انواع نمای آجری جدید؛ پرطرفدارترین نمای آجر کدام است؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

انواع نماهای ساختمان در دنیای مدرن امروز، سعی در برنده شدن و بدست آوردن محبوبیت بیشتر مردم را دارند. اما از میان همه ی آنها نمای آجری حرف بیشتری برای گفتن دارد. شاید برخی افراد مدرن، این نما را قدیمی و منقضی شده بنامند، اما اگر بدانند که انواع نمای آجری ساختمان، امروزه چه غوغایی در معماری ایجاد کرده است، نظرشان عوض خواهد شد.

از آنجایی که یکی از اصلی ترین ویژگی های آجر نما انعطاف پذیری آن است، توانسته است در دنیای مدرن امروز خود را به طور کامل وفق دهد. وجود انواع نمای آجری از سنتی تا مدرن برگرفته از این ویژگی آجر ها می باشد. در ادامه انواع نمای آجری ساختمان، معرفی و نمونه پروژه هایی از آنها قرار داده شده است.

انواع نمای آجری ساختمان مدرن
انواع نماهای ساختمان آجری

معرفی انواع نمای آجری ساختمان

انواع نمای آجری امروزه در سراسر دنیا به قدری محبوب شده است که یکی از استادان پیشرو معماری مدرن در اروپا اینگونه می گوید:

“معماری زمانی شروع می شود که دو آجر را کنار هم قرار دهید. از آنجا شروع می شود.”

لودویگ میس ون درروه (Ludwig Mies van der Rohe)

خوشبختانه آجر نما ساختمان و نمای آجری داخل خانه در سبک های مختلفی اجرا می شود و هر نوع سلیقه ای را از سنتی و کلاسیک گرفته تا مدرن پوشش می دهد. به طور کلی اگر بخواهیم انواع نمای آجری جدید در دنیای امروز را معرفی کنیم موارد زیر مطرح می شوند:

 • نمای سنتی
 • نمای آجری مدرن
 • نمای کلاسیک آجری
 • نمای خشک آجری
 • نمای آجری ساختمان ویلایی

۱_ نمای آجری سنتی جاودانه و نوستالژیک

نمای سنتی از اصیل ترین معماری های ایران می باشد. معمولا هم برای داشتن نمای آجری سنتی از آجرهای قزاقی استفاده می شود.

نما آجری سنتی
نمای آجری سنتی با آجر قزاقی

نما آجری سنتی را می توان در هر شهر و آب و هوایی اجرا کرد. اما برای مناطق بارانی و رطوبتی بهتر است که از محلول نانو آجر استفاده شود تا از شوره زدن آن جلوگیری و عمر نمای سنتی آجری هم افزایش یابد.

برای مشاهده قیمت آجر قزاقی به تاریخ روز و انواع رنگ ها و مدل های آن کلیک کنید.

از آنجایی که نمای ساختمان شما تاثیر بسیار مهمی در زیبایی شهر دارد، برای هماهنگی نمای آجری سنتی با نمای مدرنیته امروزه در شهر از تکنیک ها و ترفندهای آجر چینی، گره چینی ها، بازی با نور و سایه و… می توانید استفاده کنید.

۲_ نمای آجری مدرن؛ شیک و پابرجا

شیک بودن در عین سادگی از ویژگی های بارز نماهای مدرن است. در طراحی انواع نمای آجری مدرن به این ویژگی نیز بسیار توجه می شود. از جمله مواردی که در طراحی و اجرای یک نمای آجری مدرن بسیار موثر می باشد، موارد لیست زیر است:

 • حفظ اصول هندسی
 • تکنیک چینش آجر
 • حذف خطوط منحنی
 • استفاده از خطوط عمودی و افقی
 • نظم در چیدمان دکوراسیون
انواع نما آجری مدرن
نمای آجری مدرن و جدید با آجر هلندی

آجر هلندی یکی از انواع آجر مدرن می باشد که در طراحی نماهای به روز طرفداران بسیاری دارد. در طراحی انواع نمای آجری جدید ترکیب با سایر مصالحی همچون چوب، کامپوزیت و سنگ، نمای بسیار جذابی را ایجاد می کند.

ببینید: قیمت آجر هلندی به درب کارخانه و تاریخ روز در آجر آنلاین

انواع نمای آجری داخل خانه

انواع نمای آجری داخل خانه با آجر هلندی یکی از بی نظیرترین طرح ها در بین معماران می باشد. برای داشتن نمایی مدرن با آجر هلندی در منزل می توانید جزئیات را در دکوراسیون حذف و با توجه به لیست بالا نمایی شیک ایجاد کنید.

۳_ نمای آجری به سبک کلاسیک

انواع نمای آجری کلاسیک بر خلاف مدرن، بسیار تجملاتی می باشد. نمونه ای از سبک کلاسیک، نمای رومی است، معمولا اکثر افراد نمای رومی را صرفا با متریال سنگ می شناسند. اما ترکیب نمای آجری با سنگ در سبک کلاسیک، از شیک ترین نماهای ساختمانی محسوب می شود.

نما آجری کلاسیک
نمای آجری رومی و کلاسیک با آجر انگلیسی نسوز

بهترین گزینه برای نمای آجری کلاسیک، آجر انگلیسی نسوز است؛ آجر انگلیسی شامل طیف رنگ های قرمز می باشد. رنگ قرمز یکی از اصلی ترین رنگ ها در سبک کلاسیک به خصوص نمای ترکیبی رومی است.

برای مشاهده انواع آجر انگلیسی و قیمت آن در تاریخ روز اینجا کلیک کنید.

۴_ نمای خشک آجری؛ راحت و فوری

نمای خشک آجری یک روش های نصب آجر است که انواع آجر نما بدون نیاز به چسب و ملات نصب می شوند. نمای آجری خشک به وسیله یک سازه فلزی و پیچ و مهره های لازم روی دیوار نصب می شود.

این روش یکی از بهترین روش های نصب آجر است؛ زیرا در مقابل متغیرهایی همچون زلزله و شرایط آب و هوایی از استحکام بالایی برخوردار است. همچنین نمای آجری خشک نسبت به سایر روش ها عمر بیشتری دارد.

۵_ نمای آجری ویلا

در ایران معمولا ویلا ها در مناطقی خوش آب و هوا و سرسبزی برای گذراندن اوقات فراغت قرار گرفته اند. نمای آجری ویلایی یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین نماهای ویلایی محسوب می شود.

نمای ویلا آجری
نمای آجری ساختمان ویلایی

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد برای نمای آجری ساختمان ویلایی در مناطق بارانی و سرد نوع آجر است. در این خصوص می توان گفت که آجر شاموتی نسوز از بهترین گزینه های داشتن یک نما آجری ویلایی مستحکم و شیک می باشد.

آجر شاموتی به دلیل ضد شوره بودن و مقاومت بالا برای ساخت ویلا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. برای مشاهده انواع آجر شاموتی، قیمت آن و نمونه پروژه های اجرا شده از آن کافیست روی لینک زیر کلیک کنید.

ببینید: به روزترین قیمت آجر نما شاموتی به درب کارخانه در ابعاد مختلف

بهترین نمونه هایی از نماهای آجری

انواع نما آجری ویلا
نمای آجری خانه ویلایی
نمای آجری سنتی داخل حیاط
نمای آجری داخل خانه سنتی
انواع نمای آجر مدرن
نمای آجری جدید رندوم
نمای آجری و چوبی
نمای آجری سفید و چوب

تصاویر بالا نمونه هایی از انواع نمای آجری مدرن، سنتی و کلاسیک می باشند که توسط معمارانی خلاق طراحی شده اند. شما هم می توانید با الهام گرفتن از این نماها، شیک ترین نمای مورد سلیقه خود را طراحی و اجرا کنید.

نکات مهم نمای آجری ساختمان

 • برای نماهای آجری حتما از پودر بندکشی آجر استفاده کنید تا از نفوذ آب و رطوبت جلوگیری شود.
 • برای داشتن انواع نمای آجری بدون شوره و ماندگاری می توانید از محلول نانو آجر استفاده نمایید.
 • استفاده از تکنیک و روش های آجرچینی می تواند نمای شما را بسیار منحصر به فرد و شیک کند.
 • برای مناطق بارانی و سرد پیشنهاد ما به شما این است که از آجرهای نسوز برای نمای آجری مدرن یا سنتی خود استفاده کنید.

جمع بندی

تا اینجا با انواع نمای آجری جدید که شامل نمای آجری مدرن، سنتی، کلاسیک، خشک و ویلایی می باشد آشنا شدیم. خوشبخاته نمای آجری به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد هر نوع سلیقه ای را پوشش می دهد و به راحتی با سایر متریال ها ست می شود.

به نقل از لویی کان یادتان نرود که:

“گاهی یک آجر هم حرفی برای گفتن دارد”

Even a brick wants to be something

چنانچه سوالی در خصوص این مطلب داشتید و یا دوست دارید درمورد موضوعی در راستای نمای آجری و آجرنما اطلاعاتی کسب کنید، خوشحال می شویم آن را در کامنت مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.