامی آن ها امکان استفاده از آجر نما و یا آجر سنتی وجود دارد.

  1. ایوان
  2. طاقی و طاقچه (از اصلی ترین المان های نمای آجری سنتی)
  3. سقف های آینه کاری یا گچ بری شده
  4. حوض و حوضچه
  5. پنجره های ارسی
  6. تخت های سنتی
  7. و…

همانطور که می دانید صرف قرار دادن این المان ها کنار یکدیگر کافی نیست، معمار باید با ذوق و سلیقه هنری خود و با رعایت اصول هندسی و زیبایی شناختی در چیدمان آجر نمای سنتی ایرانی و همچنین رعایت تناسب بین المان های مختلف، اثر هنری دلچسب و اصیلی از نمای آجر سنتی ساختمان خلق کند.

نمای ساختمان سنتی ایرانی

این روزها بسیاری از معماران و یا مسئولین شهرداری به این نتیجه رسیده اند که محله های قدیمی را با نمای ساختمان سنتی ایرانی بازسازی کنند و ساختمان های جدید نیز با معماری سنتی در محدوده خودش ساخته شود. در واقع نمای سنتی خانه حس نوستالژیک و حال و هوای بسیار خوبی به افراد می دهد. هیچ کس نیست که از دیدن خانه های آجری قدیمی و نمای آجری سنتی لذت نبرده و میل به بازسازی آنها نداشته باشد.

آجر در نماهای سنتی ایرانی
رعایت چیدمان آجر در انواع نمای آجر سنتی

انواع آجر نما برای طراحی نمای آجری سنتی

در معماری سنتی، طراحی نما با آجر سنتی انجام می شود. این آجرهای نما در مقایسه با آجرهای قدیمی، طرح و رنگ درجه یک تر و مطلوب تری دارند. اگر می خواهید برای طراحی نمای سنتی خانه ایرانی خود از این آجرها استفاده کنید، با تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ و ابعاد مواجه خواهید شد.

امروزه انواع نمای آجر سنتی یا به تعبیری آجر نما سنتی در سفره خانه ها، موزه ها، هتل ها و متل های سنتی، بازارها و بازارچه های سنتی، فرهنگسراها و برخی از منازل یا خانه های آجری قدیمی که در حال بازسازی هستند، به سفارش مشتری به کار می رود.

طراحی نما با آجر سنتی
طراحی سنتی حیاط خانه با آجر سنتی

تنوع رنگ و طرح در آجر نمای سنتی ایرانی

امروزه بر خلاف گذشته ها، با روی کار آمدن مصالح جدید و متنوع، دست شما برای طراحی نمای سنتی ایرانی خاص و منحصر به فرد باز می باشد. علاوه بر این با استفاده از این مصالح ارزان می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

این متریال در طیف های رنگی زرد، کرم، قرمز اخرایی، گلبهی، پوست پیازی و… و همچنین طرح های متنوعی چون خشتی، لعابدار، قایقی، گل و… در نماهای سنتی آجری به کار می رود.

متنوع بودن آجرنمای سنتی ایرانی
تنوع در انواع نمای آجری سنتی

سبک رستیک در نمای سنتی آجری

نوع دیگر نمای سنتی آجری، آجرنمای معروف به رستیک است. این نوع آجرنما شبیه به آجرهای گری و معمولی سابق است. امروزه از این متریال برای نوستالژیک کردن فضا و آفرینش نماهای سنتی یا کلاسیک استفاده می کنند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که از سبک های مدرن و صنعتی در زندگی امروزی خسته شده اید و به دنبال فضایی نوستالژیک در نمای آجر سنتی ایرانی هستید، آجر نما طرح رستیک، انتخاب شایسته ای برای شما می باشد. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم مقاله “۴ مزیت نمای رومی در ساختمان های امروزی” در آجر آنلاین را مطالعه کنید و از انواع نمای رومی ایرانی ایده گرفته بگیرید.

جمع بندی:

✔ آیا می توان از سبک رستیک در نمای آجری سنتی استفاده کرد؟

بله. امروزه خانه های آجری قدیمی یا بسیاری از بناهای قدیمی را با آجرنمای سنتی به سبک رستیک بازسازی می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالب این صفحه از سایت را به دقت مطالعه کنید.

✔ تنوع طرح و رنگ آجر نمای سنتی ایرانی در چه حد است؟

با توجه به این موضوع که متریال نمای سنتی ایرانی در طیف های رنگی زرد، کرم، گلبهی و… موجود است و همچنین طرح های متنوعی مانند خشتی، لعابدار و… دارد، بابت تنوع رنگی خیال تان راحت باشد و از آجر نمای سنتی ایرانی کاملا استفاده کنید.

✔ نمای آجر سنتی چه المان هایی برای اجرا دارد؟

نماهای سنتی در المان های متعددی مانند آینه کاری، حوضچه در حیات یا سقف و دیوارهای سنتی در رستوران ها و خانه ها می توانید به کار برده شود؛ که با مشاهده عکس های این صفحه اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب خواهید کرد.

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.