۴ کاربرد آجر قزاقی که هر خریداری باید آن را بداند

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

امروزه کاربرد آجر قزاقی فراتر از ساختمان سازی و دیوار چینی رفته است تا حدی که می توان آثار زیادی از آن را در نمای داخلی، رستوران ها، کافی شاپ، مسافر خانه و… مشاهده کرد. این امر نشان می دهد که آجر قزاقی به مرور زمان جایگاه بالایی در صنعت ساختمان سازی و طراحی نما پیدا کرده است و توانسته در دل مردم جا پیدا کند.

آجر قزاقی و کاربردهای آن یکی از موضوعات جذابی می باشد که افراد برای آشنایی بیشتر با این آجر همواره در جست و جو آن بوده اند. در این مقاله به طور کامل با کاربردهای آجر قزاقی آشنا خواهید شد.

کاربرد آجر قزاقی در نما

کاربرد آجر قزاقی در تلفیق نمای مدرن و سنتی

آجر قزاقی نمونه ای از آجرهای دستی سنتی می باشد که در نمای سنتی ساختمان ها بسیار کاربرد دارد. از آنجایی که نمای سنتی امروزه طرفداران فراوانی پیدا کرده است استفاده از آجر قزاقی در نما نیز رایج‌تر از گذشته شده است. امروزه آجر قزاقی در طراحی نمای مدرن جایگاه ویژه ای پیدا کرده و به نوعی پیوند دهنده نمای مدرن و سنتی تبدیل شده است.

آجر نما قزاقی دارای تنوع بالایی در رنگ و ابعاد می باشد که برای مشاهده آن کافیست روی لینک کلیک کنید.

کاربرد آجر قزاقی بستگی به کاربرد ساختمان شما دارد و با توجه به آن می توان با ترکیب این آجر و سایر متریال‌های دیگر نمای فوق العاده ای را در ساختمان های تجاری، مسکونی و… فراهم کرد. به طور کلی می توان کاربردهای آجر قزاقی را با توجه به موارد زیر دسته بندی کرد:

 • نمای داخلی
 • نمای خارجی
 • کف
 • ساختمان سازی
نمای سنتی و مدرنتیه با آجر قزاقی

کاربرد آجر قزاقی در نمای داخلی

آجر قزاقی هویتی اصیل و سنتی دارد که یاد آور خاک و طبیعت می باشد. شما می توانید از دل خاک و طبیعت در نمای داخلی منزلتان فضای چشم نوازی را ایجاد کنید.

کاربرد آجر قزاقی در نمای داخلی متنوع می باشد که به تنهایی نمای اصیل و سنتی خاصی را در نمای داخل ایجاد می کند اما ترکیب آن با چوب، شیشه و… تلفیقی از سبک کلاسیک و مدرن را نیز فراهم می کند. کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید تا نمای بی نظیری را طراحی کنید.

کاربرد آجر قزاقی در نمای داخلی
استفاده از آجر قزاقی در نمای داخل

در مقاله کاربرد آجر نما می توانید با نمونه های بیشتری از طرح های آجر و کاربرد آنها آشنا شوید. تنها کافی است کلیک کنید.

کاربرد آجر نما قزاقی برای نمای داخلی می تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • اتاق خواب
 • آشپزخانه
 • سرویس بهداشتی
 • تی وی وال
 • دیوار تزئینی نشیمن
 • دکوراسیون اداری
 • راهرو
 • ستون

کاربردهای آجر قزاقی در نمای خارجی

آجر نما قزاقی قدیمی ترین نوع آجر است که از بناهای تاریخی به جا مانده می توان کاربرد آجر قزاقی را به خوبی درک کرد. طراحی نما با آجر قزاقی را می توان در نماهایی همچون خانه پروین اعتصامی و خانه سیمین و جلال آل احمد از هنرمندان محبوب ایران مشاهده کرد.

استفاده از آجر قزاقی در نمای خارجی
کاربرد آجر قزاقی در نمای خارجی

به طور کلی آجر کاربردهای متفاوتی دارد که این تفاوت را نوع آجر تعیین می کند. از آنجایی که امروزه آجر در تنوع بالایی تولید می شود در مقاله کاربرد آجر می توانید با انواع آجر و کاربردهایی که دارد آشنا شوید. این مقاله شما را در خرید بهتر نوع آجر برای مصرف موردنیازتان راهنمایی می کند؛ بنابراین فرصت مطالعه آن را از دست ندهید.

کاربرد آجر سنتی قزاقی در کف

آجر قزاقی به خاطر هویت سنتی که دارد به آن آجر سنتی قزاقی نیز می گویند. کاربرد آجر قزاقی در کف با توجه به ابعاد آن متفاوت می باشد. رایج ترین ابعادی که با آجر سنتی قزاقی برای کف تولید می شود ۱۰*۱۰ و ۲۰*۲۰ است. از آجر قزاقی ۱۰*۱۰ برای نمای دیوار بیرونی و داخلی نیز استفاده می شود که به نوبه خود نمای جذابی را ایجاد می کند.

برای مشاهده سایر ابعاد آجر سنتی و لیست قیمت آن کلیک کنید.

استفاده از آجر قزاقی در کف
کاربرد آجر قزاقی در کف

اما از آجر سنتی ۲۰*۲۰ برای کف فرش حیاط، پیاده رو، باغ، رستوران های سنتی، پارکینگ و… استفاده می شود که بازی رنگ این آجر نمای کف چشم انداز متفاوتی را خلق می کند.

ساختمان سازی با آجر قزاقی

از آنجایی که آجرقزاقی از قدیمی ترین انواع آجر است در آن زمان برای ساخت خانه های کاهگلی، پناهگاه و… از این نوع آجر استفاده می کردند که به آن آجر خشتی هم می گفتند.

کاربرد آجر قزاقی در ساختمان سازی

به مرور زمان و با جدیدتر شدن تجهیزات و مصالح ساختمانی کمتر از آجر قزاقی برای ساختمان سازی استفاده می شود. اما با این حال استفاده از آجر قزاقی همچنان در در روستاها و ده‌های مختلف رایج است و از این آجر برای ساختن خانه‌های خود و یا دیوار‌چینی حیاط، پارکینگ، باغ و… استفاده می کنند.

کاربرد انواع آجر قزاقی

آجر نمای قزاقی در مدل های پلاک، نیمه، کامل و ال تولید می شود که در رنگ های زرد، پوست پیازی، گلبهی، ابلق و قرمز موجود می باشد. کاربرد آجر قزاقی در مدل های مختلفی که دارد را می توان به این صورت تعریف کرد:

 • آجر قزاقی پلاک کامل: اصلی ترین کاربرد آجر قزاقی پلاک کامل در ساختمان سازی می باشد، اما به دلیل تنوع رنگی جذابی که دارد در نمای ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • آجز قزاقی پلاک ساده و نیمه: این نوع آجرها به دلیل ضخامت کمی که دارند معمولا در نمای داخلی و خارجی کاربرد پیدا می کنند.
 • آجر قزاقی ال: کاربرد آجر ال قزاقی در نمای گوشه های ساختمان ها می باشد.

سوالات متداول

از آجر قزاقی در چه جاهایی می شود استفاده کرد؟

✅ کاربرد آجر قزاقی بسیار متنوع و گسترده است که سلیقه های مختلف افراد را می طلبد. اما به طور کلی از آن می توانید در نمای خارجی، داخلی، کف فرش و دیوار چینی استفاده کنید.

کاربرد آجر نما قزاقی در نمای داخلی برای چه قسمت هایی از منزل است؟

✅ می توان از آجر قزاقی در نمای اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، تی وی وال، دیوار تزئینی نشیمن، دکوراسیون اداری، راهرو و ستون استفاده کرد.

آجر قزاقی ال در چه قسمت هایی از ساختمان کاربرد دارد؟

✅ کاربرد آجر ال قزاقی در نمای گوشه های ساختمان ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.