نمای آجری سنتی، موجی از اصالت در نمای سنتی ساختمان!

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

نمای آجری سنتی از گذشته تاکنون جایگاه ویژه ای در فرهنگ و معماری اصیل ایرانی داشته است. صمیمیت و حس و حالی که در حیاط ها و ساختمان های خانه نمای آجری قدیمی بوده است، امروزه در هیچ نمای مدرنی احساس نمی شود.

استفاده از آجر نمای سنتی ایرانی اصل مهمی در اجرای این سبک از معماری به شمار می رود. نمای سنتی آجری همیشه خواهان زیادی بین مردم داشته و دارد؛ برای مردمی که دوست دارند به گذشته پر معنا و پر رمز و راز خود روی بیاورند، نمای ساختمان با آجر سنتی بهترین گزینه محسوب می شود.

نمای آجری سنتی در ساختمان
استفاده از نمای آجری سنتی در طراحی نما ساختمان

چه نکاتی را در طراحی نمای آجری سنتی باید در نظر گرفت؟

آجر نما از مصالح زیبا، اصیل و در دسترس است که در دیوارهای خانه های قدیمی ایرانی بیشتر از هر چیزی به چشم می آمد. امروزه نیز بسیاری از معماران و طراحان، استفاده از آجر را برای طراحی نمای سنتی ایرانی اولویت قرار می دهند.

جهت طراحی یک نمای آجری سنتی خاص و منحصر به فرد که حس و حال بیننده را تحت تاثیر قرار دهد، ابتدا باید المان های مهم معماری سبک سنتی را شناخت. در ادامه این المان ها را معرفی می کنیم.

نحوه آجر چینی نمای سنتی ساختمان

نحوه چیدمان آجر در نمای خانه سنتی تاثیر زیادی دارد. مثلا آجر چینی مشبک جناغی یکی از بهترین نمونه های چیدمان آجر در نمای سنتی ساختمان است. این نوع چیدمان معمولا برای نمای داخلی سنتی استفاده می شود.

برای نمای خارجی ساختمان سنتی می توانید از آجر چینی به سبک گل اندازی استفاده کنید.

المان های تاثیر گذار در طراحی نمای سنتی ایرانی

نمای سنتی آجری دارای المان های زیادی است که تقریبا در تمامی آن ها امکان استفاده از آجر نما و یا آجر سنتی وجود دارد.

  1. ایوان
  2. طاقی و طاقچه (از اصلی ترین المان های نمای آجری سنتی)
  3. سقف های آینه کاری یا گچ بری شده
  4. حوض و حوضچه
  5. پنجره های ارسی
  6. تخت های سنتی (بسیار کاربردی در طراحی نمای آجری قدیمی)
  7. و…
آجر در نماهای سنتی ایرانی
رعایت چیدمان آجر در انواع نمای سنتی ساختمان

همانطور که می دانید صرفا قرار دادن این المان ها کنار یکدیگر کافی نیست، معمار باید با ذوق و سلیقه هنری خود را با رعایت اصول هندسی و زیبایی شناختی در چیدمان آجر نمای سنتی ایرانی ترکیب کند. لازم به ذکر است که رعایت تناسب بین المان های مختلف، اثر هنری دلچسب و اصیلی از نمای آجر سنتی ساختمان خلق می کند.


جهت مشاهده ناب ترین ایده های طراحی نما آجری سنتی روی دکمه زیر کلیک کنید.


انواع آجر نما برای طراحی نمای آجری سنتی

طراحی نما با آجر سنتی
نمای سنتی ساختمان با طراحی منحصر به فرد و زیبا

در معماری سنتی، طراحی نما با آجر سنتی انجام می شود. این آجرهای نما در مقایسه با آجرهای قدیمی، طرح و رنگ درجه یک تر و مطلوب تری دارند. اگر می خواهید برای طراحی نمای آجری سنتی خانه ایرانی خود از این آجرها استفاده کنید، با تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ و ابعاد مواجه خواهید شد.

امروزه انواع نمای آجر سنتی یا به تعبیری آجر نما سنتی در سفره خانه ها، موزه ها، هتل ها و متل های سنتی، بازارها و بازارچه های سنتی، فرهنگسراها و برخی از منازل یا خانه های آجری قدیمی که در حال بازسازی هستند، به سفارش مشتری به کار می رود.


جهت مشاهده لیست قیمت آجر نما سنتی و تصاویر نمونه پروژه های اجرایی، روی دکمه زیر کلیک کنید


تنوع طرح و رنگ بسیار با آجر نمای سنتی ایرانی

متنوع بودن آجرنمای سنتی ایرانی
تنوع در انواع نمای آجری سنتی

امروزه بر خلاف گذشته ها، با روی کار آمدن مصالح جدید و متنوع، دست شما برای طراحی نمای سنتی ایرانی خاص و منحصر به فرد باز می باشد. علاوه بر این با استفاده از این مصالح ارزان می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

این متریال در طیف های رنگی زرد، کرم، قرمز اخرایی، گلبهی، پوست پیازی و… و همچنین طرح های متنوعی چون خشتی، لعابدار، قایقی، گل و… در نمای آجری سنتی به کار می رود.

سبک رستیک در نمای سنتی آجری

نوع دیگر نمای سنتی آجری، آجرنمای معروف به رستیک است. این نوع آجرنما شبیه به آجرهای گری و معمولی سابق است. امروزه از این متریال برای نوستالژیک کردن فضا و آفرینش نماهای سنتی یا کلاسیک استفاده می کنند.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که از سبک های مدرن و صنعتی در زندگی امروزی خسته شده اید و به دنبال فضایی نوستالژیک در نمای آجر سنتی ایرانی هستید، آجر نما طرح رستیک، انتخاب شایسته ای برای شما می باشد. در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم مقاله “۴ مزیت نمای رومی در ساختمان های امروزی” در آجر آنلاین را مطالعه کنید و از انواع نمای رومی ایرانی ایده گرفته بگیرید.

در ادامه می توان خاطر نشان کرد که بسیاری از معماران و یا مسئولین شهرداری به این نتیجه رسیده اند که محله های قدیمی را با نمای ساختمان سنتی ایرانی بازسازی کنند و ساختمان های جدید نیز با معماری سنتی در محدوده خودش ساخته شود. در واقع نمای سنتی خانه حس نوستالژیک و حال و هوای بسیار خوبی به افراد می دهد. هیچ کس نیست که از دیدن خانه های آجری قدیمی و نمای آجری سنتی لذت نبرده و میل به بازسازی آنها نداشته باشد.

سوالات پر تکرار کاربران در زمینه طرح های آجر سنتی

🧱 آیا می توان از سبک رستیک در نمای آجری سنتی استفاده کرد؟

✅ بله. امروزه نمای خانه سنتی ایرانی یا بسیاری از بناهای قدیمی را با آجرنمای سنتی به سبک رستیک بازسازی می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطالب این صفحه از سایت را به دقت مطالعه کنید.

🧱 تنوع طرح و رنگ آجر نمای سنتی ایرانی در چه حد است؟

✅ با توجه به این موضوع که متریال نمای سنتی ایرانی در طیف های رنگی زرد، کرم، گلبهی و… موجود است و همچنین طرح های متنوعی مانند خشتی، لعابدار و… دارد، بابت تنوع رنگی خیال تان راحت باشد و از آجر نما سنتی ایرانی کاملا استفاده کنید.

🧱 نمای آجری سنتی چه المان هایی برای اجرا دارد؟

✅ نمای ساختمان با آجر سنتی را با المان های متعددی مانند آینه کاری، حوضچه در حیات یا سقف و دیوارهای سنتی در رستوران ها و خانه ها می توانید طراحی کنید؛ که با مشاهده عکس های این صفحه اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب خواهید کرد.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.